Еден ранет во немирите во Косово, српската страна тврди дека десетици Срби се повредени

Драматична ситуацијата во Косово... Едно лице е потешко рането, а десетина други се повредени во немирите кои настанаа во Северна Митровица откако косовската полиција спроведе акција против наводно криумчарење на стока... 

Неодамнешните тензии на административните премини се преселија во северниот дел на Митровица и во Звечан. Шок бомби и солзавец употреби косовската полиција против поголема група српски демонстранти, кои протестираа против акцијата на косовските власти кои претпладнето вршеа рации против криумчарење стока во повеќе продавници и аптепки на Срби во Митровица. Запалени се неколку автомобили. Како што тврди српската страна, косовската полиција користела и боева муниција, а повредени биле десетина Срби, од кои еден бил застрелан во Звечан и се бори за живот. Српскиот претседател Вучиќ доцна попладнево во Рашка одржа исостанок со претставниците на Србите на Косово. Порача дека Белград нема да дозволи погром на српскиот народ и ја повика меѓународната заедница да реагира.

-Го повикав Лајчак денеска и му реков „приберете ги, а ако не можете ќе ги „смириме“ ние. Ако тргнат во насилство, вие заштитете го вашиот народ, а ние ќе бидеме со вас. Не само што ќе ве заштитиме, јас прв пат кажувам дека во таа борба и ќе победиме. , изјави Александар Вучиќ, претседател на Србија

Неофицијално, повредени се шест припадници на косовската полиција, која соопшти дека акцијата била насочена против криумчарење стока во неколку градови, вклучително и во Приштина и во Пеќ.. Косовскиот премиер Курти изјави дека акцијата е завршена и повика на смирување на состојбата.

-Запленети се стоки што претставуваат докази. Криминалците и криминалните групи нема да се толерираат и ќе бидат фатени. Ќе се бориме против шверцот. Ги повикувам граѓаните да не станат жртви на пишувањето на медиумите во Србија, напиша Албин Курти на Фејсбук.

Шефот на европската дипломатија Борел повика на итен прекин на насилствата и на еднострани потези.

Инцидентите следат десетина дена по кризата на административните премини Брњак и Јариње, кои беа заземени од косовските специјалци, а Патот до нив беше блокиран од косовските Срби како реакција на одлуката на Приштина да не дозволува влез на возила со српски таблички без да им бидат заменети со привремени косовски таблички.

Руски боксер со голи раце убил мечка, која смртно го повредила неговиот пријател

Од Русија доаѓаат вести кои делуваат како приказна од хорор филмови.

Илја Медведев, 23-годишен руски боксер, со пријателот ловел риба во Сибир кога ги нападнала мечка. Пријателот Вјечеслав Дудник бил нападнат и убиен од мечката, а потоа се свртела кон Медведев. Боксерот извадил пиштол и пукал, но мечката му го исфрлила од рака. Сепак, Медведев успеал да извади нож и да го избоде животното.

„Имаше крици, а потоа и пукотници. Кога пристигнав, видов дека Вјачеслав е мртов“, рекол рибар кој бил во близина и кој го префрлил Медведев во болница.

Според Дејли Мејл, тој има сериозни повреди и е во критична состојба.

Полициско куче изгризало навивач во Холандија, неговите колеги го нападнаа полицискиот коњ

На синоќешниот натпревар во Лигата одигран во Ротердам помеѓу Феенорд и Унион Берлин, имало жесток судир помеѓу германските навивачи и холандската полиција.

Според германски Билд, претставниците на навивачите тврдат дека конфликтот настанал поради лошата организација. Наводно, имало премал број вработени кои ги прегледувале ковид-потврдитее, а некои скенери биле неисправни.

Потврдите за Ковид се разгледувале многу бавно, што резултирало со голема гужва пред влезот и нервоза кај околу 2400 фанови.

Полицијата во Ротердам известува за настаните сосема поинаку. Велат дека биле цел на група хулигани и се судриле со полицијата. При жестоката тепачка имало повеќе повреди. Еден навивач бил каснат од полициско куче, а хулиганите повредиле полициски коњ. Имено, фрлањето пиротехнички средства го исплашило, па паднал со полицаецот кој го јавал.

Портпаролот на Унион ги поддржал навивачите и тврди дека организацијата била навистина лоша и дека повеќето навивачи целото прво полувреме го поминале во ред пред стадионот. Снимките и сликите, вели, ја потврдуваат крајната бруталност на домашната полиција во пресметката со навивачите.

Позната холивудска актерка е уапсена за време на протестите пред Белата куќа (ВИДЕО)

Полицијата во Вашингтон ја уапси актерката Алиса Милано додека протестирала со група истомисленици пред Белата куќа, барајќи промени на правото на глас.

„Само што бев уапсена додека протестирав и барав од администрацијата на Бајден и Сенатот да го искористат своето право и да го заштитат правото на глас. Застанете со мене и кажете им гласно на Сенатот и Белата куќа дека секој мора да ги има тие права, без разлика каде живеат ", напишала актерката на нејзиниот профил на Инстаграм.

Полицијата прво ја предупредила актерката дека заедно со членовите на здружението People for the American Way мора да се тргне од областа, во спротивно ќе мора да ги уапсат според законот кој забранува собирање толпи и окупирање на улици и тротоари.

Патем, актерката пред протестот објавила дека може да биде уапсена. „Денес ќе ризикувам апсење бидејќи минатата година беа воведени 425 закони кои го ограничуваат правото на глас“, рече Милано во видеото објавено на Твитер. „Затоа ќе барам нашиот претседател да направи се` што е во негова моќ за да ги усвои Законот за слобода на гласот, Законот за правата на глас на Џон Луис и Законот за државност на ДЦ“.

Актерката од порано е позната по својот политички активизам, а во 2019 година зборуваше за своето лично искуство со абортусот во знак на протест против рестриктивните закони, кои ги нарече „напад врз женските тела“.

притисни ентер