ПИЈАН КРАП

Рецепт на: Светлана Јакимовска

Потребни состојки: 1 свеж крап, 5 компири, 200 мл. сок од портокал, 250 мл. бело вино, 3 лимони, 2 портокала, 50 гр.путер, 100 гр. кашкавал, 4 чешни лук, малку малиново масло, малку сончогледово масло, малку магдонос, 200 гр. ориз, малку марула, 2-3 лажички сол  и малку зачин од сув зеленчук.

Постапка:

2 компира се сечат на поголеми парчиња и се редат во тепсијата.

Врз компирот се става исчистен свеж крап и се посолува.

Крапот се попрскува со маслиново масло и се засекува по целото тело.

Врз горниот дел од крапот се ставаат парчиња портокал а во засеците парчиња лимон и се полева со сок од портокал.

Во внатрешноста на крапот се става неколку чешни лук и малку магдонос и се полева со бело вино.

Крапот се пече во загреана рерна околу 70-90 минути.

Додека се пече крапот се подготвува прилогот.

Три компири се чистат и се засекуваат до пола по целата должина.

Се редат во тепсија и се зачинуваат со зачин од сув зеленчук.

Во засеците се ставаат ленти од путер.

Компирите се полеваат со маслиново масло, врз нив се реди сечкан кашкавал и се печат во загреана рерна.

Откако ќе се испече крапот се декорира со: печен компир,  варен ориз, лимон, портокал  и марула.

притисни ентер