ЕУРО: За Пандев офанзивно против силната Холандија

Најдобрите фудбалери на Македонија попладнево ги завршуваат натпреварите на за нас историскиот прв европски шампионат. Во 3 коло од групата Ц противник на црвено  жолтите е фаворитот  Холандија.

Дуелот на арената Јохан Кројф во Амстердам ќе биде посебен за нашиот национален тим, тоа ќе биде последниот натпрепревар во репрезенативниот дрес на нашата легенда капитенот Горан Пандев.

Наследниците на „Градне Пандев“ поради тоа што овој натпревар ќе биде посебен за нивниот Гоче, максимално мотивирани се решени попладнево да го прикажат своето најдобро издание на првенството и против лидерот во групата Ц силната Холандија да ги освојат првите бодови на историското еуро.

Сите репрезентативци пред мечот ветуваат дека ќе играат за Горан Пандев, онака како што тој како вистински лидер ги носеше на патот до историскиот пласман на еврошампионатот.

Холандија е голем фаворит во овој натпревар, но македонските фудбалери досега неколку пати покажале дека се вистински туку против најдобрите , како што беше дуелот пред ЕУРО против големата Германија.

Средбата воА започнува во 18 часот македонската селекција иако попладнево ќе ја нема поддршката на фалангата од трибините како во Букурешт , има мотив и желба да одигра уште еден добар натпревар против голем противник и да докаже дека на нашиот тим му е местото меѓу најдобире европсики репрезентации.

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер