Осумнаесет години Охридски рамковен договор

Пред 18 години Македонија го изгуби епитетот со кој се гордееше...„Оаза на мирот“. 

Конфликтот од Косово кој траше од 1999тата година индиректно се прелеа во земјава. Токму во месец август 2001вата година се случија најдраматичните настани во поновата македонска историја.

Земјата беше на граница на крвава граѓанска војна. Сепак, со директно посредништво на САД, ЕУ и НАТО, преговорите меѓу лидерите на политичките партии вродија со плод и беше потпишан Охридскиот рамковен договор, со кој државата доби нов устав, а оружјето се стиша...

Преговорите околу договорот почнаа во Скопје и веднаш загалвија. Потоа продолжија во Охрид, каде завршија со парафирање на документот.

Во претседателската вила документот го потпишаа тогашниот претседател на државата Борис Трајковски, тогашниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски и лидерите на СДСМ Бранко Црвенковски, на ДПА Арбен Џафери и на ПДП Имер Имери. Во својство на гаранти, потпис ставија и специјалните претставници на ЕУ и на САД Франсоа Леотар и Џејмс Пердју.

Охридскиот договор беше дочекан на „нож“, а најсилно позади него застана претседателот Борис Трајковски, кој во секоја прилика го бранеше.

Инаку, над 130 закони се сменија поради  имплeментацијата на Охридскиот рамковен договор, од кои најголем дел се закони за недискриминација и правична застапеност, понатаму во сферата на идентитетот, културата, образованието и децентрализацијата на власта.

Од утре почнува со работа патарината кај Гевгелија

Новата наплатна станица Гевгелија од утре ќе започне со работа.

Како што соопштија вечерва од АМСМ,  патарината ќе започне со работа од 7 часот изутрина.

Според ценовникот на Јавното претпријатие за државни патишта – ЈПДП, цената за возила од Б категорија со две осовини ќе изнесува 100 денари додека при готовинско плаќање во евра таа ќе изнесува 2 евра. 

Ужас во Сараево -15 годишно момче со секира убил тинејџер

Момче на 15 годишна возраст , по кавга и физичка пресметка , со секира убило 17 годишно момче .

Во сараевската населба Сарај Поле околу 19 часот се случи трагедија , кога 15 годишно момче уби 17 годишник.

На убиството му претходела кавга и тепачка , по што едно лице завршило во болница.

Во тек е увидот и истрагата за овој случај што ја потресе БиХ.

Со дефиле како пред 75 години , Париз го одбележа ослободувањето од нацистите (ВИДЕО)

Париз денеска ја одбележа 75. годишнината од ослободувањето од нацистичката окупација во Втората светска војна.

Со дефиле со американски тенкови и други воени возила  од времето на Втората светска војна , со оддавање почит на припадниците на Движењето на отпорот и со дигање на француското знаме на Ајфеловата кула , Париз се сети на денот на ослободувањето .

Пожарникарите го подигнаа знамето на Ајфеловата кула во знак на сеќавање кога француската тробојка ја замени нацистичката.

притисни ентер