Бејл нема намера да го напушти Реал Мадрид!!

Најплатениот фудбалер на кралевите од Мадрид, Герет Бејл и покрај моменталниот статус не размислава летово да го напушти Реал, тврди неговиот менаџер Џонатан Барнет.

Капитенот на Велс годинава има скромна минутажа кај тренерот Зинедин Зидан и сезоната главно ја мина на резервната клупа. Иако многу клубови се интересираат за 31 годишниот Бејл неговиот менаџер порачува дека тој останува на „Сантијаго Бернабеу“.

-Герет е добро. Му останаа уште две години од договорот. Го сака живото во Мадрид и не оди никаде. И понатаму е добар колку и другите фудбалери. Се е до Зидан. Секако дека има интерес за него, но тешко дека некој клуб може да си го дозволи Бејл. Голема загуба што тој во моментов не е во тимот, но тој нема да замине, изјавил Барнет за ББЦ.

Бејл со Реал освои четири титули во Лигата на шампионите , а сезонава поради лошиот однос со Зидан во последните 6 месеци често се шпекулира со неговото заминување.

Кога не е во тимот на теренот Бејл одлично се забавува на резервната клупа и на трибините .

Токму капитенот на Велс во 2018 година беше главната причина за заминувањето на Зидан од клубот , откако тој не се согласи со претседателот на Реал Флорентино Перез кој по секоја цена сакаше Бејл да остане во Мадрид. А тренерот сакаше тој да си замине. Француската легенда тогап си замина од клубот но се врати по една година и повторно има иста желба, Герет Бејл да биде продаден.

Барнет тогаш истакна дека Зидан се однесувал срамно, а сега со умерен тон вели.

-Герет не сака да го надживее Зинедин Зидан во Реал. Господинот Зидан беше многу успешен. Нема омраза. Господинот Зидан едноставно не сака Бејл да игра. Герет тренира одлично секојдневно, навел менаџерот.

Герет Бејл во моментов е најплатениот фудбалер на Реал Мадрид со неделна плата од 600 000 фунти. Тоа е и најголемата пречка за клубовите кои сакаат да го ангажираат. Доколку Бејл остане во Мадрид до крајот на договорот, Реал за неговата плата ќе потроши повеќе од 35 милиони фунти во следните две години.

Италијаните му продале заштитен остров на Украинец за 10 милиони евра

Италијанскиот остров Галинара во Лигурското Море е продаден за повеќе од 10 милиони евра на украинскиот бизнисмен Александар Богуслаев, јавија денес италијанските медиуми.

Според Кориере дела Сера, Богуслаев (42) е син на украинскиот претприемач и политичар Бијачеслав Богуслајев, сопственик на компанија која била лидер во производството на мотори за авиони и хеликоптери.

Куќите во форма на желка на островот, кои се наоѓале на 1,5 километар крај брегот на Лигурија меѓу Аласија и Албенка, некогаш припаѓале на Римокатоличката црква, а во последните 150 години на богатите банкари и индустријалци, бидејќи биле приватизирани.

Весникот наведува дека тој потпишал договор со претставниците на девет семејства од Лигурија и Пиемонте, кои биле сопственици во последните 40 години.

Се додава дека Александар Богуслајев поседува недвижен имот и на југот на Франција.

Островот е прогласен за заштитен парк на природата и не е достапен за туристите , пишува„ Кориере дела Сера “.

Со комбинација на лекови, кубанските лекари ги излекувале болните од корона

Голема група кубански научници и лекари објавија студија која сè уште е препринт (не ја поминала т.н. стручна рецензија) што укажува на многу ветувачки резултати во лекувањето на САРС-КоВ-2 .

Заразените со коронавирусот се лекувале со комбинација на интерферон алфа-2б и гама и интерферон алфа-2б.

Според сознанијата на кубанските научници, интерферон-терапијата „негативно“ делува на РНК во вирусите. Стапките на успех за брзо решавање на инфекцијата со вирусот САРС-КоВ-2 се навистина импресивни, но ова е релативно мала студија во која биле вклучени 79 пациенти на возраст од 19 до 82 години заразени со коронавирус. Во едната група, испитаниците добиле комбинација од 3,0 интерферон алфа-2б и 0,5 интерферон гама двапати неделно. Во втората, добиле инјекција од 3,0 интерферон алфа-2б три пати неделно. Покрај тоа, пациентите добиле стандардна кубанска терапија на лопинавир-ритоавир со хлорокин.

Во првата група, вирусот бил „негативен“ кај 78,6 проценти од пациентите за само 4 дена, а во втората кај 40,6 проценти од пациентите. RT-PCR-испитувањата се користеле за верификација и било откриено дека времето потребно за неутрализација на виралноста е помеѓу три до пет дена.

Влошување на респираторните симптоми е забележано кај 6,6% од пациентите во првата група и 3,3% од пациентитево втората група. Ниту еден пациент не развил тешка форма на болеста.

По 14 дена од третманот, тестовите со РТ-ПЦР покажале негативен резултат кај едната група кај 100 проценти од пациентите и во 91% во другата. Кубанците го припишуваат успешното елиминирање на виралноста на значителното зголемување на лимфоцитите, како и на значително намалување на CRP во рок од седум дена.

И во двете групи, сите пациенти закрепнале за 14 дена и нивните лабораториски наоди се вратиле во нормала.

Најчестите несакани ефекти со овој третман биле главоболки, а кај две групи се забележани кај околу 30% од случаите.

Запленет имотот и две телевизии на албански бизнисмен поради шверц со дрога

Албанските обвинители заплениле огромни средства што му припаѓале на бизнисмен и медиумски магнат, осомничен за изградба на неговата империја од трговија со дрога.

Специјалното јавно обвинителство за борба против корупцијата и организираниот криминал, познато како СПАК, соопшти дека властите заплениле имот во кој биле вклучени неколку станови, земјиште, шуми, возила, вклучувајќи Ролс Ројс и две телевизиски станици РТВ Ора и Канал Еден, врз основа на основано сомнение, потврдени со докази дека Или Ндроки, познат и како Џамал Пасмациу, бил вмешан во криминални активности.

Ндроки е виден како одел во полициската станица, но не бил приведен, пренесе АП.

Ндроки претходно бил уапсен во Турција и Италија под сомнение за припадност на криминални организации вклучени во трговија со дрога, но бил ослободен и во двата случаи.

Адвокатите на Ндроки изјавија дека ќе поднесат жалба против запленувањето, а самиот Ндроки изјавува дека запленувањето се случило затоа што тој е во кавга со градоначалникот на Тирана.

притисни ентер