Ѕвездата на Јувентус не заборавил од каде доаѓа : Мака ми е ако на вечера потрошам 300 евра (ВИДЕО)

Иако има годишна плата од 2,8 милиони евра само од договорот со клубот , беазилскиот фудбалер Алекс Сандро не се расфрла со парите и не заборава од каде потекнува.

"Кога пристигнав во Атлетико Паранаенсе, имав 15 години и заработував 100 долари месечно. Клубот ми даде сè - стан, храна, училиште ... Јас би потрошил 50 американски долари и ги штедев другите 50. По првата победа, добив 300 долари и им ги дадов на моите родители за да купат нешто за дома. Можев да купам нешто, но морав да му помогнам на семејството “, вели 28-годишниот Бразилец за своите скромни почетоци во големото интервју со бразилскиот новинар Рајам Сантос.

Пет години подоцна се преселил во Порто, што беше целосно ново искуство.

"Кога ќе заминете од дома, а јас заминав на 15-годишна возраст, мора да имате поинаков менталитет. Доколку сè уште сте во Бразил, секогаш можете да барате поддршка од семејството, но во друга земја сте сами. Вие имате поддршка од клубот, но на крајот сте целосно сами."

Дури и кога почна да заработува многу пари, тој не се смени.

"Честопати излегувам со семејството и трошам 300 или 400 евра и се прашувам колку би вредело тоа  во Бразил. Се чувствувам малку лошо кога трошам толку многу за една вечер. Ми кажуваат да не размислувам за тоа и да уживам во животот, но се чувствувам добро кога им помагам на другите луѓе. Во иднина, сакам да отоврам фондација во мојот град за да им помогнам на децата, не само во фудбалот, туку и во училиштето “.

Тој верува дека школувањето е многу важно и ги советува децата да не го напуштат училиштето, колку и да се талентирани за фудбал.

"Многу деца кои се многу добри во својата млада возраст не стануваат професионалци. Ако не го завршат училиштето, нивниот живот е многу потежок. И треба да ги почитуваат луѓето. Никогаш не бев најдобар ученик, но ги почитував наставниците."

Тој, исто така, даде добар пример за тоа што се случува со бразилските деца кога ќе тргнат на  погрешен пат.

"Многу од децата кои пораснаа со мене во Катандува завршија во затвор или се мртви. Мора да имате јасна мисла и да следите добар пример. Ако работите напорно, ќе дојдат можности, како што ми се случи мене", рече Алекс Сандро.

Славко Голужа: Тактичка победа над Еурофарм Работник во Битола

Победи нашето срце, но и тактиката која ја применивме во второто полувреме, изјави за МИА, тренерот на словачкиот шампион Татран Прешов, Славко Голужа, по победата над Еурофарм Работник од 24:23.

Вечерва решаваа секундите, трпеливоста и искуството, изјави хрватскиот интернационалец Голужа.

– Јас сум под големи емоции затоа што прв пат во мојата ракометна кариера гостувам во Битола. Ги забележувате солзите во моите очи, но јас уште како дете сонував и посакував да дојдам и да играм во оваа спортска сала. Ова е неверојатно што се случува во Битола, како се сака ракометот и затоа на Еурофарм Работник им посакувам успех во следните натпревари. Вечерва бевме за нијанса подобри и победивме, изјави Голужа.

Ракометарите на Еурофарм Работник како и на претходните натпревари, солидно почнаа, имаа водство и првото полувреме го завршија со предност од 14:13, но во второто полувреме сликата на теренот се смени. Во периодот од 47 до 54 минута гостите остварија резултатска серија од 5:0 со што се навести поразот на домашните ракометари. Гостите победија со 24:23, а објективната публика со аплауз ги награди за постигнатиот успех.

Кошаркарките од КК„Крива Паланка" со победа ја отворија сезоната

Со победа од 89 наспрема 24 против екипата на КК „Спорт тим” од Неготино, кошаркарките од Кошаркарски клуб „Крива Паланка” ја почнаа новата сезона натпреварувања во младинските лиги на Кошаркарската федерација на државава.

Мечот се одигра во спортската сала „Бранители 2001", каде КК „Крива Паланка” ги одигрува домашните натпревари.

-И оваа сезона клубот пријави сениорски тим во првата лига жени, но и три младински екипи, две во женска конкуренција, до 16 и до 14 години, како и екипа машки, генерација 2007/08, кои ќе ги бранат боите на клубот.Сите екипи работат интензивно, отворањето на сезоната со победата на првиот натпревар, против „Спорт тим” е само еден чекор кон остварување на сите зацртани планови оваа сезона, 2019/20, во која сме носени од поддршката на повеќе чинители, на локалната самоуправа, локални институции и секако нашите спонзори, чијшто учинок е стимул за постигнување резултати. Сезоната е пред нас, ќе бидеме доследни на нашиот стил на работа и игра,а резултатите ќе дојдат со упорна работа и посветеност, истакна првиот човек на КК „Крива Паланка”, Ведран Белешковски.

Тренерот Мирослав Ивановски рече дека резултатите од минатата сезона, државни прваци до 14 години во женска конкуренција и третото место до 16 години, добрата позиционира ист на прволигашката табела, се нешто што ги задолжува и обврзува да се работи уште по посветено и макотрпно.

Кривопаланечките кошаркарки денеска ќе го одиграат и првиот меч од Прва лига жени, со почеток во 16 часот, на гостински терен,кај екипата на ЖКК “Бдел 1862″, Скопје. Во натпреварувачката сезона 2019/20 КК Крива Паланка настапува и во „Спорт клуб кидс” лига, со машка и женска екипа генерација 2007/08, како и со екипа машки 2003/04 и женски 2005/06 во “Вардар лига”. /МИА

Селекторот на бугарската репрезентација си поднесе оставка

Тренерот Красимир Балаков поднесе оставка од местото селектор на фудбалската репрезентација на Бугарија.

Бугарија во понеделкикот во Софија изгуби од Англија со 0:6, во квалификациите за Европското првенство 2020 година.

Тој меч е во два наврати прекинуван заради тоа што домашните навивачи ги навредувале англиските фудбалери по расна основа.

„Не сум повеќе селектор на државниот тим. На наредниот селектор му посакувам среќа, моменталната ситуација не е ни малку розова“, рекол Балаков по состанокот во Фудбалскиот сојуз на Бугарија.

притисни ентер