Пратеничката Фросина Ременски,во моментот е во Кривичниот суд

Пратеничката Фросина Ременски,во моментот е во Кривичниот суд, пред судија на претходна постапка.

 Судијката треба да одлучи дали ќе и одреди некоја од мерките на претпазливост, кои ги бара обвинителката Вилма Рускоска, бидејќи од вчера и Ременски е осомничена во проширената истрага за „Рекет“’.

Денес во судот треба да се појават и таткото на Боки 13, Миле Јовановски, како и неговата асистентка.

За Јасна Мандиќ пак синоќа беше донесена одлука за куќен притвор.

Инаку обвинителството  денеска ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди синоќа обвинителката Вилма Рускоска.

Обвинителката Рускоска по исказот на Мандиќ синоќа рече дека кај тројца осомничени во проширената истрага е определен налог за претрес. Обвинителката посочи и дека еден од осомничените побарал спогодба за првиот дел од истрагата.  

Но тоа не се официјализирало. За пратеничката Фросина Ременски, Рускоска кажа дека се определени мерки на претпазливост, односно одземање на патна исправа, забрана за напуштање на престојувалиштето и еднаш неделно да се јавува во судот.

притисни ентер