Дефект или човечка грешка: Меѓународната вселенска станица останала без контрола

За загубата на контролата врз Меѓународната вселенска станица (МВС), виновна е грешка во софтверот или евентуален недостаток на човечко внимание.

Но работата продолжува на активирање на ново поврзаниот модул, велат руските вселенски службеници.

Млазните активатори на рускиот истражувачки модул „Наука“ ненамерно се стартувале во четвртокот, неколку часа откако слетал на вселенската станица и предизвикал целиот орбитален излез да биде исфрлен од вообичаената положба за лет на 250 километри над Земјата и со седум членови на екипажот.

Според извештајот на НАСА за инцидентот, директорот на летот на мисијата веднаш прогласил итен вселенски лет, бидејќи инженерите на Земјата се обидувале да ја вратат стабилноста на пространиот сателит за истражување.

Контролата на станицата била изгубена 45 минути, додека тимовите на копно ги активирале уредите на вториот модул на филијалата и на посебен товарен брод што претходно се закотвил во комплексот со цел да го врати правилното усогласување, објави НАСА во четвртокот.

Комуникацијата со екипажот исто така била изгубена двапати во текот на неколку минути од итниот случај.

Владимир Соловиов, главен инженер во Енергија, руската вселенска агенција, вчера се обидел да ги увери меѓународните партнери дека инцидентот е решен и рече дека „космонаутите ќе ја лансираат „Наука“ наскоро“.

„Поради краткотраен дефект на софтверот, погрешно се примени директната команда за вклучување на модулот на моторот за повлекување, што доведе до промена во ориентацијата на комплексот во целина“, се вели во соопштението.

„Екипажот сега е зафатен со балансирање на притисокот во научниот модул, а попладне ќе влезат во модулот, ќе ги вклучат потребните средства за прочистување на атмосферата и ќе започнат со нормална редовна работа“, рече Соловиов.

Дмитриј Рогозин, шефот на руската вселенска агенција Роскосмос, истакнал дека во целиот инцидент може да се вклучи „човечка негрижа“.

"Се` одеше добро, но имаше човечки фактор. Имаше еуфорија по успешното слетување, сите се опуштија во тој момент", рече Рогозин.

НАСА и Роскосмос соопштиле дека седум членови на екипажот - двајца руски космонаути, тројца американски астронаути и двајца од Јапонија и Франција - никогаш не биле во непосредна опасност.

Двете агенции, исто така, соопштиле дека ситуацијата е решена за релативно кратко време без видливи оштетувања на вселенската станица.

Но, менаџерот на програмата на вселенската станица, Џоел Монталбано, рече дека „може да се сети само на два или три претходни случаи во 20-годишната историја на лабораториите во орбитата, како што се удри закотвеното возило или модул“.

Несреќата, исто така, ја натера НАСА да го одложи планираното лансирање на вселенската капсула „Старлинер Боинг Ко“ на пробен лет без екипаж до вселенската станица.

Тоа било закажано за петок од Кејп Канаверал, Флорида, а сега е условно повлечено за 3 август.

Рогозин, водачот на Роскосмос, го поздрави подвигот на модулот Наука како „многу тешка и важна победа за нас“ и срдечно ги прифати честитките на Твитер од претприемачот Илон Маск.

Тој, исто така, зборувал за плановите за лансирање на уште еден руски модул за станицата во ноември.

Роскосмос претрпел серија несреќи и скандали со корупција, вклучително и оние за време на изградбата на космодромот Восточни на крајниот исток на земјата, каде изведувачите биле обвинети за проневера на државни средства.

Средба на министерот Бесими со Матуела и Худолин од ЕУ

Дизајнирањето на макроекономските политики и мерките за поддршка на стопанството клучни за остварување забрзан раст.

Дизајнирањето на макроекономските политики, јавните финансии, структурните реформи, како и поддршката што ја дава Владата на стопанството за справување со пандемијата, како и зелената и дигиталната трансформација, беше тема на дискусија помеѓу министерот за финансии Фатмир Бесими и Мишела Матуела, директор на Директоратот за проширување и соседска политика и Штефан Худолин, раководител за соработка во Делегацијата на ЕУ.

„Македонија е посветена на остварување економски раст и опоравување од пандемијата, со фокус на остварување подобар раст што би значело – зелен, дигитален, паметен, забрзан, инклузивен и одржлив раст. Планот за финансирање забрзан раст на којшто работиме има за цел да овозможи забрзан одржлив раст притоа одржувајќи финансиска стабилност преку мобилизирање капитал од приватниот сектор како дополнување на средствата од Буџетот", потенцира министерот.

На состанокот се дискутираше и за Законот за буџети, за реформата за унапредување на фискалната децентрализација којшто се подготвува во рамки на Министерството за финансии, како и за реализацијата на проектите што се финансирани од инструментот ИПА.

Во однос на преземените мерки за справување со пандемијата, Бесими истакна дека се имплементирани 6 пакети во вкупен износ од 1 милијарда и 180 милиони евра.

„Македонија се водеше од пристапот „сѐ што е потребно" – првично, финансирањето беше предизвик, но подоцна ни беа доделени меѓународни средства. Во 2021 година, беа имплементирани 2 дополнителни пакета во вкупен износ од околу 180 милиони евра, во кои беа вклучени не само интервентни мерки, туку и мерки за поддршка на закрепнувањето и растот, со потаргетиран пристап, воедно фокусирајќи се и на компаниите со добри перформанси со цел поддршка на инвестициите. Во моментов, сите показатели (раст на БДП, буџетски приходи, трговска размена, итн.) укажуваат на заздравување на економијата", потенцира Бесими.

Притоа тој нагласи дека и понатаму внимателно се следат случувањата.

„Свесни за предизвиците, продолжуваме со поддршка преку потаргетирани мерки, што се поориентирани кон пазарот, притоа фокусирајќи се на фискалната консолидација на среден рок. Политиките на Македонија ги следат овие насоки", рече Бесими.

Во пожар кај Струмица гореа стари гуми

Пожар денеска околу 14:15 часот избувна во атарот на село Костурино, каде биле запалени стари гуми и стрниште.

Според информациите од ТППЕ Струмица во гаснењето на пожарот учествувале 20 пожарникари и шест против пожарни возила, како и помош од Валандово.

Пожарот е локализиран, а црниот чад кој се издигнуваше над местото на пожарот е предизвикан од запалени стари гуми.

Радост во домот на пејачот Тони Цетински

Балканската музичка ѕвезда Тони Цетински пред бога го изговори судбинското „ДА“ на својата сопруга Дубравка.

Популарниот пејач убавата вест ја објави на социјалните мрежи. Тони на Инстаграм објави фотографија со сопругата со која ја сподели убавата вест. Веднаш по објавата Цетински доби бројни чечстики и коментари од своите фанови.

Тони инаку неодамна стана дедо на внуката Елена.

притисни ентер