Иако вакцината постои 50 години, малите сипаници лани однесоа 140 000 животи

По децении значаен напредок, борбата против сипаниците стагнира и бројот на починати се зголеми во 2018 година, предупреди Светската здравствена организација (СЗО) и американските здравствени власти.

Вирусот на морбили е еден од најзаразните вируси, кој може да се задржи во просторија два часа по минувањето на заразено лице и предизвика епидемија на пет континенти во 2018 година, експлодирајќи во градовите и населбите каде премалку луѓе се вакцинирани.

Јужниот пацифички остров Самоа сега се бори со епидемија во која загинаа 62 лица од октомври, а скоро сите се деца под 4-годишна возраст. Властите го блокираа пристапот до архипелагот и во четвртокот започнаа кампања за вакцинирање од врата до врата.

Во пет земји во 2018 година беа сконцентрирани скоро половина од заболените: Демократска Република Конго, Либерија, Мадагаскар, Сомалија и Украина, според извештајот на Центрите за контрола и спречување на болести (ЦДЦ). Но, вирусот патува брзо.

Од Филипините и Украина, околу стотина луѓе ја донеле инфекцијата во Израел, од каде заразените им ја пренеле болеста на Евреите од Њујорк и придонеле за најголемата епидемија во САД од 1992 година.

Во богатите земји, сипаниците не убиваат или тоа е многу ретко, но во Конго двојно е зголемен бројот на починати и морбили однесе 5000 животи оваа година.

Вкупно, 142.000 луѓе починаа од сипаници во светот во 2018 година, четири пати повеќе отколку во 2000 година, односно 15 проценти повеќе отколку во 2017 година.

„Секој знае дека постои безбедна, ефикасна и прифатлива вакцина против сипаници веќе 50 години“, изјави  Кејт О’Брајан, директорка за вакцините на СЗО на прес-конференција.

Од 2010 година, процентот на светско население што ја прима првата од двете препорачани дози вакцина стагнира на околу 86 проценти, а за да се спречи епидемија треба да биде 95 проценти.

„Ние не постигнавме напредок во оваа деценија за да спречиме бојкот на вакцинирање од  сипаници“, заклучи О’Брајан.

И во Европа, доволно е една заедница да биде недоволно вакцинирана за вирусот, што се случи во холандскиот град Урк, каде што само 60 проценти од населението беше вакцинирано, а во јуни беше погоден од епидемија.

Во Африка, три четвртини од населението е вакцинирано, но тоа подразбира регионални разлики. Во развиените земји, движењето на недоверба во вакцините придонесе за појава на болеста.

Луѓето заборавија дека пред да се појави вакцината во 1960 година, сипаниците убивале и во Њујорк и во Париз. САД скоро го загубија статусот за искоренета болест оваа година , што го освоија во 2000 година кога немаше зараза во одредена географска област 12 последователни месеци.

Но, Велика Британија, Грција, Албанија и Чешката Република го изгубија тој статус во август. Во текот на 2019 година, двојно е зголемен бројот на зарази со сипаници во Европа.

Парис објави стари фотографии , фановите сега не и веруваат дека не била на операции (ФОТО)

Наследничката, реалити sвездата и пејачката ,Парис Хилтон на Инстаграм објави фотографии направени во нејзините тинејџерски денови.

Таа им покажа на следбениците како изгледала на 13, 15 и 16 години.

На една од фотографиите, тогаш 15-годишната Парис позира во вечерна облека, а во преден план е нејзиното неверојатно бујно деколте.

„Тогаш имав 15 години и го открив push-up градникот“, коментира таа, свесна дека огромните гради ќе привлечат најголемо внимание.

Со оглед на тоа што нејзиниот тесен нос е заштитен знак уште од моментот кога се појави на сцената, фановите забележаа дека во нејзините тинејџерски години, изгледал сосема поинаку. Се појавува само на фотографијата на 16-годишната Парис.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

At 13 practicing my pout pose for a selfie. 👄 #TeenParis 👱🏻‍♀️ #ThrowbackThursday

A post shared by Paris Hilton (@parishilton) on

Од друга страна, познатата богата наследдничка тврди дека само мајката природа е  заслужна за нејзиниот изглед. Иако се шпекулираше дека претходно била подложена на пластична операција, таа негираше. Минатата година, изјави дека користи крем што ја прави кожата да изгледа помлада уште од осум години. Овој крем чини 150 долари и е многу ефикасен.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

At 16 walking into the club with my fake ID. ⚡️ #TeenParis 💃🏼 #Sliving 💥 #FBF

A post shared by Paris Hilton (@parishilton) on

„Мајка ми секогаш ме учеше да го избегнувам сонцето и да се грижам за мојата кожа“, рече Парис.

Експертите, меѓутоа, тврдат во американските медиуми дека таа сигурно го средила носот и ги истакнала образите, а некои веруваат дека имало и повеќе операции.

Почна да работи најголемиот телескоп , голем колку 30 фудбалски игралишта (ВИДЕО)

Кинезите веќе долго време се борат за да го освојат вселенскиот простор, а овој најнов изум им носи информации од далечни делови на универзумот.

Објектот во кој е сместен огромниот сферичен радиотелескоп се наоѓа во длабок слив на југозападниот дел на кинеската провинција Гуажоу. Со овој уред, астрономите , не само од Кина , ќе ги проучуваат далечните делови на космосот, ќе ја истражуваат неговата еволуција и потенцијалниот живот надвор од  Земјата.

Првите пробни операции биле извршени во септември 2016 година, а употребата на новиот уред ќе биде достапна за научниците од целиот свет, пренесува кинеската агенција Ксинхуа.

Телескопот се состои од кружен сад со дијаметар од 500 метри. Зафаќа површина близу до површината на 30 фудбалски игралишта. Според кинеските астрономи, ФАСТ е 2,5 пати почувствителен од поранешниот рекордер сместен во опсерваторијата Аречибо, во Порторико. Кинескиот телескоп обработува до 38 гигабајти информации во секунда.

„Аречибо и ФАСТ се единствените радио телескопи со ваква големина во светот. Тие се монтирани во длабоки, вертикално ориентирани долини“, вели портпаролот на американското астрономско друштво Рик Фиенберг.

ФАСТ телескопот го носи прекарот Тјанјан, што на кинески значи небесно око. Ли Кеџа од Институтот за астрономија и астрофизика во Пекинг вели дека телескопот нуди невидени можности за истражување на космичките феномени.

Еден од феномените што FAST 500 ќе ги проучи се пулсарите - густи sвезди со дијаметар до 10 километри со многу силно магнетно поле. Тие ротираат неколку стотици пати во секунда и испуштаат интензивни радиоактивни зраци.

За време на двегодишниот пробен период, ФАСТ 500 веќе регистрираше 102 нови пулсари. Телескопот ќе забележува и сигнали за потенцијални вонземски активност, пишува Newsweek.

Изградбата на телескопот FAST 500 е завршена во 2016 година, две децении откако научниците го предложија дизајнот уредот. Проектот чинел околу 174 милиони долари.

Чудовиштето на Форд изгледа неверојатно на тркачка патека (ВИДЕО)

Звукот на вонсерискиот автомобил ќе го воодушеви секој љубител на брзините.

Ford GT е одличен тркачки автомобил, но дизајнерите ги преминаа своите граници.

Автомобилот беше промовиран минатата година на фестивалот на брзината во Гудвуд. Тоа е тркачки болид чие производство е ограничено на само 45 примероци. Секој од нив вреди 1,2 милиони долари. Поради својата ограничена серија и високата цена, тој е вистинска реткост на патеките низ целиот свет.

Пред неколку дена се појави фотографија од чудовиштето, чиј сопственик е потпретседателот на Google и обожавател на брзите автомобили ,Бенџамин Трејнор Слос. Првиот модел GT Mk II конечно беше виден на патека.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

It begins 👍

A post shared by Ben (@yonly65) on

Милијардерот сподели на својот профил на Инстаграм серија видеа снимени на патеката во Калифорнија. Првото видео го прикажува тргнувањето на Ford GT Mk II, додека второто сведочи за неговите перформанси на патеката под полна брзина.

Секој вистински љубител на тркачки автомобили ужива да го слушне звукот на моторот на овој неверојатен болид.

"Знаев дека ќе звучи добро, но не очекував дека ќе биде толку добро. Чиста музика на моторот", напиша Слос на Инстаграм.

Хармонијата е создадена од 3,5 литарскиот мотор EcoBoost кој е засилен на 700 коњски сили. Регулативите за трки имаат ограничена моќност на моторот. Во споредба со претходната, втората генерација на Ford GT е полесен за околу 130 килограми, а аеродинамиката е подобрена за дури 400 проценти. Овие податоци укажуваат дека станува збор на Форд, пренесува Carbuzz.

На фотографиите се гледа дека моделот е направен во небесно сина боја со портокалова лента што оди над покривот и аспираторот. Секој примерок е единствен, а моделот во гаражата на милијардерот го носи бројот 15.

притисни ентер