Пратеничката Фросина Ременски,во моментот е во Кривичниот суд

Пратеничката Фросина Ременски,во моментот е во Кривичниот суд, пред судија на претходна постапка.

 Судијката треба да одлучи дали ќе и одреди некоја од мерките на претпазливост, кои ги бара обвинителката Вилма Рускоска, бидејќи од вчера и Ременски е осомничена во проширената истрага за „Рекет“’.

Денес во судот треба да се појават и таткото на Боки 13, Миле Јовановски, како и неговата асистентка.

За Јасна Мандиќ пак синоќа беше донесена одлука за куќен притвор.

Инаку обвинителството  денеска ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди синоќа обвинителката Вилма Рускоска.

Обвинителката Рускоска по исказот на Мандиќ синоќа рече дека кај тројца осомничени во проширената истрага е определен налог за претрес. Обвинителката посочи и дека еден од осомничените побарал спогодба за првиот дел од истрагата.  

Но тоа не се официјализирало. За пратеничката Фросина Ременски, Рускоска кажа дека се определени мерки на претпазливост, односно одземање на патна исправа, забрана за напуштање на престојувалиштето и еднаш неделно да се јавува во судот.

Џуканович: Одлуката на Европскиот совет е големо разочарување за сите нас во регионот

„Тоа може да има многу негативни последици и за западен Балкан и за ЕУ“

Неможноста за постигнување договор на Европскиот совет за отворање преговори со Македонија и Албанија е големо разочарување за сите нас во регионот, соопшти претседателот на Црна Гора Мило Џуканович.

-Тоа може да има многу негативни последици и за западен Балкан и за Европаска унија, порача претседателот на Црна Гора на Твитер.

Рама: Тоа е судир меѓу големите, ние ги завршивме нашите задачи

По недобивањето на датумот за прегвори, албанскиот премиер Еди Рама изјави дека тоа е судир меѓу големите и дека Тирана ги исполнила своите задачи.

 На опозициското барање тој изјави дека не размислува за оставка.

„Имаме многу нешта да направме и немаме време за губење заради задоволство на оние кои немаат работа и не знаат да најдат работа за себе“.

Џонсон: Нема подобро решение од договорот за Брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека нема подобро решение од постигнатиот договор за Брегзит.

Џонсон имаше низа состаноци по кои останува неизвесно дали британскиот парламент ќе го прифати новиот договор за излегување на Британија од ЕУ.

„Ги повикувам сите да замислат дека утревечер ќе решиме се, со почитување на желбата на народот. Така ќе имаме шанса да продолжиме напред“ , рекол Џонсон за „Би-Би-Си“.

Британскиот парламент утре ќе одржи вонредна седница на која ќе се гласа за новиот договор за Брегзит.

притисни ентер