Израелскиот парламент бара кандидат за нов премиер, ќе има ли трети избори?

Израелскиот претседател Реувен Ривлин му даде задача на израелскиот парламент да најде кандидат за нов премиер и да ја извади земјата од политичката блокада без преседан во историјата на оваа земја.

Воедно парламентот ќе треба да избегне одржување на трети избори за помалку од една година.За прв пат во историјата на Израел, рече Ривлин, ниту еден кандидат не можел да формира влада од изборите на 17 септември, во кои ниту Бенџамин Нетанјаху ниту Бени Ганц не освоија мнозинство.

Според тоа, Ривлин денес му доверил задача на претседателот на парламентот Јули-Јоел Еделштајн да најде мандатар за формирање нова влада.

Тој ја презеде задачата во име на парламентот, кој има 21 ден, до 11 декември, да му достави на Ривлин документ потпишан од најмалку 61 пратеник кои поддржуваат еден од неговите колеги како нов премиер.

,,Ова е со цел да избегнеме одржување на трети избори за помалку од една година, откако изборите во април и септември не доведоа до формирање на влада.”

Избраниот кандидат ќе има 14 дена да формира влада. Ако никој не успее да обезбеди доволно поддршка, парламентот ќе биде распуштен и најверојатно ќе се одржат нови избори, веројатно во март.

Пратениците повторно може да mu ја доверат оваа должност или на Нетанјаху или на Ганц, што ќе доведе до нови тешки преговори.

Нетанјаху денеска повторно го повика Ганц за директни преговори, без никакви услови. „Треба да направиме конечен напор за заедно да формираме влада на национално единство“, рече тој.

Сите очи сега се на јавниот обвинител Авичаи Манделблит, кој треба да одлучи дали ќе го обвини Нетанјаху во аферата за измама, злоупотреба на довербата и корупција.

Имено, Нетанјаху не може да биде на функција ако треба да одговара пред суд, а Ганц во тој случај не сака да ја дели власта со него.

Шилегов: Воведуваме системски мерки, војната против аерозагадувањето мора да ја добиеме!

Влезени сме во војна која што мораме да ја добиеме – таа војна се вика системско решавање на аерозагадувањето. – порача Петре Шилегов од граѓанската трибина во Скопје.

Сите го дишиме истиот воздух, а нашето здравје и здравјето на нашите деца нема цена. Затоа за само 2 години преземавме 28 мерки кои видливо го намалуваат аерозагадувањето на краток, среден и долг рок.-истакна Шилегов.

Во таа насока е и формирање на  ГЕС кој работи на преземање на топловодната мрежа паралелно со процесот на гасификацијата. Ова ќе значи повеќе корисници поврзани на парно греење, повеќе корисници на греење на природен гас, а помалку активни оџаци во градот.-истакна Шилегов.

Истовремено, сериозно се засилени инспекциите и зголемување на бројот на казните за загадувачите и тоа сите го гледаат и тоа сите го знаат.

Денес, вкупно 13 од 23 средни училишта сега имаат нови енергетски ефикасни фасади.

Шилегов истакна дека за прв се воспостави систем за спречување на палењето на огнови на отворено и систем против палењето на стрништата.

При тоа исчистени се  безброј диви депонии. А изградени се над 20 километри нови велосипедски патеки. Отворени се  2 нови паркови и прв зелен кров во Малиот Ринг. Вкупно обновени се над 300.000 метри квадратни зеленило.-посочи  Шилегов од трибината во Скопје.

Започна имплементација на процесот на системско решавање на хигиената во градот и веќе се гледаат новите контејнери на улица кои што се само почеток на овој процес. –истакна Шилегов.  

Тој додаде дека на крајот на овој процес отпадот ќе се селектира, со можност за негово рециклирање и рационално искористување.

Го решаваме проблемот на криминалната концесијата на депонијата Дрисла и во многу скоро време Градот ќе го преземе нејзиното управување, а сето ова со цел да изработиме модел кој што ќе гарантира паметно управување со отпадот, потенцираше Шилегов од трибината во Скопје.

Шилегов: Од февруари низ скопските улици ќе возат 33-те автобуси на гас

 Од февруари низ скопските улици ќе можат да се видат новите 33 нископодни единечни и двокатни автобуси на гас, најави денеска скопскиот градоначалник Петре Шилегов на завршната трибина „На прав пат" што се одржува во Скопје.

– Наместо набавки на скапи автобуси, на пат се 33 нископодни единечни и двокатни автобуси на гас кои од следниот февруари ќе ги гледаме низ скопските улици, рече Шилегов, додавајќи дека се преземаат системски мерки и во делот на хигиената на градот, сообраќајот и аерозагадувањето.

Со новите еколошки автобуси се очекува годишно да се заштедат 25.000 евра за гориво, во споредба со двокатните кинески автобуси. Новите автобуси ќе имаат влијание и врз намалувањето на аерозагадувањето во градот бидејќи емитуваат незначителна концентрација на ПМ честички.

ЕСМ ќе инвестира три милиони евра во хидроелектраната „Вруток"

Со три милиони евра инвестиција ќе се санираат водостанските шахти во хидроелекетраната Вруток, најави  генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски при денешната посета на подружница ХЕС „Маврово".

-Со овој проект ќе се реши проблемот со загуба на вода што трае од 2010 година. Се очекува дека инвестицијата ќе овозможи зголемување на производство за 17.520MWh на годишно ниво, што по просечна цена на струјата изнесуваат околу 700 илјади евра, наведуваат од ЕСМ.

При посетата исто така утврдено е дека до овој момент производство на ХЕС”Маврово”(од трите централи ХЕЦ “Вруток”, ХЕЦ “Равен” и ХЕЦ “Врбен”), изнесува 370GWh,  што е 104 отсто во однос на годишниот план.

притисни ентер