Приведен Мишел Платини поради корупција околу доделувањето на организацијата на Мундијалот на Катар

Легендата на светскиот фудбал, екс претседателот на УЕФА Мишел Платини е уапсен денеска  во рамките на истрагата околу корупција при доделувањето на организацијата на Мудијалот во Катар во 2022 година.

Легендарниот Французин е однесен во притвор . Според медиумите полицијата го привела Платини, поради тоа што во е тек е истрага  околу контроверзното доделување на организацијата на Светскиот фудбалски шампионат во 2022 година на богатиот Катар.

Платини е однесен во просториите на Анти корупциската канцеларија во Судот во Париз , каде ќе биде сослушан од страна на обвинителите.

Легендарниот Платини од 2007 до 2015 година беше претседател на Европската фудбалска асоцијација УЕФА , но од оваа функција мораше да се повлече по одлуката на Етичкиот комитет на ФИФА поради вмешаност во бројни корупциски афери. Афери од која најголема е токму онаа поврзана со доделувањето на организацијата на Мундијалот на Катар.  

Одлуката на богатиот Катар да му се додели организацијата на Мундијалот во 2022 година уште од самиот старт предизвика многу сомнежи дека гласовите при изборот биле платени.

Во 2014 година тогаш првиот човек на УЕФА Платини признал дека тајно се сретнал со Мохамед бин Хамам, фудбалскиот функционер задолжен за подмитување на членовите на одборот кои гласале и одлучувале  околу домаќинот за Светскиот фудбалски шампионат во2022 година.

Глобалната продажба на автомобили опаѓа втора година по ред, слична е прогнозата и за 2020

Аналитичарите прогнозираат дека и 2020 ќе биде тешка година за автомобилската индустрија.

Ширум светот во 2019 година продадени се 90,3 милиони нови автомобили, покажуваат податоците кои ги објави „LMC Automotive“, што е голем пад во однос на 2018 кога се испорачани 94,4 милиони и рекордната 2017 година кога глобалната продажба изнесувала 95,2 милиони возила.

За ваквиот голем пад на продажбана „најзаслужна“ е Кина, каде заради забавување на економскиот раст се забележани дури 2,3 милиони новорегистрирани автомобили помалку отколку година дена порано.

Повикувајќи се на прогнозите кои ги објави „LMC Automotive“,„CNN“ наведува дека глобалната продажба на нови автомобили би можела да падне и под 90 милиони возила.

Фото: Американците направија дрон што изгледа како вистинска птица

 Американците направија дрон што изгледа како вистинска птица со био-хибридни крилја и вистински пердуви, овој дрон тестира нов начин на летање беспилотни летала.

Овој птица дрон може да се покаже како корисна иновација кога станува збор за беспилотните летала.

„Мојата лична цел беше да развијам дрон како птица за да научам како летаат“, вели Дејвид Лентинк, шеф на лабораторијата за истражување и дизајн на Стенфорд.

Многу луѓе мислат дека птиците имаат пердуви заради естетика и да им биде потопло. Сепак, пердувите имаат друга, попрактична улога. Имено, кај птиците играат важна улога во постигнување оптимална форма на крилјата.

Две студентки ја имаат заслугата за летањето на овој дрон.  Аманда Стоулс започна анализа на движењата на скелетот на птицата, на крајот да открие дека се потребни само неколку движења за роботот да имитира 20 основни и 20 секундарни движења на летање .

Меган и Хари ќе имаат телохранители со годишна плата од по 100 000 фунти

Принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл на новата адреса во канада ќе имаат најмалку шест телохранители  кои ќе добиваат годишна плата од по 100 000 фунти.

Обезбедувањето на Хари и Меган ќе го плаќаат граѓаните на Велика Британија иако тие ги прекинаа кралските должности и одлучија да се отселат од Британија.

Стручњаците наведуваат дека секој од нивните чувари ќе има годишна плата од 60 000 фунти, но дека до сумата од 100 000 фунти се стигнало откако ќе бил израчунат и трошокот за нивниот превоз, сместување, пензиски фондови ... пренесува „Сан“.

Принцот Хари во вторникот пристигна во Канада во присуство на британски офицер, за да им се придружи на синот Арчи и сопругата Меган. На аеродромот го пречека неговата сопруга која исто така била во друштво на двајца телохранители.

Медиумите пренесуваат дека во тек се последните подготовки за нивниот „нов живот“ без кралски обврски и титули. Сепак, ангажирањето на скапото обезбедување покажува дека Хари и Меган сепак не се подготвени целосно да се откажат од луксузот.

Од Бакингемската палата за сега не ги коментираат тензиите настанати поради големите трошоци за обезбедување на семејството на Хари.

притисни ентер