Некогаш најдобрата тенисерка на светот, објави дека оди во пензија

Каролина Возниацки, некогаш најдобрата тенисерка на светот, објави дека ќе замине во пензија по Австралија опен во 2020 година.

Таа ја објави одлуката за време на гостувањето во шоуто Добро утро Америка на АБЦ, а подоцна и на нејзиниот Инстаграм.

„Играв тенис од 15 години. За време на тие години, ги проживеав најубавите моменти од животот. Освоив 30 титули, 71 беше Светска бр.1 за 71 недела, освоив финале на ВТА, три пати бев на Олимпијадата и го носев знамето на Данска, и го освоив Австралија опен во 2018 година. Направив сè што можев “, напиша Возниацки.

I’ve played professionally since I was 15 years old. In that time I’ve experienced an amazing first chapter of my life. With 30 WTA singles titles, a world #1 ranking for 71 weeks, a WTA Finals victory, 3 Olympics, including carrying the flag for my native Denmark, and winning the 2018 Australian Open Grand slam championship, I’ve accomplished everything I could ever dream of on the court. I’ve always told myself, when the time comes, that there are things away from tennis that I want to do more, then it’s time to be done. In recent months, I’ve realized that there is a lot more in life that I’d like to accomplish off the court. Getting married to David was one of those goals and starting a family with him while continuing to travel the world and helping raise awareness about rheumatoid arthritis (project upcoming) are all passions of mine moving forward. So with that, today I am announcing that I will be retiring from professional tennis after the Australian Open in January. This has nothing to do with my health and this isn’t a goodbye, I look forward to sharing my exciting journey ahead with all of you! Finally, I want to thank with all my heart, the fans, my friends, my sponsors, my team, especially my father as my coach, my husband, and my family for decades of support! Without all of you I could have never have done this!

A post shared by Caroline Wozniacki (@carowozniacki) on

Последната порака на Коби на твитер била честитка за успехот на Ле Брон Џејмс

Судбината одлучи Коби Брајант , иако се повлече пред три години од кошарката , од вчера да биде најспомнуваниот НБА кошаркар.

Вчера Ле Брон Џејмс го надмина неговиот рекорд на третото место на шутери на сите времиња.

Џејмс го заврши натпреварот со 29 поени, седум скока и осум асистенции, а со вкупно 33655 постигнати поени во натпреварите во кариерата, го надмина Брајант, кој застана на 33643 постигнати поени.

Рано утрово честитката до Ле Брон стигна од Брајант кој му ја посвети својата последна порака на Твитер на човекот со кој често се споредуваше.

- Само напред , Кинг. Брат, ја имате мојата почит “, напиша Коби на неколку часа пред трагичната несреќа.

Ракометарите на Шпанија ја победија Хрватска во финалето на Еуро 2020

Шпанските ракометари ја совладаа Хрватска во финалето на Европското првенство со резултат 22:20, со што ја одбранија титулата европски шампиони.

Хрватска добро го отвори мечот и со водството со 2: 0, но Шпанците стигнаа до изедначување во седмата минута (3: 3) и од тој момент натаму играа гол за гол до 15-та минута кога селекциите на Лино Червар повторно отиде на плус два ( 8: 6).

Во 19-та минута Марино Мариќ ја однесе Хрватска во плус три (10-7), но потоа Шпанците се разбудија.

Шпанскиот голмани ја доби првата одбрана во 20-та минута кога Гонзало Перез де Варгас го одбрани ударот на Игор Карачиќ од девет метри , а потоа започна незапирливата серија.

Хорхе Македа ги врати Шпанците со три брзи гола (10:10), а потоа Канелас го постигна првото водство на Шпанија на натпреварот (11:10). Перез де Варгас ја задржа својата мрежа недопрена 11 минути, собра шест одбрани, вклучувајќи и удар од седум метри  на Домагој Дувњак, и капитулираше повторно само во последната минута кога Давид Мандиќ погоди за 11:11.

Резултатот од првото полувреме го постави Раул Ентеририос на седум секунди пред крајот, кога погоди за 12:11.

На почетокот на второто полувреме Шпанците искористија најмногу од исклучувањето на Златко Хорват. Алекс Гомез најпрво реализираше удар од седум метри со додавање на Даниел Сармиенто, а потоа постигна два гола преку целиот терен, откако Хрватите одиграа без голови во нападот.

Канелас  потоа погоди за максимум плус четири во 36-та минута (16:12), потоа Лино Червар реши да игра 7-за-6, а Хрватите стигнаа до минус два (16:14), по што следеа низа грешки на обете страни.

Во 49. минута Хрватска стигна до изедначување (18:18) по брилијантната серија од 6-2.

Во последните десет минути имаше вистинска драма, со тоа што Хрватска во 54. минута повторно се засили со голот на Лука Степанчиќ, но Гомез израмни на 19:19.

Во самиот финиш на натпреварот, Шпанците успеаја да постигнат голема победа и одбрана на титулата со шутот на Гомез.

На овој начин Шпанија ја одбрани титулата Европски шампион од последното првенство што се одржа во Хрватска, а во богатата ризница трофеи од континенталните настани имаат и четири сребрени и два бронзени медали.

На овој начин, Хрватска остана без единственото злато од поголемите натпреварувања. Хрватите во ризницата имаат по три сребрени (2008, 2010, 2020) и бронза (1994, 2012 и 2016 година).

Со овој триумф Шпанија обезбеди и пласман на Олимписките игри во Токио.

Расистички повици од навивачи кон фудбалер на Билбао , тој им врати со пцуење (ВИДЕО)

Инаки Вилијамс е нова жртва на расизмот на фудбалските терени.

Темномурестиот напаѓач со беше навредуван од навивачите на Еспањол во дуелот со Атлетико Билбао.

Вилијамс беше заменет во 69-та минута кога неговиот тим реализираше корнер. Додека Муниаин се подготвуваше да изведе удар од аголот, Вилијамс излезе од теренот и се упати кон клупата, а од трибините можеше да се слушне гласно извикување на навивачите на каталонскиот клуб.

Напаѓачот на Билбао одговори со тешки пцовски . „Кучкини синови“, викна тој , по што седна на клупата.

По натпреварот, спортскиот директор на Билбао го осуди расистичкиот чин, исто како и Еспањол кој објави дека почнува истрага.