Хамилтон со победничко дрифтање ја прослави шампионската титула во Формула 1 (ВИДЕО)

Луис Хамилтон славеше во последната трка во Формула 1 за Гран-при на Абу Даби.

Британецот зад себе ги остави  Макс Верстапен и Чарлс Леклерк и ја донесе екипата на Мерцедес до шампионската титула . Хамилтон стартуваше во Абу Даби од првото место и стигна до својата 84. победа во кариерата.

Возачот на Мерцедес ја заврши трката со време од 1:34:05, по што следат Верстаппен со Ред Бул (+16,772) и Лекларк со Ферари (+43.435).

Најинтересен беше последниот круг во Карлос Саинз доби поен и постигна шесто место во категорија на возачи. Денешната трка беше последна во кариера за Нико Хелкенберг и Роберт Кубица.

Сè уште не е познато дали Германецот ќе се врати, но засега нема конкретни опции за претстојаната сезона. Комуникацијата на возачот на Рено со неговиот тим по трката беше интересна. Рено му се заблагодари на Хелкенберг за сè што направи во последно време, а Германецот имаше хумористичен одговор:

„Би сакал да можам да го кажам истото“.

притисни ентер