ПИЈАН КРАП

Рецепт на: Светлана Јакимовска

Потребни состојки: 1 свеж крап, 5 компири, 200 мл. сок од портокал, 250 мл. бело вино, 3 лимони, 2 портокала, 50 гр.путер, 100 гр. кашкавал, 4 чешни лук, малку малиново масло, малку сончогледово масло, малку магдонос, 200 гр. ориз, малку марула, 2-3 лажички сол  и малку зачин од сув зеленчук.

Постапка:

2 компира се сечат на поголеми парчиња и се редат во тепсијата.

Врз компирот се става исчистен свеж крап и се посолува.

Крапот се попрскува со маслиново масло и се засекува по целото тело.

Врз горниот дел од крапот се ставаат парчиња портокал а во засеците парчиња лимон и се полева со сок од портокал.

Во внатрешноста на крапот се става неколку чешни лук и малку магдонос и се полева со бело вино.

Крапот се пече во загреана рерна околу 70-90 минути.

Додека се пече крапот се подготвува прилогот.

Три компири се чистат и се засекуваат до пола по целата должина.

Се редат во тепсија и се зачинуваат со зачин од сув зеленчук.

Во засеците се ставаат ленти од путер.

Компирите се полеваат со маслиново масло, врз нив се реди сечкан кашкавал и се печат во загреана рерна.

Откако ќе се испече крапот се декорира со: печен компир,  варен ориз, лимон, портокал  и марула.

Фото: Шерон Стоун ли е ова??

Холивудската ѕвезда Шерон Стоин веќе неколку децении е една од најубавите жени на филмот.

Модните критичари многу често ја нарекуваат беспрекорно стилизирана дама, но сега атрактивната актерка изненади со бизарниот стајлинг на црвениот тепих во Лос Анџелес.

61- годишната Шерон на церемонијата во Музејот на современа уметност во Лос Анџелес се појавила облечена во плетен црн фустан со плетена црвена капа и очила за сонце.

Забележлив бил и синиот лак на ноктите на рацете, а црвениот на прстите на нозете.

Мел Б од „Спајс грлс“ пренесена во болница поради ослепување

Поранешната членка на мегапопуларниот женски бенд „Спајс грлс“ Мелани Браун позната како Мел Б хитно е пренесена во болница откако го загубила видот.

Пејачката е однесена на испитување во една болница во Лондон.

Британските медиуми пренесуваат дека на 43 годишната Мелани и сее слошило додека била во својот дом и дека нејзиното семејство веднаш повикало Брза помош. Мелани повторувала само дека „ништо не гледа“.

Пејачката инаку пред дваесетина години ласерски се обидела да ја намали диоптријата, но откако операцијата тргнала во лош правец таа трајно го загубила видот на левото око. Но, сега Мелани се пожалила дека не гледа ништо ниту на десното око и дека „ослепела“.

Фото: Бандерас шоу во Кан!

Јас стар!?

Холивудскиот актер Антонио Бандерас приреди вистонско шоу на црвениот тепих на Канскиот фестивал.

Популарниот актер им позираше на фотографите во Кан во неколку разлини улоги и покажа дека годините не му можат ништо.

Бандерас на црвениот тепих го демонстрираше својот „талент“ како гимнастичар, танчер....

Целиот перформанс го изведе пред очите на убавата колешка Пенелопе Круз.

притисни ентер