Цените на нафтата се зголемија до 89 долари, Русите најавија забрана

Цените на нафтата денеска пораснаа на меѓународните пазари до 89 долари, поддржани од растот на цените на дериватите во пресрет на намалената понуда од Русија и знаците за слабеење на новиот бран на инфекција со Ковид во Кина.

Цената на барел на лондонската берза по пладнево беше повисока за 1,17 долари од вчерашното затворање на трговијата и изнесуваше 88,64 долари. За исто толку поскапе и на американскиот пазар каде се тргуваше за 82,28 долари.

Трговците и понатаму се надеваат на брзо закрепнување на побарувачката во Кина по укинувањето на мерките за коронавирус, иако нивниот оптимизам накратко беше пригушен од новиот бран на ширење на вирусот. Денеска тие беа охрабрени од падот од 72 отсто на бројот на критично болни пациенти во споредба со највисокото ниво за овој месец. Бројот на смртни случаи од Ковид во болниците е намален за 79 отсто.

Кина е најголемиот увозник на нафта во светот, а олеснувањето на инфекцијата и постепеното нормализирање на животот би значело и закрепнување на економијата и побарувачката за гориво. Трговците укажуваат на растот на цените на дизелот, керозинот и мазутот во очекување на намалена понуда од Русија откако Г7 и нејзините сојузници ги ограничија цените на почетокот на февруари.

Русија најави дека на почетокот на февруари ќе ја забрани нивната продажба на пет месеци на сите земји кои воведуваат ценовно ограничување.

„Сметаме дека цената на нафтата порасна пред се поради наглиот раст на цените на нафтените деривати“, пишуваат во белешка аналитичарите на инвестициската банка JPMorgan, издвојувајќи го и одржувањето на рафинериите. Расположението е поддржано од фактот што годишната стапка на раст на американската економија во четвртиот квартал изнесуваше 2,9 отсто, надминувајќи ги очекувањата.

Претставниците на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините партнери ќе се состанат следната недела за да разговараат за производствената политика. Изворите во ОПЕК + не очекуваат никакви промени. Одделно, ОПЕК денеска објави дека цената на барел кошничка нафта на нејзините членки е речиси непроменета на 84,47 долари.

Со одлука на Националниот парк Шар Планина се забранува користењето ратраци за скијачки тури

Директорот на Националниот парк „Шар Планина“, Ибрахим Дехари донел одлука со која се забранува организирање на туристички активности - скијачки тури со ратрак на територија на националниот парк.

Според образложението во одлуката, мерката се воспоставува заради спречување на оштетувањето и уништувањето на биолошката и пределска разновидност, деградација на почвата и губење на нејзината плодност и оштетување врз живеалиштата квалификувани во Планот за управувањето со Националниот парк Шар Планина.

- Ратраците се идентификувани како едни од потенцијалните најголеми закани за заштитеното подрачје со оштетувањата кои ги прават машините во услови на недоволна снежна покривка. Во неколкуте контроли извршени на теренот на кој се организираат ваквите активности евидентирана е потребата за регулирање на оваа дејност. Мерката се воспоставува со цел да се обезбедат поволни услови за заштита и унапредување на природата се до моментот на спогодба за регулирање на меѓусебни права и обврски помеѓу вршители на дејноста и ЈУНП, се наведува во одлуката потпишана од директорот Дехари.

Одлуката се однесува на неопределен временски период, со исклучок од 20 до 25 март за терени на северната страна на кои имаа доволна снежна покривка за завршување на скијачката сезона.

Светска банка: Потребни се 7,9 милијарди долари за реконструкција по земјотресите во Сирија

Светската банка објави проценки според кои февруарските земјотреси во Сирија ќе го намалат БДП на земјата за 5,5 отсто оваа година.

Светската банка објави проценки според кои февруарските земјотреси во Сирија ќе го намалат БДП на земјата за 5,5 отсто оваа година, а средствата за опоравување и обнова се проценуваат на повеќе од 7,9 милијарди долари во текот на три години.

Во извештајот на Светската банка за земјотресите што ги погодија северна и западна Сирија на 6 и 20 февруари, се проценува дека тие предизвикале штета од 3,7 милијарди долари и уште 1,5 милијарди долари економски загуби.

Светската банка претходно предвиде пад од 3,2 отсто на економското производство на Сирија оваа година поради континуираните завојувани конфликти, високите цени и недостигот на жито и енергија, како и вода, кои го ограничуваат одгледувањето култури.

ВМРО-ДПМНЕ: Додека Артан Груби е Вицепремиер, брат му Ветон добива тендери

Додека Артан Груби е Вицепремиер, брат му Ветон добива тендери од 1 милион денари, ДКСК и ЈО да реагираат.

Додека Артан Груби е Вицепремиер, Ветон Груби преку неговата фирма ЕТЦ Травел ДООЕЛ добива државни тендери.

Над 1 милион денари во период од две години од владата и министерството на Груби се префрлени на фримата на братот на Артан, Ветон Груби, ЕТЦ Травел ДООЕЛ.

Имено во период од 2020 до 2022 година, во вкупно 8 трансакции, се префрлени над 1 милион денари на туристичката агенција ЕТЦ Травел ДООЕЛ од владата и министерството на Груби.

Тоа е истиот оној брат на Артан Груби кој се стекна со дуќан на улица Македонија по цена од 700 евра за метар квадратен.

Јасна е намерата, уште појасна е братската врска, а најочигледен е судирот на интереси. Целта е да владее криминалот и корупцијата, да се позиционира мрежата насекаде.

Време е ДКСК, ЈО и институциите на прогонот да почнат да ги применуваат законите, зошто тоа е нивна законска обврска, за чие не исполнување еден ден ќе понесат одговорност.

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер