Бил Гејтс има 100 милијарди долари , а еве на што ги троши парите

Бил Гејтс влезе во најтесниот клуб на милијардери со над 100 милијарди долари богатство. Пред него е само основачот на Амазон , Џеф Безос.

Според американските медиуми , Гејтс денеска е побогат за 9,5 милијарди долари од лани во истото време или за 24 милијарди побогат од пред пет години. Додаваат и доколку Гејтс дневно би трошел по милион долари , би му требале 245 години за да го потроши целото денешно богатство. Тој вели дека не сакал никогаш да биде потрошувач , но богатството го разгалило , па има приватен авион во кој може да се сместат 19 луѓе и чини 40 милиони долари. За својот дом во Медина му требале седум години и 63 милиони доалри за да го уреди по свој вкус. Земјиштето го купил 1988 за два милиони долари , а денесак вреди 125 милиони. Во 2017 самоз а тоа земјиште палтил данок од над милион долари. Тој во куќата има уреди вредни над 150 000 долари , кои покажуваат различни фотографии на допир. Но има и вистински уметнички слики , како онаа на Винслоу Хомер , која во 1988 ја купил за 36 милиони долари.

На имотот има и базен , сместен во посебен одддел и библиотека. Во неа е сместен ракописот на Леонардо да Винчи , кој Гејтс во 1994 го купил за 30 милиони долари. Во куќата има шест кујни и 24 бањи , како и гаражаз а 23 автомобили.

Гејтс има и ранч на Флорида од 18 000 квадратни метри и на него има луксузна вила. Само за недвижности на тоа подрачје потрошил 27 милиони долари. Го купил имотот за да има каде да јава коњи неговата ќерка Џенифер.

Во Калифорнија има имот на 228 хектари , кој го купил за 18 милиони долари , а таму има патека за трки , овоштарник и пет штали за расни коњи.гејтс има и голем број недвижности како хотели било поединечни , како и половина од синџирот на хотели Four Season Holding. Во 2013 го купил , на пример клуксузниот Риц Карлтон во Сан Франциско , вреден 161 милиони долари.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#TBT to that time I traveled halfway across the world to look at a toilet.

A post shared by Bill Gates (@thisisbillgates) on

Тој сака и да патува , за што има и јахта вредна 5 милиони долари. Но , Гејтс најмногу пари заедно со сопругата Мелинда трошат за хуманитарни цели. Има своја фондација , а донира и во истражување на лекови за разни болести. Така во 2017 вложи 50 милиони долари во истражување на лек за Алцхајмеровата болест. Преку нивната фондација само во 2017 донирале 4,78 милијарди долари. Вели дека по смртта на своите три деца ќе им остави само по 10 милиони долари , зашто не сака да бидат мрзеливи.

Дневен хороскоп за 22.4.2019 година

Дневен хороскоп за понеделник , 22 април 2019 година. 

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Нема да знаете што најдобро да направите , односно како да се поставите. Единствен вистинским патоказ е вашето срце.

Кариера

Уште подобро ќе соработувате со луѓето на работното место. Ќе ви оди од рака секој проект , па дури и оној што сте мислеле дека е тежок.

Здравје и совет

Бидете подготвени на соработка.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Во текот на денот ќе имате се поголема потреба да се затворите меѓу четирите ѕида на домот. Веројатно нема да излезете на забава.

Кариера

Би сакале нешто да предложите , но не сте сигурни како ќе биде прифатено. Ќе ја тестирате идејата врз најблискиот колега.

Здравје и совет

Имате право на одмор.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Ќе се вклучите во мрежата на весели луѓе , кои се подготвени се да споделуваат со другите. Тоа ќе ви биде полн погодок.

Кариера

Сакате да се пошегувате со колегите . Денеска ќе направите мала сцена , но никој нема да ви замери.

Здравје  и совет

Добро е што не ги комплицирате работите.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Ќе успеете да најдете заеднички јазик со саканата личност или со онаа која ви се допаѓа. Ќе бидете поопуштени.

Кариера

Денеска ќе треба малку да излезете од сенка и да поработите на еден деловен договор. Ќе бидете внимателни.

Здравје и совет

Читајте меѓу редови.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Можеби ќе бидете доста романтични или на саканата личност ќе и предложите одење на забава. Немојте да се срамите.

Кариера

Подготвеноста да попуштите не е вашата типична особина , но денеска ќе бидете такви. Но , и тоа ќе биде на место.

Здравје и совет

Бидете она што сте.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Веројатно денеска малку повеќе ќе поработите на вашиот сексуален живот , а на партнерот ќе му биде мило.

Кариера

Ќе почнете се подобро да се поврзувате со луѓето , а ќе се надоврзат и покани и повици за работа во други региони.

Здравје и совет

Прошетајте се на воздух.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Оние кои некого освојуваат денеска ќе знаат да изберат вистински зборови за да дојдат до саканата цел. Ќе бидат искрени.

Кариера

Малку повеќе дипломатија и толеранција би ви заштедило маки и непотребен напор на работата.

Здравје и совет

Ќе бидете меланхолични.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Сериозните теми ќе успеете да ги тргнете со помош на духовита конверзација. Другата страна ќе нема забелешки.

Кариера

Ќе дојде до уште подобра соработка со колегите. Ќе успеете да ги прилагодите различните идеи и мислења.

Здравје и совет

Не се натпреварувајте.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Веројатно вечерва ќе излезете и убаво ќе си поминете во добро друштво. Не останувајте дома.

Кариера

Со мали чекори може да стигнете до значајна цел исто како и со големи чекори. Затоа несе грижете ако напредокот е постапен.

Здравје и совет

Прошетајте се на воздух.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Некои ќе чувствуваат се поголема поврзаност со личност со која работат. Ќе ги интересира што би можело од тоа да произлезе.

Кариера

Вашите колеги и соработниците ќе ги прифатат идеите што им ги нудите. затоа ќе бидете многу задоволни.

Здравје и совет

Верувајте во подобри денови.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Како што ќе минува денот , ќе забележите дека драгата личност станува се повеќе чувствителна. Бидете внимателни.

Кариера

Посакувате уште поголеми признанија од оние што неодамна ги добивте. Би било добро да сте малку поскромни.

Здравје и совет

Треба повеќе да се рекреирате.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Вашата најдрага личност ќе очекува повеќе нежност , а слична потреба ќе имате и вие. Треба само да почнете.

Кариера

Пред вас се нови можности , кои се уште не се отворени целосно , но ги насетувате.

Здравје и совет

Служете се со интуицијата.

Астон Мартин се појави со првиот V8 СУВ (ВИДЕО)

Првиот модел на спортско урбано возило на Астон Мартин пристигна на тестирање на патеката во Нирнберг.

Во Астон Мартин не сакаа да гледаат како Ламборџини и другите од таа класа собираат заработувачка од продажбата на популарните СУВ модели. Очигледно премиерата се наближува , зашто Астон Мартин веќе го изнеасе на тестирање најновиот модел на патеката во Нирнберг.

Новиот DBX најверојатно ќе има 4.0 V8 twin turbo мотор од AMG , со осмостепен менувач. Треба да се очекува сила од 510 Кс и 685 Нм , што значи и дека до 100 км/час ќе стигнува за помалку од 3,8 секунди.

Максималната брзина ќе биде 250 км/час.

Кралицата Елизабета го прослави роденденот- Меган и Хари одушевија со честитката

Британската кралица Елизабета II денеска го прослави 93. роденден.  

Кралицата владее со Британија повеќе од 67 години , а годинава роденденот и се поклопи со Велигден , па го просклави во црквата Св.Џорџ во Виндзор. Кралицата на мисата во кралската црква  за Велигден стигна во тиркизен капут и шешир.

Таа дојде со принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт Мидлтон. Таму веќе ја чекаа трудната војвотка Меган и сопругот , принцот Хари. Бебето , кое треба да се роди до крајот на овој месец , ќе биде осми внук на кралицата.

,,Среќен роденден , Ваше Височество, Мамо, Бабо.” , напишаа Хари и Меган на честитката за кралицата , која ја објавија на Инстаграм.

Роденденот на кралицата во понеделник ќе биде одбележан со плотун на воена парада во 11 часот во Хајд Парк , во близина на Бакингамската Палата.

притисни ентер