Законот за поништување на лустрацијата се по извесно е дека ќе го чека новиот парламентарен состав

Станува извесно дека законот за поништување на лустрацијата ќе го чека новиот парламентарен состав.

Откако ДУИ и денеска излегоа со став дека овој предлог закон треба да оди во пакет со законот за рехабилитација на жртвите од претходниот режим, за што очекуваат широка политичка дебата

Исмаили и пратеникот на ДПТ кои се дел од владината коалиција вчера не го обезбедија кворумот на комисијата за политички систем, со што законот предложен од Владата, не стигна ниту на дневниот ред. Оттука додека не се обезбеди кворумот ниту претседателот на комисијата Александар Кирацовски нема да ја свикува .

Освен за овој закон, СДСМ и ДУИ се разидоа и околу измените на Изборниот законик кога поднесоа 5000 амандмани против една изборна единица.

ВМРО-ДПМНЕ веќе се изјаснија дека ќе го блокираат Законот за поништување на лустрацијата, кој предвидува и обесштетување на лустрираните.

За нив со поништување а лустрацијата се прави аболиција на кодошите, СДСМ пак смета дека претходната власт нарачувала лустрациски процеси и затоа е против нејзиното поништување.

Заев: Коалицијата Можеме е победник на овие избори!

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во обраќањето рече дека коалицијата Можеме е победник на предвремените парламентарни избори со најмалку три пратеника предност пред ВМРО-ДПМНЕ.

Заев рече дека коалицијата има сигурна и стабилна предност од најмалку тројц апратеници , со мошност за добивање уште двајца или тројца.

,,Со оваа ваша поддршка не обврзувате на одговорност, но може да работиме уште повеќе и уште подобро" , рече Заев .

ДИК: СДСМ 36,13%, ВМРО-ДПМНЕ 34,65%, ДУИ 11,57%, АА и А 8,79%

Од преброени гласови 96,93 отсто од избирачките ливчиња, Коалицијата предводена од СДСМ „Можеме" води со освоени 36,13 отсто од гласовите пред ВМРО-ДПМНЕ со 34,65.

Податоците објавени од Државната изборна комисија во нивното седиште, имајќи предвид дека веб страницата повеќе од еден час не им функционира, покажуваат дека за ДУИ гласале 11,57, за Алијанса на Албанците и Алтернатива 8,79, за Левица 3,96, ДПА 1,48 и за Интегра 1,33 , а другите партии и коалиции учесници на изборите имаат под 0,4 отсто, информира пред малку на прес конференција портпаролот на ДИК , Адмир Шабани.

Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ влегува во трка за формирање на нова влада

Народот покажа дека народот не сака криминална и коруптивна власт, рече генералниот секретар на ВМРО – ДПМНЕ , Игор Јанушев.

Победивме во голем број градови и населени места рече Јанушев. Трката е тесна речиси изедначена , да почекаме да ги видиме финалните бројки.

ВМРО-ДПМНЕ влегува во трка за обезбедување мнозинство за формирање на нова влада .

притисни ентер