Последни вести

Најважни вести

Утре почнува самитот на ЕУ: Гаранција за преговори или студен туш ?

По вчерашните заклучоци на Советот на министрите во кои се предлага ЕУ да се наврати на прашањето...

Седници на Законодавно-правната и Комисијата за политички систем

Комисијата за политички систем ќе ги разгледа Предлог-законот за изменување на Законот за вработе...

„Мој ДДВ“ – Владата ја претстави мобилната апликација за поврат на 15% од ДДВ

Власта ја претстави мобилната апликација преку која граѓаните од први јули ќе си ги враќаат парит...

Прва посета на Северна Кореја од кинески лидер во изминатите 14 години

Во Пјонгјанг, Си ќе има средба со лидерот Ким Џонг Ун во обид да се засилат билатералните односи. Кинески медиуми јавија дека е можно за време на дводневната посета си да разговара со Ким за обнова на преговорите за корејската...

Пејачот Мирослав Шкоро официјално ќе ја објави својата кандидатура за претседател на Хрватска

Шкоро засега планира да биде независен кандидат, но не ја исклучува можноста за разговор со различни политички опции и доколку ги прифатат неговите ставови, постои можност за соработка. „Вечерњи лист“ тврди дек...

Специјална директна линија со рускиот претседател Владимир Путин

Претседателот Путин ќе одговора на прашања во врска со јавниот, политичкиот и социоекономскиот живот во земјата, но и на меѓународни прашања. Луѓето можат да ги поставуваат своите прашања со телефонски повик или порака и преку...

Ледниците на Хималаите се топат двојно побргу отколку во 2000 година

Повеќе од една четвртина од мразот е стопена во последните 40 години, а тоа значи катастрофални последици за околу милијарда луѓе во регионот , кои би останале без вода. Научниците ги комбинирале резултатите добиени со анализа на...

Захариева: Можно е до октомври да биде донесена одлуката за почеток на преговорите за влез во ЕУ на Северна Македонија и Албанија

– Дали може да го добијат двете држави, не можам да бидам сигурна. Добрата вест е што не се разделуваат двете земји, како што сакаа некои земји од Европската Унија. Одлуката е, не подоцна од октомври Советот да се врати кон...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми