ЕУ планира да воведе 0.0 промили на целата територија

ЕУ не успеа во својот план да го направи патниот транспорт значително побезбеден, затоа се размислува за воведување нови ограничувања.

Планот на ЕУ бил да го намали бројот на смртни случаи на половина од 2010 до 2020 година, но падот сепак бил повеќе од солидни 36%. Како и да е, ова е голема причина за нови ограничувања и токму во оваа насока оди новата резолуција на Европскиот парламент за безбедност на патиштата во ЕУ.

Забележано е дека околу 22.700 луѓе го губат животот во сообраќајот во Унијата секоја година, а околу 120.000 се тешко повредени. А алкохолот и брзината се чини дека се виновни за се`, па предлозите одат во таа насока.

Така, примената на максимално ограничување на брзината од 30 км / ч се воведува во станбени области и области со многу велосипедисти и пешаци, а оправдувањето е дека пребрзото возење е клучен фактор во околу 30% од фаталните сообраќајни несреќи.

Понатаму, другата насока на дејствување е укинувањето на алкохолот зад воланот, односно нулта толеранција за возење под дејство на алкохол. Оправдувањето е дека алкохолот бил присутен кај околу 25% од сите смртни случаи на патишта. Ова ќе го помести законот од 0,0 промили, познат од земјите од поранешната железна завеса (Чешка, Унгарија, Русија и Словачка), во целата Европска унија.

Третиот правец на дејствување е воведување барања за опремување мобилни и електронски уреди за возачите со опцијата „безбеден режим на возење“.

Дури потоа доаѓа инфраструктурата и идејата за основање средства од кои ќе се финансираат поправки во областите со најголем број сообраќајни незгоди.

Сето ова треба да вроди со плод за Европа да стане оаза на безбедност во однос на патниот транспорт. Така, известувачот на Европскиот парламент, Елена Кунтура, истакнува: „Ако Комисијата и земјите -членки се обврзат на подобрување на безбедноста на патиштата и со силна политичка волја и соодветно финансирање, реално е да се стремиме да го преполовиме бројот на смртни случаи на патишта до 2030 година. Затоа ја повикуваме Комисијата и државите-членки на владите да спроведат специјални мерки за поддршка на напорите за спасување животи. На пример, воведување ограничувања на брзината, особено автоматска примена на границата од 30 км / ч во градовите, забрзано префрлување на други режими на јавниот превоз и формирање нова Европска агенција за патен транспорт “.

Според Европската комисија, Шведска има најбезбедни патишта (18 смртни случаи на милион жители), а Романија е последна со забележани 85 сообраќајни смртни случаи на милион луѓе минатата година, а просекот во ЕУ е 42.

Руски боксер со голи раце убил мечка, која смртно го повредила неговиот пријател

Од Русија доаѓаат вести кои делуваат како приказна од хорор филмови.

Илја Медведев, 23-годишен руски боксер, со пријателот ловел риба во Сибир кога ги нападнала мечка. Пријателот Вјечеслав Дудник бил нападнат и убиен од мечката, а потоа се свртела кон Медведев. Боксерот извадил пиштол и пукал, но мечката му го исфрлила од рака. Сепак, Медведев успеал да извади нож и да го избоде животното.

„Имаше крици, а потоа и пукотници. Кога пристигнав, видов дека Вјачеслав е мртов“, рекол рибар кој бил во близина и кој го префрлил Медведев во болница.

Според Дејли Мејл, тој има сериозни повреди и е во критична состојба.

Полициско куче изгризало навивач во Холандија, неговите колеги го нападнаа полицискиот коњ

На синоќешниот натпревар во Лигата одигран во Ротердам помеѓу Феенорд и Унион Берлин, имало жесток судир помеѓу германските навивачи и холандската полиција.

Според германски Билд, претставниците на навивачите тврдат дека конфликтот настанал поради лошата организација. Наводно, имало премал број вработени кои ги прегледувале ковид-потврдитее, а некои скенери биле неисправни.

Потврдите за Ковид се разгледувале многу бавно, што резултирало со голема гужва пред влезот и нервоза кај околу 2400 фанови.

Полицијата во Ротердам известува за настаните сосема поинаку. Велат дека биле цел на група хулигани и се судриле со полицијата. При жестоката тепачка имало повеќе повреди. Еден навивач бил каснат од полициско куче, а хулиганите повредиле полициски коњ. Имено, фрлањето пиротехнички средства го исплашило, па паднал со полицаецот кој го јавал.

Портпаролот на Унион ги поддржал навивачите и тврди дека организацијата била навистина лоша и дека повеќето навивачи целото прво полувреме го поминале во ред пред стадионот. Снимките и сликите, вели, ја потврдуваат крајната бруталност на домашната полиција во пресметката со навивачите.

Позната холивудска актерка е уапсена за време на протестите пред Белата куќа (ВИДЕО)

Полицијата во Вашингтон ја уапси актерката Алиса Милано додека протестирала со група истомисленици пред Белата куќа, барајќи промени на правото на глас.

„Само што бев уапсена додека протестирав и барав од администрацијата на Бајден и Сенатот да го искористат своето право и да го заштитат правото на глас. Застанете со мене и кажете им гласно на Сенатот и Белата куќа дека секој мора да ги има тие права, без разлика каде живеат ", напишала актерката на нејзиниот профил на Инстаграм.

Полицијата прво ја предупредила актерката дека заедно со членовите на здружението People for the American Way мора да се тргне од областа, во спротивно ќе мора да ги уапсат според законот кој забранува собирање толпи и окупирање на улици и тротоари.

Патем, актерката пред протестот објавила дека може да биде уапсена. „Денес ќе ризикувам апсење бидејќи минатата година беа воведени 425 закони кои го ограничуваат правото на глас“, рече Милано во видеото објавено на Твитер. „Затоа ќе барам нашиот претседател да направи се` што е во негова моќ за да ги усвои Законот за слобода на гласот, Законот за правата на глас на Џон Луис и Законот за државност на ДЦ“.

Актерката од порано е позната по својот политички активизам, а во 2019 година зборуваше за своето лично искуство со абортусот во знак на протест против рестриктивните закони, кои ги нарече „напад врз женските тела“.

притисни ентер