Денеска се конституираше новото бугарско собрание, Митева старо-нов претседател

Во услови на неизвесност и поделби по вторите по ред избори во една година, бугарското собрание ја одржа конститутивна седница која започна со избор на старо новиот спикер на парламентот Ива Митева од ИТН. 

Освен од сопствената пратеничка група, Митева ја доби поддршката и од т.н. партии на протестот, Демократска Бугарија, Исправи се, и партијата на етничките Турци ДПС.

-Мислам дека овој парламент нема да е полесен од другите и до моментот да се формира нов кабинет и да се оствари мандатот ќе биде напнато. Навистина го мислам тоа и очекувам до тогаш изборните страсти да продолжат,изјави Ива Митева - Претседателка на Собранието на Бугарија.

Токму оваа политичка конфигурација, ИТН, ДБ, Исправи се и ДПС се претпоставува дека би можела да го сочинува и идното мнозинство кое ќе застане зад изборот на новата бугарска Влада. Лидерот на Демократска Бугарија Христо Иванов, кој е еден од клучните за формирање на ново мнозинство, во обраќањето пред парламентот, меѓу приоритетите го спомена и спорот со Македонија.

-Ние во овој парламент треба да опстоиме, да покажеме цврстина, но и смелост, да најдеме решение на проблемот со Македонија. Треба да опстоиме за вистината, но треба и да најдеме начин да станеме заедно членки на ЕУ. Затоа што тоа е бугарски национален и стратешки интерес,вели Христо Иванов – Претседател на Демократска Бугарија.

Бугарскиот Претседател Румен Радев пак уште еднаш ги повика пратениците да најдат заеднички јазик за формирање на нова Влада. Порача дека постапката за доделување на мандатот ќе биде започната по конституирањето на парламентот.

-Јас сум убеден дека народните претставници и политичките партии во парламентот, јасно ја знаат нивната одговорност, да создадат редовен кабинет. Тоа е најважното во моментот. Бугарија не може да си дозволи да продолжи да троши историско време треба да имаме кабинет и тоа кабинет со широка и парламентарна и општествена поддршка,истакна Румен Радев – Претседател на Бугарија.

Со оглед на распоредот на силите во бугарското собрание и доколку се суди според изборот на новиот спикер на бугарското собрание Ива Митева од партијата на Трифонов, ГЕРБ на Борисов и Социјалистите на Корнелија Нинова би можеле да останат во опозиција. Токму тоа вчера го најави поранешниот бугарски премиер Борисов кој порача дека нема да предложат нова Влада, и доколку го добијат, ќе го вратат мандатот. Борисов додаде и дека доколку има трети избори Бугарија според него, би колабирала.

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер