Убиен е американскиот свештеник – педофил во неговито дом во Невада

Убиениот свештеник – педофил од Њу Џерси , Џон Капарели, чие тело во саботата е најдено во неговиот дом во американската држава Невада , изнајмувал машки проститутки.

Полицијата денеска одби да ја коментира смртта на Капарели. Тој беше обвинет дека сексуално злоставувал најмалку две момчиња во периодот од 1970 до 1980 , додека работел во Њу Џерси.

Минатиот месец се појави на листата на свештеници- педофили. Соседите на капарели велат за американските медиуми дека убиството на Капарели било планирано и дека е убиен за одмазда.

Друг сосед вели дека свештеникот можеби е убие уште минатата среда , на 6 март , бидејќи не дошол на вечерата на која го поканил.

Телото било најдено откако свештеникот не одговарал на повиците на неговиот пријател , по што полицијата ја скршила вратата и во куќата го нашле телото на педофилот.

Повеќето жртви на свештеникот велат дека ги терал да се соблекуваат по гаќички за капење и да се борат , додека тој ги фотографирал.

Капарели работел како  професор по математика на универзитетот Сетон Хол , а студентите го оцениле како најлош професор. Тие велат дека тој фаворизирал неколкумина машки студенти , а на другите им рекол да си платат наставници.

Дури и јавно кажувал дека најдобите студенти по математика треба да знаат да се борат во гаќички.

Најголемиот холивудски предатор на силуваните жени им нуди 44 милиони долари

Продуцентот Харви Вајнштајн и неговото продуцентско студио постигнаа договор со жените , кои му поднесоа тужби за сексуално злоставување.

Адвокатите на најголемниот холивудски предатор велат дека постигнале договор со жените да им исплатат вкупно 44 милиони долари за тие да ги повлечат граѓанските тужби и барањата за обесштетување.

 Меѓутоа, Вајнштајн упорно негира дека сексуално нападнал над 75 жени и тврди дека сите доброволно се согласиле на полов однос со него. Жртвите на познатиот холивудски продуцент во најголем број се млади актерки и други жени вработени во филмскиот бизнис , кои добивале работа доколку дозволат Вајнштајн сексуално да ги злоупотреби .

Пријавите се однесуваат на неколку декади наназад. Поради скандалот , Вајнштајн доби отказ од својата истоимена продуцентска компанија и е исфрлен од американската Академија за филмска уметност.  

Фејсбук планира да воведе своја криптовалута и начин на плаќање

Компанијата Фејсбук ги привршува плановите за лансирање сопствена криптовалута и систем за дигитална наплата во десетина земји во првиот квартал на 2020 година.

Гигантот на социјалните мрежи до крајот на годинава планира интерно да го тестира овој систем наречен Global Coin. Се очекува деталите од овој план да бидат објавени летово.

Основачот на Фејсбук , Марк Закерберг минаиот месец верќе разговарал со директорот на британската Централна банка,Марк Карни за ризиците и можностите што ги носи криптовалутата.

Компанијата преговара со други компании за трансфер на пари како што е Western Union,за да договорат што поефтини и побрзи трансфери на пари за граѓаните без банкарски сметки.

SpaceX денеска лансираше дури 60 сателити (ВИДЕО)

Компанијата SpaceX денеска лансираше ракета со 60 сателити во вселената.

Ваквиот подвиг е прв чекор во создавање на мегаконстелација со што на популацијата од целиот свет ќе им се понуди ефтин пристап до широкопојасен интернет.

На огромната консталација од сателити од компанијата на Елон Маск и дадоа интересно име- Starlink.

Маск изјави дека сателитите ќе функционираат ,,како ширење на шпил карти по маса” и дека сателитите наскоро ќе ги рашират своите соларни панели , со кои ќе се напојуваат за време на работата во вселената.

Засега не е јасно дали сите 60 сателити се веднаш оперативни , но од компанијата SpaceX тврдат дека лансирањето поминало без никаков проблем.

Овој проект ќе го чини SpaceX 10 милијарди долари , но Маск вели дека компанијата има доволно средства за да го доврши.

притисни ентер