Дополнителна опрема направена по мерка за Opel Astra и Astra sports tourer

Новата Opel Astra и новата Opel Astra Sports Tourer не само што изгледаат спортски и самоуверено, тие се и многу практични. Тие се електрифицирани за прв пат како plug-in хибриди.

• Електрични: избор на додатоци за полнење за plug-in хибридните верзии

• Стилски: декоративни сегменти на алуминиумските наплатки и надворешни ретровизори во боја на каросеријата

• Средено и уредно: FlexConnect за внатрешноста

• Практично: елегантни системи за товарање (за покривот и задниот дел)

• Елегантно: приспособени облоги и патосници за багажниот простор

Во внатрешноста, cockpit-от ориентиран кон возачот со новиот Pure Panel им овозможува сосема ново емотивно искуство на клиентите. Подеднакво модерна е и оригиналната дополнителна опрема на Opel направена по мерка, со која може да се приспособи најновата генерација бестселери од компактна класа. Тие ги прават Astra и Astra Sports Tourer уште постилски, индивидуални и пофлексибилни. Понудата на дополнителна опрема се движи од привлечни декоративни елементи и робусни системи за товарање до ефикасна безбедносна опрема. Возачите на plug-in хибридните верзии на Astra и Astra Sports Tourer се подготвени за сите опции благодарение на бројните додатоци за полнење на Opel.

Различни додатоци за полнење за Astra plug-in хибридните верзии

Opel има додатоци за полнење за plug-in хибридните верзии на Opel Astra и Astra Sports Tourer достапни за сите кои претпочитаат да возат локално без емисија на штетни гасови. Понудата вклучува кабел за полнење Moд 3 и соодветна торба за складирање, како и универзален полнач со три адаптери во комплетот:

• CEE-16 приклучок (3-фазен) за индустриски приклучоци (AC)

• Тип EF приклучок за приклучоци за домаќинство

• Тип 2 приклучок за јавни станици за полнење

Возачите на електричните верзии на моделот Astra се добро подготвени за сите опции за полнење, дури и кога патуваат.

Смел и елегантен дизајнерски израз

Opel Astra со пет врати и Astra Sports Tourer веќе се издвојуваат со нивниот смел и елегантен дизајн. Лицето на брендот Opel визирот беспрекорно ги интегрира врвните технологии како што е адаптивните Intelli-Lux LED® Pixel светла. Прогресивниот дизајнерски стил се повторува во внатрешноста со дигиталниот Pure Panel. Opel нуди бројни декоративни елементи за дополнително нагласување и прилагодување на изгледот. Палетата вклучува куќишта за внатрешните и надворешните ретровизори во карбонски изглед или во бојата на каросеријата на автомобилот; декоративните сегменти на алуминиумските наплатки во црвена, жолта, сина или сива боја привлекуваат дополнително внимание на тркалата.

Во патничкиот простор на Astra и Astra Sports Tourer, достапни се различни FlexConnect решенија за да ги одржуваат предметите на свое место и да го направат патувањето позабавно. Тие вклучуваат куки и закачалки за палто, како и држачи за таблети или масичка која се преклопува. Ова го олеснува гледањето филмови или канцелариската работа на задните седишта за време на патувањето. FlexConnect додатоците може да се прицврстат на основниот носач, кој е поставен на потпирачите за глава на предните седишта и повторно се отстранува со едно движење на раката.

Безбеден, сигурен транспорт на велосипеди и багаж, со системите за превоз на Opel

Opel има избор од различни системи за транспорт и превоз, за Astra со пет врати и Sports Tourer. Со различните кровни кутии на Opel, како и носачите за скии, сноуборд и велосипеди од партнерот на Opel, Thule, клиентите можат да уживаат во дополнителен простор за складирање. Спортската опрема може да се смести едноставно, без да се оштети и извалка, а пред сè да биде безбедна.

Доколку сакате да го одржувате багажникот кај Opel Astra Sports Tourer чист по планинарење или обиколка со велосипед низ шумата, постои практичен патосник за багажниот простор. Со високиот, стабилен раб и анти-лизгачката прекривка, патосницата не само што штити од нечистотија и влага, туку и го одржува багажникот уреден. А со преградната решетка за товарниот простор, багажот или домашните миленици исто така ќе патуваат безбедно. Предметите и багажот се спречуваат да се лизгаат во багажниот простор со еластичната мрежа. Патосниците на прагот кај просторот за товарање за Astra и Astra Sports Tourer овозможуваат дополнителна заштита од гребнатини при товарење/истоварање.

Германците загрижени: Се зголемува бројот на млади, кои умираат од дрога

Бројот на млади луѓе кои починале поради консумирање дрога во Германија е повеќе од двојно зголемен од 2016 година, известува јавниот сервис НДР, повикувајќи се на сопствено истражување.

„Во Германија вкупно 131 лице помладо од 22 години починало како последица на консумирање дрога во 2021 година“, објави НДР по истражувањето спроведено во надлежните институции на германските сојузни покраини.

Три деца помлади од 13 години биле меѓу оние кои починале минатата година, а вкупниот број на смртни случаи по консумирање дрога се искачил на рекордни 1926 во 2021 година. Експертите моментално не ја знаат причината за наглото зголемување на жртвите на конзумирање дрога кај младите луѓе.

"Оваа бројка, иако не е официјална, покажува дека е потребна нова насока во борбата против зависноста. Зависноста од дрога повеќе не смее да биде табу тема. На зависниците им е потребна помош, а не исклучување од општеството", рече Буркхард Блиенрт, комесар на федералната влада..

Истрагата на НДР беше покрената по неколку смртни случаи на млади луѓе на нелегални рејв забави. Според искуствата на учесниците на овие забави, потрошувачката на дрога е зголемена во последните години, како и бројот на малолетни учесници на овие нелегални собири.

Истовремено, намален е степенот на подготвеност да им се помогне на лицата кои ќе се најдат во акутна опасност поради конзумирање на дрога. Така, смртта на 20-годишно момче на рејв забава во Келн е поврзана со тоа што никој од присутните долго време не сакал да повика брза помош.

Министерот за здравство Карл Лаутербах одбил да го коментира истражувањето на јавниот сервис НДР. Актуелната влада неодамна воведе реформа на законот за опојни средства со која ќе се легализира консумацијата на канабис. Владата сака да ја легализира потрошувачката на канабис со цел да се намали криминализацијата на потрошувачите и полесно да се контролира трговијата и употребата на марихуана.

Џулија Робертс со ретка фотографија од децата го одбележа нивниот 18. роденден

Близнаците Хејзел и Финеус наполнија 18 години.

Децата на Џулија Робертс се полнолетни, а нивната славна мајка го одбележа полнолетството со ретка фотографија со нејзините деца на Инстаграм.

„18. Ве сакам“, напиша таа покрај фотографијата од минатото на која едното бебе го држи во раце, додека другото седи на нејзиниот стол.

Актерката ги роди двете најстари деца во 2004 година, две години откако се омажи за Дени Модер. Три години подоцна пристигна синот Хенри. Робертс и нејзиниот 53-годишен партнер отсекогаш ја чувале својата приватност во своите четири ѕида и ретко давале јавни изјави за своите деца.

За да се посвети на воспитувањето на своите деца, Робертс направи 20-годишна пауза од актерството. Таа води мирен и нормален семеен живот и напорно работи за да одржува рамнотежа. Нејзините деца ѝ помагаат во домашните работи како што се местење на креветот и перење алишта затоа што, според актерката, тоа се важни животни вештини.

Естетски хирург од САД, кој силувал пациентки под анестезија, е најден мртов

Доктор од Флорида обвинет за силување на две жени под анестезија додека биле на естетски зафати бил пронајден мртов во канал во близина на неговиот дом, соопшти локалната полиција.

Ерик Ендрју Салата, од Неапол, на 21 ноември бил обвинет за две точки за сексуална злоупотреба на физички беспомошни лица на возраст од 51 и 73 години.

Полицијата известила дека телото на Салата било пронајдено при претрес на обвинетиот, кој бил активиран затоа што мониторот за глуждот што полицијата му го поставила за да спречи бегство, не се помрднал неколку часа. Откако ја пронашле неговата чизма во локалната шума, полицијата го открила и неговото тело со прострелна рана во главата и пиштол во близина.

Салата, кој се занимавал со медицина повеќе од 30 години, оставил две белешки, своите кредитни картички и венчален прстен во својот дом пред да умре, се вели во извештајот цитиран од Дејли Бист. Полицијата нагласила дека неговата смрт сè уште не се проценува како самоубиство бидејќи обдукцијата не е завршена, но портпаролот рече дека случајот „не изгледа сомнителен“.

Една од жртвите им кажала на инспекторите дека Салата ѝ дал гас за смеење, кој се користи за ублажување на болката, а потоа почувствувала како ги допира нејзините интимни делови, според извештајот на Дејли Њуз. Потоа употребил повеќе гас и ѝ понудил непозната бистра течност, најверојатно текила, што на крајот предизвикало да се онесвести.

Таа изјавила дека подоцна го видела Салата како продира во неа. И друга жена во полиција изјавила дека Салата ја силувал во текот на постапката. Адам Хоровиц, адвокат на една од жртвите, изјавил вчера за Дејли Бист дека Салата „избегал од правдата“ со смрт.

притисни ентер