Ауди без бензинци и дизелаши од 2026 година

Повеќето брендови на автомобили одамна започнаа со електрификација и укинување на моторите со внатрешно согорување.

Сепак, се чини дека Ауди ќе ја изврши најбрзата транзиција и ќе понуди исклучиво електрични модели во продажба.

Германскиот автомобилски гигант Ауди претходно објави дека целосно престанаа да развиваат мотори со внатрешно согорување, а сега сите ги изненадија и со најавата дека од 2026 година, тие воопшто нема да нудат автомобили со мотори на бензин и дизел горива.

Според „Зидојче цајтунг“, претседателот на „Ауди“, Маркус Дусман, им соопштил на другите директори на компанијата дека постепеното укинување на моделот со СУС мотори ќе се примени до 2026 година.

Интересно, овој извештај посочува дека од таа година, Ауди нема да нуди ниту хибридни модели. Јасно е дека ваквиот пристап и забрзаната електрификација се дел од целокупниот план и стратегија на групацијата Фолксваген, што е доста радикално во споредба со пристапот на другите германски брендови како БМВ и Мерцедес.

Почнува одбележувањето на 95-годишнината на скопската Зоолошка градина

Со проекцијата на филмот „Пинокио" вечер во Градски парк, на „Школка" ќе почнат низата настани со кои ќе се одбележат 95 години од основањето на Зоолошка градина – Скопје.

Од Зоолошката градина информираат дека во текот на наредните месеци се планирани едукативни и забавни настани во градината.

Проекцијата на филмот е замислена како пикник, а посетителите со себе ќе треба да понесат ќебе. Ќе бидат обезбедени вода, сокови и кроасани за посетителите.

Филмот „Пинокио" кој беше номиниран во две категории за „Оскар" е од жанрот фамилијарен/фантазија, а влезот за сите посетители ќе биде бесплатен. /МИА

Промоција на летни активности на отворено во Ски–центарот „Попова Шапка"

На крајната станица на шестоседата жичарница во Ски–центарот „Попова Шапка" денеска ќе биде претставена понудата на угостителите и бројните активности на отворено што ги нуди ски-центарот оваа сезона.

Како што информираат од ЕЛЕМ ТУРС, на настанот кој е предвидено да започне во 10 часот, покрај запознавањето со целокупната понуда на Попова Шапка посетителите ќе можат да се уживаат во дегустација на разновидна, традиционална храна подготвена од тур-операторите на Попова Шапка.

Настанот ќе биде проследен и со музика со ди-џеј.

Сончево со температура до 37 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и слаб до умерен, претежно северен ветер. 

Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 19, а максималната ќе достигне од 30 до 37 степени. УВ индексот ќе изнесува 8.

Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 16, а максималната ќе достигне 35 степени.

УХМР најавува дека следува период на стабилно и многу топло време. Дневните температури ќе бидат во постепен пораст, а особено топло се очекува од средината на следната седмица.

Најтопло ќе биде в среда, со максимална температура од 34 до 40 степени. УВ индексот ќе изнесува 9.

притисни ентер