Кривични пријави за неколку вработени во општината Кривогаштани

Општина Кривогаштани до Основното јавно обвинителство во Прилеп ќе поднесе кривична пријава против неколку вработени во локалната самоуправа по две основи: за несовесно работење и за злоупотреба на службената положба и овластувања.

Како што рече денеска на прес-конференција градоначалникот на Кривогаштани Рубин Шевтероски, ова е епилогот од направените анализи на комисијата соствена од внатрешни и од надворешни членови за направената штета од 2.706.590 денари.

– При анализите неспорно се потврдија сомневања за груба манипулација со финансиската состојба на Општината, за што одговорност имаат содветни раководители на одделението за финансии при општина Кривогаштани и други вработени, кои заобиколувајќи ги своите одговорности, овозможиле да настане ваква неповолна состојба по буџетот на општината. Ја известувам јавноста дека по завршувањето на комплетните анализи, до ЈО во Прилеп ќе биде поднесена соодветна  кривична пријава против сите одговорни лица, истакна Шефтероски.

Адвокатот, застапник, Жарко Стеваноски, кој ги вршел предметните анализи вели дека станува збор за заобиколување и за грубо кршење на законите околу финансиското работење на општината.

– Од сите извршени анализи се утврди дека, согласно правилникот за систематизација на работните места и одговорностите што ги имаат раководителите, особено раководителот на одделението за финансии, се грубо заобиколени и прекршени правилата на работењето во смисла на водење точна и јасна евиденција, контрола на подготовката на извршувањето на буџетот на Општината како и следењето на приходите и извршувањето на трошоците на Општината, изјави Стеваноски.

Јавното обвинителство најпрво треба да се произнесе по пријавите. Но, независно, ќе се води уште една дисциплинска постапка во Општината, против тројца вработени во локалната самоуправа. Станува збор за средства од над два милиона денари, за кои, наводно, вработени во финансиското одделение во Општината направиле манипулација со должничко-доверителската состојба, не прикажувајќи ги реалните долгови на Општината кон правните субјекти. Поради тоа, локалната самоуправа на Кривогаштани не успеала да ги покрие 90 отсто од долговите на име финансиска помош која лани Министерството за финансии ја овозможи за општините во земјава./МИА

Милијардер го отплатил студентскиот долг на целата генерација

Околу 400 дипломци на колеџот ,,Морхаус “ во Атланта добиле неочекува и голем подарок.

Дипломците во Атланта , во американската држава Џорџија добија неочекуван подарок за крајот на школувањето. Милијардерот и филантроп Роберт Смит решил да го отплати студентскиот долг на целата генерација дипломци во износ од 40 милиони долари.

Пред да им ги исплати долговите на студентите за школување , овој технолошки инвеститор на универзитетот му подарил 1,5 милион долари.

Со милкшејк нападнат најголемиот приврзаник на Брегзитот (ВИДЕО)

Необичен напад преживеа лидерот на британската партија за Брегзит , Најџел Фараж во градот Њукасл.  

Лидерот на партијата шетал низ градот , кога му пришол 32- годишен маж и го полил со милкшејк , упатувајќи му навреди.

До нападот дошло откако фараж иммсе обратил на приврзаниците на партијата во рамки на кампањата за евоизборите.

Полицијата го идентификува напаѓачот како Пол Краутер , кој веднаш беше уапсен. Медиумите пишуваат дека станува збор за приврзаник на владејачките лабуристи и дека произведува свое пиво. Пред нападот објавил фотографија на милкпшејк , кој потоа го фрлил врз политичарот.

На Твитер се огласи и напаѓачот кој напиша дека е задоволен што успела да го погоди Фараж , како и нападнатиот кој изрази револт поради радикализацијата на оние кои сакаат Британија да остане во Европската Унија.

Еколошка катастрофа – Уништени плажи од разгледниците(ВИДЕО)

Шокантното видео ги прикажува плажите на Кокосовите острови , кои порано беа главен мотив на разгледниците за рајски острови.

Плажите сега се затрупани со 238 тони пластични отпадоци. Инаку , овие острови и припаѓаат на Австралија и се наоѓаат во источниот дел на Индискиот океан.

Порано беа опишувани како ,,рај на земјата”. населени се само два од вкупно 27 корални острови , каде живеат околу 600 жители. На островите растат кокосови палми и се опкружени со кристално тиркизна вода. Но , научниците открија шокантен податок дека овие острови се прекриени со пластичен отпад , 11 пати повеќе од каде било на земјата , ако се спореди територијата на островите.

Пластичниот отпад на овој остров е за еднократна употреба и океанот го нанесува на плажите.

Др. Анет Фингер од Универзитетот Виктоириа во Мелбурн вели дека е вознемирувачки што производството на пластика и натаму е во пораст. Речиси половина од пластиката произведена во последните 60 години е со производство од последните 13 години.

Вели дека во 2010 во океаните завршиле 12,7 тони пластика , а од произведената пластика дури  40 проценти станува отпад уште истата година.

Како резултат на прекумерната употреба на пластика за еднократна употреба Фингер смета дека до сега во океаните се насобрале 5,25 трилиони парчиња пластичен отпад.

притисни ентер