Џенифер Лопез откри три тајни за совршена форма

И покрај тоа што го слави својот 51 роденден на 24 јули, популарната пејачка е во животна форма.

Многумина воздивнуваат по нејзините цврсти облини и мускулестото тело што се резултат на долгогодишната грижа што таа ја вложува во сопствениот изглед.

Како што самата призна во магазинот InStyle, „со години се грижам за себе и сега тоа се покажува“.

✨A whole mood ✨😎 @Coach

A post shared by Jennifer Lopez (@jlo) on

Никогаш не се срами да се соблече и да се фали со својата фигура. Многумина се прашуваат што е тајната, така што Џеј Ло ја споделил. „Нема кафе или алкохол во мојот живот и спијам редовно“, тврди sвездата.

Но, не треба да се занемарува дека таа поминува часови во теретана и ја следи здравата исхрана. По раѓањето на близнаците, таа беше веганка извесно време и со тоа ги изгуби килограмите насобрани за време на бременоста. Денес таа го следи нејзиниот внес на протеини, па консумира пилешко и мисиркино, а наутро пие шејк што ја снабдува со енергија. Што се однесува до грицките, тие секогаш се исклучиво овошје и зеленчук.

Панчевски осуден на три и пол години затвор, одбраната најавува жалба

За рачното распределување на судските предмети и злоупотребите во АКМИС системот поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд Владимир Панчевски доцна синоќа беше осуден на три ипол години затвор.

На маратонското рочиште во Велешкиот суд кое траеше околу 11 часа се изведуваа докази, се сослушаа сведоци, а Панчевски и неговите адвокати пред пресудата го кажаа и својот завршен збор. Судијката Валентина Ѓоргиевска кажа се се одвивало набрзина бидејќи станува за итен притворски предмет.

Негвиот адвокат незадоволен од пресудата, најави жалба пред Апелација.

Контролата врз функционирањето на АКМИС системот ја врши Комисија при Министерството за правда, која изготвува извештај и го испраќа до Судскиот совет. За адвокатот Звонко Давидовиќ нејасно е зошто од овој случај се изземени тие кои требале да вршат контрола во периодот кога се правеле злоупотребите.

“ За жал во времето за кога е донесена пресудата и кога бившиот претседател на Кривичниот суд не постапувал според правилата за расперделаба на предмети не вршеле контрола. Така да се поставува прашање, ајде што е негова одговорностшто нашол судот и утврдил, очигледно е дека некој што требало да ја врши контролата истиот не ја вршел и овозможил нешто вакво да е случи“вели Звонко Давидовиќ – адвокат.

Според обвинението, Панчевски во периодот од 23 јануари 2013 година до 14 септември 2016 година со ставање на писмен „параф“ од негова страна и со усно задолжување на вработени во судската писарница кои имале пристап во АКМИС системот, давал наредба да распределуваат конкретни предмети меѓу судиите надвор од времето на приемот на предметот во судот, како и насока на кој судија да се распредели предметот.

Сега од Министерството за правда уверуваат дека нема злоупотреба системот, а сознанија за можни пропусти немаат ниту во Судскиот совет. Претседателот Киро Здравев за Канал 5 вели дека будно ги следат состојбите и малверзациите се практично невозможни.

Владата ја одржа 79. седница

Владата денеска го разгледа и усвои Извештајот за извршувањето на Буџетот на Република Македонија во периодот јануари – јуни 2020 година.

Владата на Република Македонија на денешната редовна 79. седница ја усвои информацијата за програмата на германското претседателство со Советот на Европската Унија што на седницата ја презентираше амбасадорката на СР Германија во нашата земја, нејзината екселенција Анке Холштајн.

На оваа своја седница, согласно заклучокот од седмата седница на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи, Владата ја донесе Одлуката за постоење на кризна состојба на дел од територијата на Република Македонија заради зголемен обем на влез и транзитирање на мигранти низ територијата на Република Македонија и заради постоењето на пандемијата и опасноста од ширењето на КОВИД-19.

Со оваа одлука се утврдува постоење на кризна состојба на дел од територијата на Република Македонија и тоа на подрачјата на јужната и северната граница на Република Македонија, и се активира Главниот штаб при Центарот за управување со кризи кој ќе биде во постојано заседавање и кој има задолжение да изготви акциски план за превенција и справување со влезот и транзитирањето на мигрантите низ територијата на Република Македонија, како и целосен преглед за расположливи човечки и материјално – технички ресурси и план за координирано дејствување.

Постоењето на кризната состојба утврдена со оваа одлука ќе трае 30 дена од денот на нејзиното влегување во сила, а сите органи на државната управа се задолжени да преземат мерки и активности согласно прописите за управување со кризи.

Владата денеска го разгледа и усвои Извештајот за извршувањето на Буџетот на Република Македонија во периодот јануари – јуни 2020 година.

Во полугодишниот извештај за извршување на Буџетот кој е реализиран во услови на пандемијата од КОВИД-19 и во вонредна состојба, во резимето се констатира дека бруто-домашниот производ во првиот квартал (К1) од 2020 година забележа годишен раст од 0,2% на реална основа, при позитивен придонес врз растот на домашната побарувачка и негативен придонес на нето-извозот, во услови на пад и на извозот и на увозот.

Бројот на вработени во K1 во 2020 година е повисок за 2,7% во однос на истиот квартал во 2019 година, а бројот на невработени се намали за 8,6%, што резултираше со намалување на стапката на невработеност на 16,2%.

Во резимето на Извештајот за извршувањето на Буџетот на Република Македонија во периодот јануари – јуни 2020 година е регистрирано дека стапката на инфлација во првото полугодие од 2020 година изнесува 0,5%, што е главно резултат на зголемените цени на храната за 1,7%, при намалување на цените на енергенсите.

Вкупните буџетски приходи се реализирани во износ од 87.437 милиони денари, што претставува 44,4% од планираниот износ за 2020 година, а вкупните расходи на Буџетот на Република Македонија во периодот јануари-јуни 2020 година се реализирани во износ од 113.387 милиони денари, што претставува 46,7% од годишниот план.

Согласно извештајот, во периодот јануари-јуни 2020 година остварен е дефицит на Буџетот на Република Македонија од 25.950 милиони денари, што претставува 3,8% од проектираниот БДП за 2020 година, државниот долг на Република Македонија на крајот на првиот квартал од 2020 година изнесува 41,8% од БДП, додека јавниот долг претставува 50,7% од БДП.

Владата на Република Македонија денеска ја разгледа и усвои Информацијата за измена на Законот за едношалтерскиот систем и за водење на трговскиот регистар и регистар на други правни лица, и ги задолжи Министерството за економија, во соработка со Министерството за труд и социјална политика, Министерството за финансии и Централниот регистар на Република Македонија да подготви предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за едношалтерскиот систем и за водење на трговскиот регистар и регистар на други правни лица и истиот да го достави до Владата на Република Македонија, најдоцна до 15 август 2020 година.

На денешната седница беше разгледан и усвоен Извештајот за ревидираниот Акциски план за формализација на неформалната економија 2018-2020, со задолженија за Министерството за финансии, во соработка со релевантните институции, да ја информира Владата на Република Македонија за реализацијата и спроведувањето на новите предложени активности вклучени во ревидираниот Акциски план за формализација на неформалната економија 2018-2020 година на квартална основа, започнувајќи од 1 октомври 2020 година./МИА

СДСМ: Мицкоски беше најлошиот директор на ЕЛЕМ

Во време на ВМРО-ДПМНЕ најмногу растеше цената на струјата, во време на СДСМ најмногу пораснаа платите.

Денеска, со нови демогогии и лаги на тема енергетика се јави Христијан Мицкоски човекот кој беше најлошиот директор на ЕЛЕМ и советник за енергетика на Никола Груевски, во време кога цената на струјата порасна до 100 отсто.

Мицкоски денес уште еднаш покажа дека е голем незнајко и голем манипулатор. Имено, тој во едно исто обраќање цената на струјата најпрво ја споредуваше најпрво со висината на платите во земјата, за потоа да ја споредува со светските цени на продажба на струја. Овие две споредби се неспоиви, а Мицкоски до сега требало да знае дека струјата има и свои светски, берзански цени и токму поради тоа нејзината цена ја утврдува независна регулаторна комисија.

Сепак, ако толку сака да ги споредува и висините на платите, Мицкоси треба да научи дека во време на ВМРО-ДПМНЕ и во негово време цената на струјата имаше највисок раст од 100%, а во време на СДСМ цената на струјата остана непроменета цели три години, додека платите имаа највисок раст во историјата на земјата. Оттука, раст на струја од 7% за три години е неспоредливо со растот на струја од 100% за нивните 10 години.

Покрај зголемување на цената, токму ВМРО-ДПМНЕ на Мицкоски ја укина евтината тарифа на струјата што значеше и сериозно дополнително зголемување на сметките на корисниците. СДСМ беше и натаму останува позади својата политика за евтина тарифа на струја, а Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се тие кои ја укинуваа евтината тарифа на струјата.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

притисни ентер