Цените на нафтата се задржаа на над 78 долари за барел

Цените на нафтата денеска се стабилизираа над нивото од 78 долари на меѓународните берзи, поддржани од загриженоста за снабдување по прекинот на извозот од ирачки Курдистан.

На лондонската берза цената на барелот по пладне беше повисока за 32 центи од вчерашното затворање и изнесуваше 78,44 долари. Вчера ја затворија трговијата со добивка од 3,13 долари.

На американскиот пазар барелот денеска се тргуваше по повисока цена за 26 центи, од 73,07 долари. Вчера ја затворија трговијата во плус од 3,55 долари.

Вчера на берзите преовладуваше загриженост за понудата поради прекинот на извозот од ирачки Курдистан, што се совпадна со заклучокот на инвеститорите дека интервенциите на регулаторите во САД и Швајцарија ја отстранија заканата од банкарска криза и ризикот за економскиот раст и побарувачката за нафта.

Извозот на околу 450.000 барели дневно од ирачки Курдистан преку Турција е запрен откако арбитражниот суд потврди дека извозниците мора прво да добијат дозвола од Багдад.

Суспендирањето на извозот до крајот на годината би значело за Barclays до три долари повисока цена на нафтата оваа година во споредба со сегашната прогноза од 92 долари, соопшти британската банка.

Цените на нафтата се поддржани и од индикациите за закрепнување на побарувачката во Кина. Увозот на сурова нафта во Кина се очекува да се зголеми за 6,2 отсто оваа година на 540 милиони тони, според проценката на одделот за истражување на China National Petroleum објавена вчера.

Рускиот вицепремиер Александар Новак изјави денеска дека Русија мора да се фокусира на зголемување на извозот на енергија во „пријателските“ земји кои не воведоа санкции против неа, истакнувајќи дека испораките на нафта во Индија биле 22 пати повисоки минатата година отколку во 2021 година.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) одделно објави дека вчера цената на барел од нафтената кошничка на нејзините членки се зголемила за 39 центи, на 75,01 долар.

Трипуновски:Моја цел ќе биде земјоделството кое ќе генерира стотици милиони евра девизен прилив

Моја цел ќе биде земјоделството кое ќе генерира стотици милиони евра девизен прилив, земјоделство на среќни земјоделци, богати и достоинствени.

Огромна е честа, одговорноста и задоволството да се биде предложен за министер во Владата на Hristijan Mickoski.

Од утре па натака времето ќе се дели пред и по Владата на Мицкоски. Ќе поставиме стандарди и систем за работа кои не се видени до сега во Македонија.

Граѓанинот доаѓа на прво место. Ја враќаме Македонија на народот.

Македонија се става на брза трака за напредок и развој.

Земјоделството од упропастена гранка, ќе прерасне во еден од неколкуте двигатели на економијата. Ќе се свртиме кон модерните и успешни земји, и земји со слична површина колку нашата, а гиганти во земјоделското производство.

Моја цел ќе биде земјоделството кое ќе генерира стотици милиони евра девизен прилив, земјоделство на среќни земјоделци, богати и достоинствени.

Знаеме како треба!

За Македонија се работи!

Цветан Трипуновски, претседател на Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на ВМРО-ДПМНЕ.

Путин продолжи со кадровските промени во рускиот воен врв

Рускиот претседател Владимир Путин назначи нов прв заменик - министер за одбрана и тројца заменици министри, се вели во декретите објавени денеска на веб-страницата на руската државна администрација.

Според указот, Леонид Горнин е назначен за прв заменик - министер за одбрана на Руската Федерација, а заменици на министерот за одбрана ќе бидат Павел Фрадков, Ана Цивиљева и Олег Савељев, кој ќе биде и шеф на кабинетот на министерството, јавија руските медиуми.

Рускиот претседател ги разреши првиот заменик - министер за одбрана Руслан Чаликов, државниот секретар и заменик - министер за одбрана Николај Панков, заменик - министерката Татјана Шевцова, како и вториот заменик - министер за одбрана, генералот Павел Попов, кој е отпуштен и од воената служба.

Гундоган тренира нормално по натпреварот со Шкотска

Капитенот на германската репрезентација Илкај Гундоган учествуваше на тренингот во Бундеслигата откако се здоби со повреда на скочниот зглоб. 

Фудбалерот од средниот ред на Барселона немаше очигледни проблеми и се очекува да игра против Унгарија во среда во Штутгарт.

Сите преостанати 25 играчи му се на располагање на селекторот Џулијан Нагелсман по успехот од 5:1 против Шкотска во петокот.

Триесет и три-годишниот Гундоган заработи повреда на мечот со островјаните во Минхен, кој мина без проблем за домаќините на ЕП 2024. Играчот од средниот ред беше соборен од Рајан Портеус во 42. минута од петочниот судир.

За овој прекршок шкотскиот дефанзивец доби црвен картон од судијата Клемент Турпин и досуди пенал. Илкај Гундоган играше до крајот на мечот, а потоа го напушти теренот со мраз на десниот зглоб.

Победа против Унгарија ќе обезбеди предвремен пласман за Германија во нокаут фазата на ЕП 2024.

притисни ентер