Два слаби земјотреси во скопското епцинетрално подрачје

Два спаби земјотреси од ноќеска се почуствувани во Скопје. Првиот во 23.40 со интензитет од 2,1 според Рихтер со епицентар кај Смилковското езеро, вториот слаб земјотрес со магнитуда од 1,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во источниот дел во скопското епицентрално подрачје.

Земјотресот што се случи во 4 часот и 55 минути е почувствуван во Скопје и околината со интензитет од 3 степени според Европската макросеизмичка скала.
притисни ентер