ЕУ планира да воведе 0.0 промили на целата територија

ЕУ не успеа во својот план да го направи патниот транспорт значително побезбеден, затоа се размислува за воведување нови ограничувања.

Планот на ЕУ бил да го намали бројот на смртни случаи на половина од 2010 до 2020 година, но падот сепак бил повеќе од солидни 36%. Како и да е, ова е голема причина за нови ограничувања и токму во оваа насока оди новата резолуција на Европскиот парламент за безбедност на патиштата во ЕУ.

Забележано е дека околу 22.700 луѓе го губат животот во сообраќајот во Унијата секоја година, а околу 120.000 се тешко повредени. А алкохолот и брзината се чини дека се виновни за се`, па предлозите одат во таа насока.

Така, примената на максимално ограничување на брзината од 30 км / ч се воведува во станбени области и области со многу велосипедисти и пешаци, а оправдувањето е дека пребрзото возење е клучен фактор во околу 30% од фаталните сообраќајни несреќи.

Понатаму, другата насока на дејствување е укинувањето на алкохолот зад воланот, односно нулта толеранција за возење под дејство на алкохол. Оправдувањето е дека алкохолот бил присутен кај околу 25% од сите смртни случаи на патишта. Ова ќе го помести законот од 0,0 промили, познат од земјите од поранешната железна завеса (Чешка, Унгарија, Русија и Словачка), во целата Европска унија.

Третиот правец на дејствување е воведување барања за опремување мобилни и електронски уреди за возачите со опцијата „безбеден режим на возење“.

Дури потоа доаѓа инфраструктурата и идејата за основање средства од кои ќе се финансираат поправки во областите со најголем број сообраќајни незгоди.

Сето ова треба да вроди со плод за Европа да стане оаза на безбедност во однос на патниот транспорт. Така, известувачот на Европскиот парламент, Елена Кунтура, истакнува: „Ако Комисијата и земјите -членки се обврзат на подобрување на безбедноста на патиштата и со силна политичка волја и соодветно финансирање, реално е да се стремиме да го преполовиме бројот на смртни случаи на патишта до 2030 година. Затоа ја повикуваме Комисијата и државите-членки на владите да спроведат специјални мерки за поддршка на напорите за спасување животи. На пример, воведување ограничувања на брзината, особено автоматска примена на границата од 30 км / ч во градовите, забрзано префрлување на други режими на јавниот превоз и формирање нова Европска агенција за патен транспорт “.

Според Европската комисија, Шведска има најбезбедни патишта (18 смртни случаи на милион жители), а Романија е последна со забележани 85 сообраќајни смртни случаи на милион луѓе минатата година, а просекот во ЕУ е 42.

Истанбул: Десетици приведени за време на протестите против насилството врз жените

Десетици лица се приведени во неделата во Истанбул, каде се одржа протест против насилството врз жените, објавија организаторите.

Околу 40 лица се приведени во Истанбул, според групата која себеси се нарекува „Ќе го запреме фемицидот“. Во петокот кога се одбележуваше Меѓународниот ден против насилството врз жените, полицијата приведе 200 лица, но други информации не објави.

Локалните власти ги забранија двата настани со образложение дека нивното одржување ќе го наруши мирот во градот. На групата и се заканува судска постапка бидејќи го прекршила законот и моралот со организирањето на протестот, велат од судството. Во 2021 година, Турција се повлече од Истанбулската конвенција на иницијатива на претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Организаторите на протестот наведуваат податоци за смртта на 300 жени годинава кои се жртви на фемицид, што е кривично дело убиство на жени и девојчиња поради нивниот пол.

Истанбулската конвенција, која беше прифатена во Истанбул во 2011 година и стапи на сила во 2014 година, е првиот правно обврзувачки и сеопфатен меѓународен механизам за борба против насилството врз жените и семејното насилство.

Екипите на ЈПОЗМРП Скопје – “Македонија Пат” подготвени ја следат ситуацијата на патните правци

Апел до сите учесници во сообраќајот да носат и користат зимска опрема и да ја прилагодат брзината согласно условите на патот.

Екипите на Јавното Претпријатие за одржување и заштита на Магистрални и Регионални патишта – Скопје, будно ја следат состојбата на сите патни правци и планински превои. Навремено се превземени превентивни мерки со опесочување на сите делници на кои се очекуваат ниски температури и врнежи од снег.

Воедно упатуваме апел до сите учесници во сообраќајот да носат и користат зимска опрема и да ја прилагодат брзината согласно условите на патот.

Јавно Претпријатие за одржување и заштита на Магистрални и Регионални патишта - Скопје

УХМР: Во утринските часови ќе провејува снег

Утре во утринските часови на места ќе провејува снег. Во текот на денот променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Минималната температура ќе биде во интервал од -2 до 3, а максималната ќе достигне од 3 до 10 степени.

Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со слаб северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 2, а максималната ќе достигне 7 степени.

Во вторник ќе се задржи стабилно време со негативни утрински температури. Нов влажен бран со локални врнежи од дожд, а на планините на запад од снег, се очекува во среда и во четврток, велат од УХМР.

притисни ентер