Џафери во Рим: Започнувањето на преговори со Македонија и Албанија е повеќе од императив

Претседателот на Собранието Талат Џафери се сретна во Рим со претседателот на Домот на пратеници на Италијанската Република, Роберто Фико.

Дозволете да изразам почит и благодарност до мојот домаќин, претседателот на Домот на пратеници на Италијанската Република, почитуваниот Роберто Фико, за топлиот пречек, конструктивната средба и искрен дијалог. Се среќаваме повторно по неговата неодамнешна посета во Република Северна Македонија, што е јасен индикатор дека сме посветени на продлабочување на соработката и споделување на искуствата, што е особено важно за нашето Собрание, имајќи го предвид искуството на силниот Италијански парламент.

Особено ме радува тоа што поводот за оваа работна посета е овој значаен чин на кој што бевте сведоци сите, односно, потпишувањето на Протоколот за парламентарна соработка меѓу Собранието на Македонија и Домот на пратеници на Италијанската Република, со што отвораме ново поглавје во нашите билатерални односи и ја поставуваме основата кон понатамошни заеднички успеси и просперитет. Јас сум поборник на парламентарната дипломатија и за мене овој Протокол значи зајакната и продлабочена соработка меѓу двата парламента. Gо уверив и почитуваниот Роберто Фико дека имплементација на Протоколот и координацијата на активностите според Протоколот ќе ја имаат мојата целосна поддршка, како претседател на Собранието на Македонија.

Заеднички констатиравме дека меѓу нашите држави имаме традиционално добри и пријателски билатерални односи кои следната година одбележуваат 30 години од воспоставувањето и за овој минат период можеме да се пофалиме за одличната политичка соработка и динамичната економска соработка, со што се потврдува дека Италија е наш посведочен пријател и почитувана држава од поширокото соседство.

На средбата исто така истакнав дека сме на истекот на француското претседавање со Советот на ЕУ и дека очекуваме да се испрати конкретен и јасен сигнал до сите земји-членки, а особено до Република Бугарија, дека започнувањето на преговори со Македонија и Албанија е повеќе од императив. Во тој контекст, безрезервната и вокалната поддршка на нашите пријатели и традиционални партнерски држави, како што е несомнено Италија, за нас претставува недвосмислена потврда на сите наши напори да ја оствариме стратешката цел и желба на нашите граѓани - да бидеме дел од европското семејство на народи.

Исто така повторив дека за нас, меѓутоа и за регионот на Западен Балкан, особено во овие фрагилни и деликатни воени состојби во срцето на Европа, влогот во безбедна и сигурна иднина за европските граѓани претставува прашање на кое Европската унија треба да пристапи со најголема итност и да процени дека секое натамошно одолговлекување на процесот на проширување ќе значи натамошно влошување на ситуацијата, кое ќе се рефлектира како на економски, енергетски, безбедносен, така и на политички план во регионот и пошироко.

Знаете дека тука мислам на војната во Украина, каде што неодамна бев и во посета за да дадам лична и институционална поддршка на украинскиот народ и украинските институции, и каде лично се уверив во разорните последици на економски, енергетски и финансиски план, меѓутоа пред се, во загубените човечки животи и уништени иднини. На институциите во регионот му претстојат тешки предизвици за олеснување на товарот на граѓаните и наоѓањето на одржливи решенија за иднината и затоа, јасно е дека треба да сме сплотени и да има тесна соработка меѓу сите држави кои се на страната на мирољубивото решение на конфликтите.

Добро е што сме заедно со Италијанската Република во тие напори, како рамноправни сојузници во НАТО, а секако, остануваме отворени за развивање и унапредување и на други сегменти на меѓудржавната соработка, волјата за тоа секако не недостасува.

Дозволете повторно да се заблагодарам на мојот домаќин за гостопримството и Ви благодарам на вниманието, рече Џафери во обраќањето.

Жерар Пике барал да се одложи натпревар со шпанската репрезентација поради концерт на Шакира

Шпанската фудбалска јавност деновиве е окупирана со два интересни случаи по приватна преписка.

Најпрво се објавени аудио снимките од разговорот помеѓу тогашниот стопер на Реал Мадрид, Серхио Рамос и претседателот на Федерацијата Луис Рубиалес од 2020 година, во кои Рамос го повикува да ги искористи своите врски и да даде сѐ од себе за да потврди дека „Златната топка“ не се откажува.

Иако фудбалскиот свет во 2020 година речиси едногласно одлучи дека Роберт Левандовски е најоштетен од откажувањето на наградата „Златната топка“, Рамос верува дека и тој имал шанса да го освои престижниот трофеј, па му порачал на Рубиалес дека не бара само за себе, но и за доброто на шпанскиот фудбал.

Сега во јавноста протекоа и разговорите на Рубиалес со уште еден познат стопер, Жерар Пике. Всушност, во 2019 година, долгогодишниот столб на одбраната на Барселона побара од Рубиалес да го одложи пријателскиот натпревар со Романија неколку дена пред да се одржи, бидејќи неговата тогашна девојка Шакира истиот ден настапувала на отворањето на Дејвис купот во Мадрид.

Рубиалес ветил дека ќе направи што може, но на крајот натпреварот не бил одложен и одигран во првично предвидениот термин. Шпанија победила, но Жерар Пике не се запишал на листата на стрелци на натпреварот.

Украина до Турција: Задржете го рускиот брод со нашето украдено жито и уапсете го екипажот

Украина вчера побара од Турција да го заплени товарниот брод со руско знаме Жибек Џоли, кој превезувал украинско жито запленето од окупираното пристаниште Бердјанск, и да го уапси неговиот екипаж.

Официјален претставник на украинското Министерство за надворешни работи, повикувајќи се на информации од Украинската поморска управа, соопшти дека бродот Жибек Џоли превезувал приближно 4.500 тони жито, натоварено во Бердјанск, за кое службеникот тврди дека ѝ припаѓа на Украина.

Во одвоено писмо до турското Министерство за правда, украинското државно обвинителство на 30 јуни соопшти дека Жибек Џоли бил вклучен во „нелегалниот извоз на украинско жито“ од Бердјанск, дека неговата дестинација е градот Карасу во Турција и дека превезувал 7.000 тони товар, што е поголема бројка од онаа наведена од службеното лице.

Турското Министерство за надворешни работи не било веднаш достапно за коментар во врска со доаѓањето на бродот.

Од казахстанската транспортна компанија КТЗ Експрес потврдиле дека Жибек Џоли е во нивна сопственост, но велат дека е ангажиран од руската компанија Грин Лајн, која не е на ниту една листа за санкции.

Украина ја обвинува Русија дека краде жито од областите окупирани од руските сили од почетокот на инвазијата на крајот на февруари.

Ковачевски во телефонски разговор со Шолет: Високо ја ценам поддршката на Стејт департментот

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски вечерва телефонски разговараше со Советникот на Стејт департментот, Дерек Шолет во присуство на амбасадорката на САД, Кејт Мери Брнз.

Премиерот Ковачевски изрази огромна благодарност до Стејт департментот и рече дека високо ја цени поддршка и интересот за нашата земја во овие клучни моменти за државата.

Исто така го информираше советникот Шолет за процесот на широка консултација со сите чинители во општеството кој Владата најодговорно го започна веднаш по добивањето на европскиот предлог. Премиерот во разговорот уште еднаш ги потврди и посочи на јасните определби на Владата кои се темелат на демократските вредности и припадност кон прогресивниот свет кои за нас немаат алтернатива, бидејќи тоа е единствениот пат кој води кон напредок и просперитет, се наведува во соопштението од Владата..

притисни ентер