Буш, Клинтон и Обама се здружија за помош на авганистанските бегалци

Тројца поранешни американски претседатели - републиканецот Џорџ Буш и демократите Бил Клинтон и Барак Обама - се здружија за да им помогнат на авганистанските бегалци кои емигрирале во САД по повлекувањето од Авганистан.

Тројцата поранешни претседатели и нивните сопруги ќе бидат членови на иницијативата Welcome.US, денеска покрената од различни асоцијации, бизниси и поранешни политичари, се вели во соопштението на Welcome.US.

Иницијативата објави дека ќе им помогне на десетиците илјади Авганистанци, кои избегаа во Соединетите држави по преземањето на власта на Талибанците, преку мобилизирање поддршка и волонтери.

Многу бегалци ќе бидат загрозени во Авганистан под талибанците поради работата за американската војска и сојузниците или за американски и меѓународни агенции.

"Илјадници Авганистанци беа со нас на фронтот за побезбеден свет, и сега им треба нашата помош. Горди сме што го поддржуваме Welcome.US и им помагаме на авганистанските семејства да се населат и да изградат нови животи", рече Џорџ В. Буш и сопругата Лора.

„Подготвени сме да им покажеме на нашите нови авганистански соседи и остатокот од светот дека дарежливиот дух и срдечноста се големината на нашата земја“, се додава.

Иницијативата е поддржана од повеќе од 280 луѓе и разни субјекти, вклучувајќи компании како што се Microsoft, Starbucks, CVS, AirBnB, бројни непрофитни организации, здруженија на ветерани итн.

Вклучени се и неколку сегашни и поранешни републикански и демократски гувернери и градоначалници.

Десетици илјади бегалци беа набрзина евакуирани со авиони од Авганистан за неколку недели, а администрацијата на Бајден беше критикувана за хаотичното повлекување.

Администрацијата на Бајден сака да смести до 50.000 бегалци во американските воени бази. Други привремено ќе престојуваат во центри во близина на американските аеродроми, каде ќе се разгледуваат нивните барања. Тоа е дел од бегалците во американските воени бази во странство.

Во меѓувреме, летовите од Авганистан кон САД се прекинати поради морбили.

Поранешниот републикански претседател Доналд Трамп и 96-годишниот поранешен демократски претседател Џими Картер не се вклучени во споменатата иницијатива.

Тринаесетгодишно куче пронајдено во пештера по два месеци потрага

Според експертите, според неговата возраст, изненадувачки е како кучето преживеало бидејќи било во темница на температура од 14 степени Целзиусови.

Џеф Бонерт го пронашол своето куче Аби, по два месеци потрага, во пештера недалеку од нивниот семеен дом во Мисури.

Тринаесетгодишното куче побегнало од дома на 9 јуни, по што семејството Бонерт постојано го барало. Џеф се откажал од потрагата кога му се јавил соседот кој му рекол дека луѓето кои истражувале блиска пештера пронашле куче и се посомневале дека е негово.

- Во пештерата најдоа куче. Можеби тоа би можело да биде Аби - стоело во пораката што ја добил од соседот.

Бенерт се сомневал во тоа, но бил љубопитен и отишол во пештера во близина на неговата куќа.

Кога ја видел сликата што му ја покажал еден од спасувачите, не можел да поверува.

- Им реков дека тоа е моето куче - изјави Боенрт за АП.

Средбата ја фотографирала неговата сопруга, а интересен е и податокот дека само неколку недели пред кучето да наполни 14 години. Според експертите, според неговата возраст, изненадувачки е како кучето преживеало бидејќи било во темница на температура од 14 степени Целзиусови.

Масивен хакерски напад врз естонската влада откако отстрани советски споменик

Канцелариите и компаниите на естонската влада беа погодени од бран сајбер напади што започнаа веднаш по отстранувањето на советски споменик во земјата.

Во средата, Естонија беше изложена на „најобемниот сајбер напад од 2007 година“, објави во четврток на Твитер државниот секретар за ИТ инфраструктура Лукас Кристјан Илвес.

Сепак, тој рече дека нападите биле „неефикасни“ и поминале „во голема мера незабележани“. Руската хакерска група „Killnet“, наводно, ја презеде одговорноста за нападите. „Дигитална Естонија работи многу“, напиша Илвес, бидејќи земјата која така се нарекува самата себе се гледа како пионир на дигитализацијата во Европа.

Граѓаните на Естонија, со население од околу 1,3 милиони луѓе, можат да ги направат речиси сите административни процедури онлајн. Во вторникот, Естонија отстрани советски тенк споменик во близина на естонско-рускиот пограничен град Нарве и го префрли во музеј. Големо руско малцинство живее во балтичката држава, пренесе Индекс.хр.

Салах обновува црква во Каиро: Донираше 150.000 евра за храмот во кој загинаа 41 лице

Минатиот викенд, најмалку 41 лице, меѓу кои најмалку десет деца, загинаа во пожар во коптска црква во Каиро.

Десетици луѓе беа повредени.

Еден од оние кои први дојдоа на помош со парична донација е Мохамед Салах, најдобриот египетски фудбалер. Напаѓачот на Ливерпул донираше 150.000 евра за реконструкција на опожарената црква Абу Сефеин.

Во пожарот изгоре црквата Абу Сефеин, која се наоѓа во густо населениот кварт Имбаба. Итната помош соопшти дека успеале да го изгаснат пожарот, кој избувнал за време на утринската литургија.

Нејзината причина се уште не е позната. Полицијата претходно соопшти дека првичната истрага констатирала дека пожарот можел да настанал од краток спој.

Коптските христијани сочинуваат околу 10 отсто од претежно муслиманското население во Египет.

Извор: Курур спорт

притисни ентер