Хаос во Еквадор – Демонстрантите упаднаа во Парламентот , владата во бегство (ВИДЕО)

Веќе една недела траат судирите на демонстрантите со безбедносните сили , а вчеравечер група луѓе упаднаа во зградата на Парламентот , по што полицијата ги истера со солзавец.

Ова беше последен од низата протести кои започнаа со одлуката на претседателот Ленин Морен да го намали стимулот за нафтени производи, предизвикувајќи зголемување на цените на горивата. Граѓанските групи започнаа со протестна кампања за блокирање на патиштата, заземање на нафтени постројки и судири со полицијата.

Владата прогласи вонредна состојба како дел од обидите за спречување на протестите, кои почнаа да собираат сè повеќе приврзаници. Протестите започнаа од вработените во транспортот, се проширија на студентите и на крајот им се придружија и домородните здруженија, меѓу нив и најголемото домородно здружение, Конфедерација на домородните народи на Еквадор. Демонстрантите запалија полициско оклопно возило, кршејќи прозорци на автомобили, провалуваа во продавници и ја каменуваа полицијата. Полицијата одговорила со солзавец, а имало и слики од полицајци кои пукале и тела на млади демонстранти кои лежат на улиците.

Според личниот секретар на претседателот, Хуан Себастијан Ролдан, досега се уапсени околу 570 лица за напад врз луѓе и уништување на јавна и приватна сопственост. Претседателот Морено беше принуден да ги премести сите активности на владата во градот Гвајакил и да избега од главниот град Кито, каде протестите го оневозможуваат безбедното одржувањето на седниците. Морено се состана со сите министри и во телевизиско обраќање рече дека „има поддршка од сите еквадорски институции“ и им се заблагодари за „нивната одбрана на демократскиот систем“.


притисни ентер