Буфон: Роналдо секогаш ми даваше гол, Меси е исто така уникатен, направи неверојатни работи

На легендарниот италијанскиот голман Џанлуиџи Буфон, најтешко му било на натпреварите кога против него настапувал Роналдо.

- Се подготвувате на одреден начин во зависност од тоа против кого играте. Во раните години од мојата кариера, се сеќавам дека Кристијан Виери често постигнуваше голови против мене бидејќи имаше огромна физичка моќ, ме збунуваше не само мене, туку и дефанзивците. Од модерните играчи ќе го именувам Кристијано Роналдо – тој секогаш ми даваше гол. Неверојатно. Морам да кажам дека гневот со кој правеше одредени потези на натпреварите е нешто што никогаш не сум го видел кај никој друг. Имаше забележлива енергија која произлегуваше од решеноста да се постигне цел по секоја цена. Меси е исто така уникатен, има направено неверојатни работи. Имав доволно среќа да играм со големи шампиони како Зидан. Ги исклучувам Италијанците бидејќи би спомнал премногу. Роналдињо, Бразилецот Роналдо – играв против уникатни шампиони, изјави поранешниот голман на Јувентус за „BSMT“.

Во текот на својата кариера, Буфон бранеше и за Парма и Пари Сен-Жермен.

Заврши драмата во Италија: По 44 часа закана, момче се откажа до намерата да скокне од балкон

Млад човек (23) од Пескара, Италија, кој се заканувал дека ќе скокне од терасата на својот стан, по 44 часа преговори се откажал под изговор дека е уморен.

„Доста ми е, уморен сум“, им рекол на полицајците и се симнал од оградата на терасата на која балансирал речиси два дена, објави АНСА.

Момчето од 28 февруари во 14 часот и 30 минути стоело на работ од оградата на терасата, а причините се уште не се познати.

Откако се симнал, влегол во куќата и им ја отворил вратата на специјалците на кои им рекол дека му е доста. Го завиткале во ќебе и заедно со кучето го извадиле од станот.

Екипата на итната помош му пружила соодветна нега и тој е префрлен во болница.

Георгина направи фустан од дресот на Роналдо и прошета по модната писта (ФОТО)

Георгина Родригез, партнерката на португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо, привлече големо внимание на Модната недела во Париз поради изборот на облека во која прошета по пистата.

Оваа шпанска убавица вчера вечер беше на модната писта, на ревијата на Vetements, облечена во фустан од дресот на Роналдо со потпис и посебна посвета на актуелниот играч на Ал Наср.

Медиумите пишуваат дека овој фустан е пример за „блоккор“ кој комбинира спортска мода со урбана облека, а на задната страна пишувало:

- За љубовта на мојот живот, Георгина и Ветементс - потпишан од Кристијано Роналдо.

На Георгина, инаку, не и е непозната Модната недела, бидејќи претходно присуствувала на некои од најголемите модни ревии. Сепак, ова е прв пат да прошета со некој од брендовите. Сите се согласуваат дека нема да и биде последен настап.

Во сообраќајка кај Колари синоќа загина 46 годишник од Скопје, со возилото излетал од патот

Во сообраќајна несреќа вчера околу 18 часот на магистрален пат Кичево – Гостивар кај селото Колари животот го загуби 46 годишник од Скопје, откако со возилото што го управувал излетал од патот. 

Во сообраќајката со тешки повреди се здобила малолетна сопатничка во автомобилот.

-На 01.03.2024 во 18.20 часот во полициската станица Кичево, пријавено е дека на магистрален пат Кичево – Гостивар, кај селото Колари, патничко возило „форд“ со скопски регистарски ознаки, управувано од В.Н.(46) од Скопје, излетало од коловозот. Притоа, тој од здобиените повреди починал на местото на настанот, а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош. Со тешки телесни повреди се здобила малолетна сопатничка, констатирани во болницата во Кичево, информираше СВР Охрид.

Увид на местото извршила увидна екипа од Одделението за внатрешни работи Кичево.

притисни ентер