Банкнота од 20 долари вреди 57.000 поради грешка

Поради грешка пти печатењето, ретка банкнота од 20 американски долари со ознака на еквадорскиот производител на банани „Дел Монте“ во моментов се продава на аукција од аукциската куќа Heritage Auctions.

Последната добиена понуда надминува 57.000 долари.

„Досега банкнотата е прегледана повеќе од 4300 пати на веб-страницата„Heritage Auctions“, изјави за Си-ен-ен Дастин Џонстон, потпретседател и извршен директор на одделот за валути на аукциската куќа од Далас. Аукцијата завршува на 22 јануари.

Банкнотата потекнува од серија отпечатена во 1996 година и е уникатна заради налепницата која веројатно случајно била залепена на неа помеѓу неколку фази на печатење.

Од аукциската куќа објаснуваат дека е посебна затоа што на банкнотата се испечатени серискиот број и зелениот безбедносен печат, што ја прави оваа банкнота уникатен пример за таква грешка во светот.

Записите на американскиот долар се печатат во три фази: прво се отпечати задниот дел од банкнотата, потоа се става предниот, и на крај се печати серискиот број и безбедносниот печат.

Очигледно е дека налепницата на производителот на банани „Дел Монте“ случајно паднала на хартијата и се залепила пред банкнотите да влезат во последната фаза на производство. Аукциите на Херитиџ велат дека во овој случај е интригирачки како оваа банкнота успеала да ги помине сите многу строги контроли пред да биде пуштена во оптек.

Повеќето банкноти кои содржат типографски грешки кај колекционерите најчесто се продаваат за помеѓу 100 и 1000 американски долари, рече Леонард Аугсбургер, координатор на нумизматичкиот портал на Универзитетот во Вашингтон во Сент Луис.

Тој додава дека банкнотата со налепницата „Дел Монте“ е нешто посебно, поради што привлекла толку голем интерес од колекционерите.

Според „ Heritage Auctions“, првпат се појавила во 2003 година кога студент од колеџ во Охајо ја понудил на продажба на eBay. За неа, тој достигнал цена од 10.000 американски долари.

Потоа раскажал дека бил многу изненаден кога банкоматот „исфрлил“ банкнота од 20 долари со налепница од компанијата на еквадорскиот производител на банани „Дел Монте“.

Добро сочуваната банкнота повторно била ставена на аукција во 2006 година од страна на Heritage Auctions, а на крајот од аукцијата достигнала цена од повеќе од 25 000 американски долари.

Џонстон за Си-Ен-Ен изјавил дека веднаш ја проценил вредноста на необичната банкнота, а во случајот со обете аукции, тој лично „полетал“ да ја земе и ја донел во аукциската куќа. Се чини дека ќе му се исплати повеќекратно.

Џенифер Анистон открива што и значи тетоважата на раката (ФОТО)

Џенифер Анистон и нејзината пријателка се толку блиски што имаат исти тетоважи на зглобовите на рацете.

Фановите прво забележале тетоважи со бројки 11 11 на раката на Џенифер минатата година, пишува Пипл, но дури сега откриле дека нејзината најдобра пријателка, актерката Андреа Бендевалд ја има истата тетоважа, а тоа го објави на својот Инстаграм профил. На објавената фотографија по повод роденденот на Андреја се прикажани зглобовите на пријателките и броевите 11 11 на обете.

Џенифер (51) и Андреа се пријателки веќе 37 години. Минатиот месец Бендевалд и го честиташе роденденот на Анистон и исто така објави фотографија со тетоважите. „Едвај чекам да прославиме и да посакаме повеќе магични желби! 11:11 Сакам да поминувам низ животот со тебе“, напиша таа во објавата.

Иако точното значење на овие бројки сè уште не е познато во јавноста, се шпекулира дека тоа може да има врска со датумот на раѓање на Џенифер, 11 февруари, или е посвета на нејзиното куче Норман, кое починало во 2011 година.

Турчин пред ќерката на улица ја претепува својата поранешна сопруга (ВИДЕО)

Турчинот кој ја претепал својата поранешна сопруга среде улица, како што може да се види на видеото на социјалните мрежи, е приведен, објави денеска државната новинска агенција Анадолу.

Нападот се случил вчера вечерта во северниот град Самсун.

Видеото направено од блиската куќа ја прикажува жената како лежи на земја додека мажот ја удира неколку пати по главата, телото и лицето. Нивната 5-годишна ќерка стои покрај нејзината мајка и плаче.

Жителите повикале брза помош и жената не претрпела повреди опасни по животот. Осомничениот е приведен истата вечер.

Видеото предизвика бурни реакции на социјалните мрежи. Директорот за комуникации на претседателот Реџеп Таип Ердоган на Твитер објави дека случајот внимателно ќе се следи, а женските организации бараат строго спроведување на законите што ги штитат жените.

Според тие организации, најмалку 300 жени биле убиени од мажи минатата година во Турција. Во половина од случаите, убиецот бил партнерот.

СДСМ: На Мицкоски му требаат лажни анкети за внатрепартиска употреба

Губитникот Христијан Мицкоски ја предводеше својата ВМРО-ДПМНЕ во шест порази на сите изборни соочувања со граѓаните во последните четири години.

Очигледно после сите порази на Мицкоски му требаат лажни анкети за внатрепартиска употреба, за да си ја зачува својата фотелја во Белиот дворец.

Колку е релевантна последната анкета говорат податоците што истиот институт прогнозираше победа на Мицкоски и на локалните и на парламентарните избори.

Ова покажува дека Мицкоски се уште функционира по методите на неговиот ментор Груевски, кој 11 години со нарачани анкети манипулираше со јавното мислење.

Од друга страна граѓаните на сите избори изминатите четири години, локални, претседателски и парламентарни, на локалните избори во Штип како и на референдумот се изјаснија дека не сакаат политичари како Мицкоски, кои се без став за важни прашања, кои шират лажни вести и работат против интересите на својот народ и својата држава.

Граѓаните континуирано бираат развој, напредок, одговорност и стабилност, а не блокади, бојкот, лаги, стравови и хистерии.

Мицкоски може да си нарачува и да пласира лажни анкети за сопствени потреби колку сака, реалноста говори дека тој со ваквото однесување уште долго останува во опозиција.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

притисни ентер