Китанов: Некогаш со непосредна спогодба, сега на отворен тендер преку ЕБОР

Новиот автопат Миладиновци – Штип е претплатен двојно, тројно па и четирикратно повеќе за одредени ставки кои носат и најмногу пари при изградбата. 

Ова го тврди Зоран Китанов првиот човек на јавното претпријатие државни патишта споредувајќи ги истите ставки од истиот изведувач кинескиот Синохидро кој пред неколку месеци, но овој пат на тендер од Ебор доби да го гради експресниот пат Кочани – Крупиште, кој ќе биде со речиси идентичен квалитет со автопатот.. Кинезите ќе го градот експресниот пат долг 13,7 килиметри за 18,2 милиони евра, или 1,3 милиони евра за километар..

Споредбата на цените за патот кај Крупиште и оној кај Миладиновци освен за тампонот каде има четирикратно поголеми сума од 570 денари за метар кубен на 2202 денари за метар кубен за асфалт долен слој сега за Крупиште се понудени 54, 7 денари за сантиметар додека за Миладиновци биле вкалкулирани 107 денари за сантиметар, кај завршниот асфалт разликата е од 70 на 184 денари за сантиметар додека за арматура ставката што сега на тендер за автопатот кај Крупиште ја нуди Синохидро е 43,5 денари додека кај Миладиновци се наплатени 92 денари за килограм.

Покрај огромната разлика во цени според Китанов направени се и нереално поголеми предвидувања за трошењата на автопатот, кои сега се заштедени... Миладновци-штип финално ќе чини 177 милиони евра за 47 километри, или 3,8 милиони евра за километар.. .

Автопатот Миладиновци Штип, се очекува да биде пуштен во употреба за една недела, штом се заврши поставувањето на заштитната ограда со која се обезбедува сигурност за возачите.

По проектот овој автопат, кој се гради од 2014 година, требаше да биде готов во мај 2017 но тогаш бил завршен само 50% со останати 24 бандери од далеководи.

Откако беше потпишан анекс, автопатот конечно беше завршен во декември лани, а во следниот период останува да се изведуваат дополнителни зафати од страна кои нема да пречат во сообраќајот и со времени премостувања ќе тече и изградбата на патарините заради што се посочува на почитување на патната сигнализација

Министерот Бектеши го прими новоименуваниот кинески амбасадот Џанг Ѕуо

Кина е важен трговски партнер на Македонија, континуирано работиме на подобрување на соработката меѓу двете земји, било речено на средбата , соопшти Министерството за економија.

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска се сретна со Н.Е. Џанг Ѕуо, новоименуваниот амбасадор на Народна Република Кина во Македонија.

На средбата министерот и амбасадорот разговараа за досегашната соработка помеѓу двете земји, но и за можностите за соработка во иднина, особено во полето на економијата. 

Министерот Бектеши го изрази своето задоволство за успешната реализацијата на досегашните проекти во областа на патната инфраструктура. Истакна дека постои голем потенцијал за проширување на соработката  и делот на енергетиката , туризмот, земјоделството и културата.

Бектеши изрази убедување дека развојот на трговските и економските односи меѓу двете земји ќе продолжи на високо ниво, особено во рамки на Процесот за соработка „17+1“.

Во рамките на состанокот министерот ги презентираше реализираните проекти и планираните активности на Министерството за економија во делот на енергетиката, трговијата, соработката со бизнис заедницата и поддршката на странските инвеститори, со посебен акцент на можностите кои што ги имаат домашните и странските компании согласно Законот за финансиска поддршка на инвестициите кој е основа за развој на економијата и има еднаков третман за сите инвеститори.

Амбасадорот Ѕуо изрази поддршка на политиките кои ги води Владата во делот на подобрување на билатералните односи меѓу двете земји и истакна дека е многу важно и понатаму интензивно да се работи на зајакнување на трговската соработка помеѓу Кина и Македонија.

Потенцираше дека ќе вложи максимални напори, Македонија да ја претстави како поволна дестинација за кинеските компании и ќе иницира средби и посети на кинески компании во земјата.

Албански медиуми: Макрон наскоро во Тирана и Скопје

Францускиот претседател Емануел Макрон кој на Самитот на ЕУ стави вето за отворање преговори со Албанија и Македонија, наредниот месец ќе ги посети двете земји, објавуваат денеска албанските медиуми.

Самиот Макрон на прес-конференцијата што ја одржа по Самитот на ЕУ во Брисел, најави дека планира да дојде во Скопје и во Тирана на средби со премиерите Зоран Заев и Еди Рама.

Посетата на Макрон на двете земји ја потврдиле дипломатски извори во Тирана за Exit.al. И албанскиот премиер Еди Рама, по денешната средба на раководството на неговата Социјалистичка партија, кажал дека наскоро ќе има многу значајни средби, меѓи кои и со Макрон, без да открие повеќе детали.

Албанските медиуми наведуваат дека како знак на поддршка од официјален Париз, во Тирана е отворена канцеларијата на Француската агенција за развој, која ќе работи на развојни проекти во Албанија.

Потсетуваат дека Макрон планирал да дојде во Албанија во есента 2018 година, во рамките на балканска турнеја, но посетата била откажана.

Засега нема официјална потврда за посетата на францускиот претседател на Албанија и на  Македонија./МИА

Отворени петте нови занимални во детската градинка во Кавадарци

Нема веќе деца на чекање на листата во ОЈУ Детската градинка “Рада Поцева„

Денеска свечено беа пуштени во употреба петте нови занимални кои се изградија во детската градинка „Рада Поцева“ објект „Детелинка“.

Со изградба и пуштање во работа, на Единицата „Детелина„ беа ставени во функција доградбите на постојните, со што се решава прашањето со згриженост на децата.

На свеченоста децата од „Детелина“ изведоа пригодна програма.

притисни ентер