Беше најубавата холивудска блондинка , а сега не се препознава (ФОТО)

Ким Бесинџер важеше за најубавата холивудска блондинка во 80 тите години , а сега не може да се препознае по бројните пластични операции.

Во 1986 година, убавата Ким Басинџер облече црна јакна и бела кошула за жешката секси сцена со Мики Рурк во легендарниот еротски филм ,,Девет и пол недели”. Поминаа повеќе од 30 години од тоа снимање, а актерката остана со сличен стил на облекување.

Го избегнува гламурот, а на синоќешната добротворна забава посветена на борбата за правата на животните, таа носеше бел костум и бели „старки“.

За жал, бројните интервенции на лицето ја направија девојката на Бонд од филмот „Никогаш не кажувај никогаш“ речиси непрепознатлива.

Таа беше рангирана на 12-то место на списокот „Плејбој“ на Сексипилните жени од 20 век и тогаш ја одби улогата во хитот „Raw Passion“.

Најголемата популарност беше проследена со кризи во приватниот живот, мешање алкохол и дрога, а поради промашената инвестиција од 20 милиони американски долари за купување на градот Браселтон, таа банкротираше.

Во тоа време, се омажи со Алек Болдвин, со кого има ќерка Ирланд. Откако се породи, се повлече од јавноста, сè до нејзината понуда за филмот „Л.А. доверливо” за што доби Оскар. Благодарение на оваа улога, таа стана една од најплатените холивудски актерки, но наскоро се повлече од јавноста и нејзиниот брак се распадна.

Последниве години, таа е посветена на борбата за правата на животните и нивната грижа и спасување.

Туристичките работници пред банкрот, бараат итна помош од државата

5 илјади семејства ќе останат без работа, а туристичките агенции ќе банкротираат, ако не продолжат економски мерки, алармира секторот. 

Повторно испратија листа на барања до министерството за економија. Бараат субвенциите за плати да продолжат до крајот на годината, да се ослободат од даночните давачки, а враќањето кредити да се одложи до септември идната година.

„Наш апел е дека во август месец првиот удар ќе биде со 5 илјади отпуштени луѓе и 5 илјади семејства бидејќи се фамилијарни бизниси, ќе бидат во Завод за вработување, а тоа ќе продолжи... Наша цел како сериозна комора е тоа да биде спречено и на време да се делува, во спротивно ќе бидеме ние носени од ветерот, освен што имаме проблеми со непредвидливиот вирус, сега не ни треба и во економијата да имаме непромислени потези.“ истакна Емил Димитриевски, од туристичката комора.

Од туристичката комора имаат забелешки и во однос на протоколите за патување. Бараат капацитетот за пополнетост во автобусите наместо 50 да биде 70%, а зелените картони да важат и следната година.

„Во овој случај кој ќе им ги доплати на превозниците празните седишта и веднаш цената на чинење на билетите се покачува.“/ „Доколку патуваат семејство ако тие може во хотел да се сместат во иста соба, како тогаш да не може да патуваат и да седат на исто седиште. Тоа од страна на Комисијата за здравство не е земено во предвид од практичен аспект.“ вели Билјана Пејковска Ристовска, од туристичката комора.

Од комората сметаат дека туристичките ваучери од 100 евра, граѓаните треба да ги искористат исклучиво преку туристичките агенции. Комората вчера ги доставила барањата во министерството за економија, од каде чекаат позитивен одговор.

Во земјава работат неколку илјади туристички агенции кои што од почеток на Корона кризата седат без работа.

Шекеринска: Курбиново е силен печат на македонскиот идентитет

Курбиново беше болната точка на нашата држава.

Заменик-претседателката на Владата на РепубликаМакедонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска беше во работна посета на Курбиново, каде што во тек се интензивни конзерваторски зафати со цел заштитување на нашето културно богатство. По посетата таа даде изјава за медиуми која интегрално ви ја пренесуваме:

„Курбиново беше болната точка на нашата држава. Додека се трошеа парите на граѓаните на безвреден стиропор и споменици, нашиот вистински споменик на културата, традицијата и македонското средновековно сликарство, црквата „Св. Ѓорѓи" во Курбиново која опстојува 9 века, беше на работ на уништувањето. Додека целиот свет се восхитуваше на црквата во Курбиново, на фреската Ангелот од Курбиново, на фреската која е на банкнотата од 50 денари, додека се пишуваа книги и научни статии за нивната оригинална вредност, влагата го подјадуваше фрескоживописот и црквата чекаше подобри времиња.

И ова се тие времиња. Го спасуваме и овој важен, вистински автентичен споменик на културата.

Започнаа темелни конзерваторски зафати на средновековната црква во Курбиново. Ова е нашата традиција со која се гордееме пред светот. Експресивните и уникатни фрески се спасени.

Милиони евра беа фрлени на стиропор, ниту денар за Курбиново. Милиони, пари на граѓаните, беа фрлени во ветер, ниту денар во македонското автентично културно наследство. Тоа време заврши.

Ја вративме државата на вистинскиот пат, ја поврзавме со светот, ги вративме парите на граѓаните и го зачувавме идентитетот. Курбиново е силен печат на македонскиот идентитет, а грижата за него е силен доказ за вистинскиот автентичен патриотизам".

Чулев: Штипјанец уценувал и поткупувал сограѓани за да гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на повеќе лица од ромска националност, доколку на изборите гласаат за СДСМ, објави министерот за внатрешни работи Наќе Чулев. 

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на повеќе лица од ромска националност, доколку на изборите гласаат за СДСМ, објави министерот за внатрешни работи Наќе Чулев. Тој напиша дека дуќанџијатата со иницијали Д. А. ги поседувал нивните патни исправи и лични карти кои биле држени како залог за долговите кои ги имале во неговата продавница за прехрамбени производи..Откако СВР Штип добило информации за ова со судска наредба извршило претрес во домот и продавницата на сопственикот, по што утринава го известило и Основното јавно обвинителство.

„При извршениот претрес во прехранбената продавница на лицето биле пронајдени четири тетратки во А4 формат во кои имало список со имиња, 69 биометриски лични карти, 18 биометриски патни исправи, 18 стари патни исправи, шест стари лични карти, една дозвола за престој и една здравствена легитимација, за кои постои основано сомневање дека се предмет на кривично дело “Поткуп при избори и гласање“, напиша Чулев на „Фејсбук“.

Пронајдените предмети полицијата привремено ги одзела, а со сопственикот на продавницата е извршен разговор.

Но, по повод објавата на Чулев се огласи неговата заменичка Славјанка Петровска. Таа вели дека во известувањето на полицијата до ОЈО никаде не се споменува ниту една политичка партија и дека Чулев со ова сака да влијае на истрагата и да ја злоупотреби за партиски цели.

„ Мојата реакција е во насока на вистинито информирање нa јавноста од она што досега е утврдено, а тоа е дека се сослушани дел од лицата чии што лични документи се најдени во објектот и истите изјавиле дека немале влијание од ниту една политичка партија и дека станува збор за економски долг кон лицето, што исто така е кривично дело но не е поврзано со изборите. “, вели Славјанка Петровска – Заменик министерка за внатрешни работи.

Од обвинителството велат дека работат во насока на проверка на фактите и се сослушуваат сведоците.

притисни ентер