Бешикташ избрка петмина странци- не се вклопувале во тимот

Капитенот на Камерун Винсент Абубакар е меѓу петте странски играчи кои беа отпуштени од Бешикташ од Истанбул по разочарувачките настапи, објави денеска турскиот клуб.

„Винсан Абубакар, Французинот Валентин Розиер, Белорусинот Ерик Баили, Алжирецот Рашид Гезал и Камерунецот Жан Онана се отстранети од тимот поради лошите игри и некомпатибилноста во составот“, соопшти клубот, кој моментално е петти во турската лига.

Новиот претседател на клубот Хасан Арат за AFP изјави дека е подготвен да се раздели со некои од овие играчи во зимскиот преоден рок доколку се појават добри можности. „Нашиот приоритет број 1 е да изградиме подобар тим. Ќе ги пополниме дупките во нашиот тим за време на зимската пауза“, изјави поранешниот кошаркар и бизнисмен, кој минатата недела го презеде Бешикташ.

Црните орли по 15 дена од шампионатот заостануваат цели 14 бода зад другите два големи истанбулски клуба, Фенербахче и Галатасарај, кои се изедначени на врвот на табелата. Меѓу своите цели, претседателот на Бешикташ сака да склучи договор со Пари Сен Жермен за да поттикне доаѓање на млади играчи од тренинг центарот на францускиот клуб во Истанбул.

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

Познатата манекенка Синди Крафорд го прслави својот 58 роденден.

- Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички - порача таа на Инстаграм.

Жената која упадна на модните писти во деведесеттите продолжува да плени со својата природна убавина. Длабоко во шестата деценија од животот без никаква пластика на себе, таа сè уште се колне во убавина.

Покрај редовните вежби, врвниот изглед го постигнува и со посебен режим на исхрана.

Избира здрава храна и признава дека се труди „80 проценти од времето да биде 80 отсто добра“.

Денот започнува со смути направено од кокосово млеко, третина од замрзната банана, шолја свеж спанаќ, 10 листови нане, една лажичка протеини и малку зрна какао. За ручек најчесто јаде салата со пилешко, а за вечера подготвува ќофтиња од мисирка со салата и зеленчук.

Извор: Аваз

Милитао би можел да се врати на фудбалските терени во март

Одбранбениот фудбалер на Реал Мадрид, Едер Милитао е блиску до враќање во тимот.

Како што пренесе „Relevo“ Бразилецот ќе има време да закрепне навреме за четвртфиналето на Лигата на шампионите доколку мадридскиот клуб стигне до оваа фаза.

Четвртфиналето во елитното фудбалско натпреварување ќе се одржи во средината на март.

Во август 2023 година, во 1. коло од Ла Лига против Атлетик (2:0), Милитао ги скина вкрстените лигаменти на коленото.

За тренерот на Реал Мадрид со евентуалното враќање на Милитао ќе биде големо олеснување пред завршниот дел од сезоната. /МИА

Паолини го освои трофејот во Дубаи

Италијанската тенисерка Јасмине Паолини е победничка на ВТА 1000 турнирот во Дубаи, ОАЕ.

Паолини во денешното финале беше поуспешна од Русинка Ана Калинскаја во три сета. Мечот траеше 2 часа и 16 минути и заврши со резултат 4:6, 7:5, 7:5 во корист на италијанската претставничка.

Дваесет и петгодишната Русинка двапати сервираше ас, направи четири двојни грешки и реализираше шест брејк топки од осум шанси. Паолини немаше ниту еден ас, направи една двојна грешка и седум брејк топки реализира од девет можности.

Паолини го освои својот втор ВТА трофеј во сингл. Пред тоа таа стана победничка и на три турнири во двојки.

Од друга страна, Калинскаја не успеа да ја освои својата прва ВТА титула во сингл. Сепак, за време на турнирот во Дубаи, Русинката победи три претставнички на Топ 10 – Ига Швјонтек (1), Елена Остапенко (9) и Коко Гоф (3). /МИА

притисни ентер