Бил Гејтс има 100 милијарди долари , а еве на што ги троши парите

Бил Гејтс влезе во најтесниот клуб на милијардери со над 100 милијарди долари богатство. Пред него е само основачот на Амазон , Џеф Безос.

Според американските медиуми , Гејтс денеска е побогат за 9,5 милијарди долари од лани во истото време или за 24 милијарди побогат од пред пет години. Додаваат и доколку Гејтс дневно би трошел по милион долари , би му требале 245 години за да го потроши целото денешно богатство. Тој вели дека не сакал никогаш да биде потрошувач , но богатството го разгалило , па има приватен авион во кој може да се сместат 19 луѓе и чини 40 милиони долари. За својот дом во Медина му требале седум години и 63 милиони доалри за да го уреди по свој вкус. Земјиштето го купил 1988 за два милиони долари , а денесак вреди 125 милиони. Во 2017 самоз а тоа земјиште палтил данок од над милион долари. Тој во куќата има уреди вредни над 150 000 долари , кои покажуваат различни фотографии на допир. Но има и вистински уметнички слики , како онаа на Винслоу Хомер , која во 1988 ја купил за 36 милиони долари.

На имотот има и базен , сместен во посебен одддел и библиотека. Во неа е сместен ракописот на Леонардо да Винчи , кој Гејтс во 1994 го купил за 30 милиони долари. Во куќата има шест кујни и 24 бањи , како и гаражаз а 23 автомобили.

Гејтс има и ранч на Флорида од 18 000 квадратни метри и на него има луксузна вила. Само за недвижности на тоа подрачје потрошил 27 милиони долари. Го купил имотот за да има каде да јава коњи неговата ќерка Џенифер.

Во Калифорнија има имот на 228 хектари , кој го купил за 18 милиони долари , а таму има патека за трки , овоштарник и пет штали за расни коњи.гејтс има и голем број недвижности како хотели било поединечни , како и половина од синџирот на хотели Four Season Holding. Во 2013 го купил , на пример клуксузниот Риц Карлтон во Сан Франциско , вреден 161 милиони долари.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#TBT to that time I traveled halfway across the world to look at a toilet.

A post shared by Bill Gates (@thisisbillgates) on

Тој сака и да патува , за што има и јахта вредна 5 милиони долари. Но , Гејтс најмногу пари заедно со сопругата Мелинда трошат за хуманитарни цели. Има своја фондација , а донира и во истражување на лекови за разни болести. Така во 2017 вложи 50 милиони долари во истражување на лек за Алцхајмеровата болест. Преку нивната фондација само во 2017 донирале 4,78 милијарди долари. Вели дека по смртта на своите три деца ќе им остави само по 10 милиони долари , зашто не сака да бидат мрзеливи.

Во Сибир пронајдена глава на волк стара 40 илјади години

Сочувана глава на волк од леденото доба, кој најверојатно починал пред 40.000 години, пронајдена е во Сибир.

Поради студот и мразот, остатоците се во одлична состојба, па може да се видат крзното, забите, мозокот и другите делови на главата.

Станува збор за животно од древен подвид на волци, што живееле во исто време со мамутите и изумреле во приближно ист период.

Научниците проценуваат дека станува збор за возрасен волк, кој бил за околу 25 отсто поголем од денешните просечни волци.

Од ебола во Конго починале 1400 луѓе

Светската здравствена организација(WHO)  смета дека нема потреба од прогласување на вонредна состојба во Демократска Република Конго поради болеста ебола од која за една година починале 1400 луѓе.

Од Комитетот за вонредни состојби на „ WHO“ наведуваат дека не се исполнети критериумите потребни за прогласување на глобална криза, но укажуваат дека се итно потребни 27 милиони долари за борба против епидемијата.

Деновиве епидемијата на ебола од која во Африка редовно умираат илјадници луѓе се проширила и во Уганда.

Во Уганда се регистрирани три случаи на ебола. Од последиците на болеста починало едно петгодишно дете.

Од последиците на вирусот ебола во периодот 2014 -2017 година во Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне починале повеќе од 11000 луѓе а биле заразени 30 000 лица.

Видео: Што прави овој човек

Што прави овој атлета од Ниш, нешто што никој пред него не го направил. Изгледа навистина лудо и опасно. 

За едни неговиот потфат е за воодушевување, за други пак голема лудост .

На интернет се појави видео на кое може да се види како силно момче прави згибови на кров на Застава 128 додека таа се движи низ улиците на градот.

Момчето успеала во својата намера , откако металната конструкција за заварил за кровот на автомобилот и започнал да прави згибови.

притисни ентер