Двајца фудбалери на Фулам позитивни на корона

Англиската фудбалска лига ЕФЛ соопшти дека последните тестирања покажале дека утре три лоца од два клуба во Премиерлигата се заразени со Ковид -19.

Фудбалскиот клуб Фулам објави дека меѓу позитивните на вирусот Ковид-19 се двајца фудбалери од клубот.

-По втората рунда на тестирање на коронавирусот можеме да потврдиме дека двајца наши фудбалери се заразени. Фудбалерите, чии имиња нема да гои кажеме поради медицинската доверливост се во самоизолација, во склад со правилникот на Владата и Лигата, се наведува во соопштението од Фулам.

ЕФЛ наведе дека во претходните три дена се тестирани 1030 фудбалери и членови на стручните штабови на екипите.

МОН подготви концепт за далечинско учење од септември, предлози и сугестии до петок

Министерството за образование и наука објави нацрт-верзија на Концепт за развивање систем за образование од далечина во основните и во средните училишта во земјава.

Изработката на документот е иницирана од промените во начинот на реализација на воспитно-образовниот процес на глобално ниво поради пандемијата предизвикана од појавата и ширењето на вирусот КОВИД-19.

– Концепцијата треба да обезбеди непречено одвивање на едукацијата на учениците во основните и средните училишта од 1 септември 2020 година, преку приспособување на процесот на новонастанатата ситуација и реалност, велат од Министерството за образование и наука.

МОН го подготви Концептот за учење од далечина заедно со Министерството за информатичко општество и администрација, Бирото за развој на образованието, Центарот за стручно образование и обука, Државниот просветен инспекторат и Државниот испитен центар, во соработка со УСАИД, УНИЦЕФ, Македонскиот центар за граѓанско образование-МЦГО, наставници од основните и средните училишта и од високообразовните установи во земјава, како и повеќе експерти од областа на образованието и ИКТ-сферата.

Од МОН наведуваат дека сите заинтересирани најдоцна до 10 јули 2020 можат да придонесат во подготовка на што поквалитетна содржина на овој документ со доставување предлози и сугестии на електронската адреса: mitkoceslarov@bro.gov.mk .

Поради опасност од ширење на заразата со КОВИД-19, наставата во 2019/2020 од средината на март до крајот на учебната година во јуни беше реализирана онлајн и со учење од далечина преку различни е-платформи.

Министерот за образование и наука Арбер Адеми пред крајот на учебната година за МИА изјави дека се разгледува и сценариото како ќе се постапи ако се соочиме со исти или полоши околности на почетокот од 2020/2021 година.

– Генерално, ако имаме иста ситуација, исти околности, можеби ќе се соочиме со исти мерки или ќе размислиме во насока на реорганизирање или поинакво организирање и реализирање на наставата во училишните клупи, рече Адеми.

Филипче: Не се планира отворање на градинките, наесен не’ очекува посилен бран

Министерот Венко Филипче и денеска повторно дека не се планира отворање на градинките за скоро. 

Министерот вели се покажа дека вирусот нема да исчезне во текот на летото, а наесен не’ очекува уште посилен бран на епидемијата.

Се влошува состојбата со вирусот во регионот, дел од државите повторно воведуваат вонредна состојба

Земјите од регионот почнаа да размислуваат за враќање на рестриктивните мерки, откако ситуацијата со коронавирусот повторно ескалираше со зголемен број на заразени и починати. 

Предвременото олабавување на мерките во Србија ја втурнаа државата во нова здравствена криза, а вонредна состојба веќе е прогласена во неколку градови. Во еден од најпогодените, Нови Пазар, поради исполнетите капацитети во болниците, беше објавена и потресна фотографија од девојче како прима инфузија пред болницата. Србија до сега има над 16 илјади заболени и преку 300 починати. Дел од здравствените власти во оваа држава, по изборите кои се одржаа минатиот месец, почнаа да ја менуваат реториката и да повикуваат на почитување на мерките.

-Очекувавме дека топлината ќе ја убие Короната, како што најавуваа и членовите на кризниот штаб?Значи не може да се каже дека е целосно изненадување ова, изненадување е тој експлозивен пренос на вирусот, со самото намалување на мерките, сосема јасно можеше да се очекува да дојде до некое зголемување на преносот, но исто така можеше да се очекува дека со топлото време вирусот да се изгаси. Тоа го очекувавме,Но, тоа не се случи? Не се случи, и тоа е јасно,вели Предраг Кон – Епидемиолог.

Лошата епидемиолошка слика на Србите им ја спушти и рампата кон Егејското море. Грчките власти повторно одлучија да забранат влез на српски туристи, овој пат до 15 јули. Но, на дел од нив пак кои на бугарско-грчката граница поминаа цел ноќ сепак им беше дозволен влез.

Во Црна Гора пак, која до неодамна имаше мал број на заразени, се погласно се размислува и за воведување на карантин на главниот град Подгорица.

-Во моментов ситуацијата е сериозна, мислам дека граѓаните ја разбраа сериозноста, мислам дека се однесуваат дисциплинирано и дека понатамошната примена на мерките ќе има ефект врз и одговорноста што ја имаме кон самите себе и семејствата,изјави Небојша Кавариќ – Член на кризен медицински штаб.

Од регионот поради зголемениот број на случаи и Косово најави воведување на полициски час во четири градови, вклучително и во Приштина. Тамошниот премиер Хоти најави зголемен број на тестирања, но реорганизација на клиничкиот центар, а на располагање ќе бидат ставени и приватните болници.

притисни ентер