ЕК го казни „Епл“ со над 1,8 милијарди евра за злоупотреба на доминантната позиција на „Еп Стор

 „Епл“ една деценија ја злоупотребувала својата доминантна позиција на пазарот за дистрибуција на апликации за стримање музика преку „Еп Стор“, вели Маргрете Вестагер.

Европската комисија и изрече казна на компанијата „Епл“ во висина од над 1,8 милијарди евра за злоупотреба на доминантната позиција на пазарот за дистрибуција на апликации за стримање музика за корисниците на „Ајфон“ и „Ајпад“ преку нејзината апликација „Еп Стор“.

Како што информира извршната потпретседателка на Европската комисија задолжена за конкуренција Маргрете Вестагер, „Епл“ една деценија ја злоупотребувала својата доминантна позиција на пазарот за дистрибуција на апликации за стримање музика преку „Еп Стор“.

- Тоа го прави со ограничување на програмерите да ги информираат потрошувачите за алтернативни поевтини музички услуги достапни надвор од системот на „Епл“. Ова е нелегално според антимонополските правила на ЕУ и затоа денеска го казнивме „Епл“ со над 1,8 милијарди евра, информира Вестагер на денешната прес-конференција.

Еврокомисијата утврдила дека „Епл“ применува ограничувања со што ги спречува развивачите на апликации да ги информираат корисниците за алтернативни и поевтини услуги за претплата за музика, покрај оние што се нудат на нејзината апликација „Еп Стор“.

Според ЕК, како што јави дописникот на МИА од Брисел, „Епл“ моментно како единствениот снабдувач на „Еп Стор“ ги поставува условите што програмерите треба да ги почитуваат за да бидат присутни на платформата и да можат да бидат во контакт со корисниците на „Ајфон“ и „Ајпад“ на подрачјето на Европската економска област.

Истрагата на ЕК утврдила дека со ваквата практика „Епл“ го прекршува членот 102а од Договорот за функционирање на Европската Унија.

Според ЕК, со ваквото однесување многу корисници речиси десет години биле принудени да плаќаат значително поскапо за стримање музика поради високата провизија што ја наплатува „Епл“ од програмерите и што резултира со повисоки крајни цени за претплата.

При одредувањето на висината на казната за „Епл“, ЕК ги зела предвид времетраењето и тежината на прекршокот, како и вкупниот промет и пазарната капитализација на компанијата.

Комисијата заклучи дека вкупниот износ на казната од над 1,8 милијарди евра е пропорционален на глобалните приходи на „Епл“ и е неопходен за да ја одврати компанијата од повторување на прекршокот, како и да служи како пример за други фирми да се воздржат слични кршења на прописите. /МИА

ЦУК: Спасен овчар заглавен на речен остров во водите на Црна Река

Спасен е овчар заглавен на речен остров во надојдените води на Црна Река, заедно со неговите стотина овци, соопштија вечерва од Центар за управување со кризи.  

Оттаму нагласија дека сега овчарот и овците се на безбедно место, откако се намалило нивото на водата и тие биле евакуирани.

- Центарот за управување со кризи известува дека од единствениот број за итни случаи 112, до Секторот за операции и координација, во 17:32 часот добил информација за заглавен овчар среде Црна Река, со неговите стотина овци, на мало островче на 200 метри лоцирано под селото Манастирец во општина Росоман. Реката била надојдена заради зголемен проток при производство на електрична енергија од страна на АД „ЕЛЕМ“ ПО „ХЕЦ Тиквеш Водостопанство Тиквеш“. ЦУК презеде координативни активности за да се запре протокот на вода од Акумулација „Тиквеш“ и да се намали нивото на реката, соопштија од Центарот.

Од ЦУК веднаш биле преземени сите неопходни мерки.

- Овчарот чекаше нивото на реката да се намали за заедно со неговите овци да се засолни на безбедно место. При ваков случај, било потребно три до четири часа да се намали нивото на водата. Инаку, на лице место е испратена екипа на МВР – ПС Кавадарци, а во контакт со градоначалникот на Општина Росоман е добиена потврда дека и од таму ќе биде пратена екипа, информираа од ЦУК.

Видео: Пагани вреден два милиони снимен на поплавените улици во Дубаи

Велат дека е тенка линијата помеѓу храброста и глупоста.

Веројатно веќе сте виделе снимки од поплавениот Дубаи на социјалните мрежи - градот се соочи со рекордни врнежи од дожд, но ниту тоа не можеше да го спречи возачот на „Pagani Utopia“ на патот до целта.

Возилата вредни повеќе од два милиони евра најчесто се заклучуваат некаде за случајно да не се оштетат. Меѓутоа, овде тоа не беше случај.

Се гледа дека возачот на почетокот малку се двоумел, но на крајот храбро решил да помине низ поплавените улици. Тој ризикуваше, може да тргне наопаку и да го чини десетици илјади поправки, со оглед на тоа што автомобилот е речиси „залепен“ за земја.

„Pagani Utopia“ е многу ретка глетка, бидејќи се направени само 99 примери. Сите имаат твин-турбо 6.0-литарски AMG V-12 мотор кој испорачува 852 КС. Претпоставуваме дека нема оштетувања на болидот, но сепак треба да се признае за храброста (или лудоста) на овој возач.

Извор: Б92

Жителите на Канарските острови демонстрираа против масовниот туризам

 Десетици илјади луѓе демонстрираа денеска на шпанските Канарски острови во знак на протест против масовниот туризам на архипелагот во Атлантскиот Океан во близина на брегот на Африка.

Според полицијата имало 20.000 луѓе, а според организаторите 50.000 во поворки низ улиците на градовите на Канарските острови, кои свиреле и извикувале слогани против неограничен туризам.

Демонстрантите носеа натписи „Жителите на Канарските острови не се на продажба“, „Мораториум на туризамот“ и „Почитувај го местото каде што живеам“.

За организаторите на демонстрациите, сегашниот економски модел е штетен и за жителите и за животната средина. Бараат надлежните да го ограничат бројот на туристи.

„Ние не сме против туризмот. Само бараме да го сменат сегашниот модел кој овозможува неограничен раст на туризмот“, рече еден од демонстрантите.

Насобраните бараат да се запре изградбата на два нови хотели на Тенерифе, најголемиот и најразвиениот од седумте острови на архипелагот, а жителите да имаат право на глас при донесувањето одлуки за развој на туризмот.

Демонстрации на поддршка беа одржани и во Мадрид и Барселона.

Сместени на брегот на Северна Африка, Канарските Острови привлекуваат туристи со нивните вулкански пејзажи и сончеви плажи. Архипелагот со 2,2 милиони жители лани примил 16 милиони туристи.

Една четвртина од населението работи во туризмот, што носи 36 отсто од бруто домашниот производ (БДП). /МИА

притисни ентер