ЗЛАТЕН ДЕВЕТТАБАН

Рецепт на: Љубица Петреска

Потребни состојки:  1кг. брашнo, 500 гр.сирење, половина пакетче квасец, 3 јајца, ½ филџан масло, малку сол, малку сусам, малку шеќер и малку млака вода.

Постапка:

Во подлабок сад со брашно се додава: половина пакетче квасец, 3 јајца, ½ филџан масло, малку сол, малку шеќер и малку млака вода.

Се замесува тесто со раце.

Откако тестото добро ќе се измеси се дели на 8-9 топчиња.

Секое топче се расукува и се премачкува со масло,

Потоа се расукува во кора се средна големина.

Одозгора се става дробено сирење и малку масло.

Кората со сирењето се превиткува 2 пати и се попрскува со масло.

Потоа се превиткува уште два пати и се попрскува со масло.

На крај се превиткува уште два пати од краевите.

Истата постапка се повторува и со останатите топчиња од тесто.

Потоа се редат во тепсија и се посипуваат со сусам

Се печат во загреана рерна околу 20 минути на 200 степени.

Фото: Шерон Стоун ли е ова??

Холивудската ѕвезда Шерон Стоин веќе неколку децении е една од најубавите жени на филмот.

Модните критичари многу често ја нарекуваат беспрекорно стилизирана дама, но сега атрактивната актерка изненади со бизарниот стајлинг на црвениот тепих во Лос Анџелес.

61- годишната Шерон на церемонијата во Музејот на современа уметност во Лос Анџелес се појавила облечена во плетен црн фустан со плетена црвена капа и очила за сонце.

Забележлив бил и синиот лак на ноктите на рацете, а црвениот на прстите на нозете.

Мел Б од „Спајс грлс“ пренесена во болница поради ослепување

Поранешната членка на мегапопуларниот женски бенд „Спајс грлс“ Мелани Браун позната како Мел Б хитно е пренесена во болница откако го загубила видот.

Пејачката е однесена на испитување во една болница во Лондон.

Британските медиуми пренесуваат дека на 43 годишната Мелани и сее слошило додека била во својот дом и дека нејзиното семејство веднаш повикало Брза помош. Мелани повторувала само дека „ништо не гледа“.

Пејачката инаку пред дваесетина години ласерски се обидела да ја намали диоптријата, но откако операцијата тргнала во лош правец таа трајно го загубила видот на левото око. Но, сега Мелани се пожалила дека не гледа ништо ниту на десното око и дека „ослепела“.

Фото: Бандерас шоу во Кан!

Јас стар!?

Холивудскиот актер Антонио Бандерас приреди вистонско шоу на црвениот тепих на Канскиот фестивал.

Популарниот актер им позираше на фотографите во Кан во неколку разлини улоги и покажа дека годините не му можат ништо.

Бандерас на црвениот тепих го демонстрираше својот „талент“ како гимнастичар, танчер....

Целиот перформанс го изведе пред очите на убавата колешка Пенелопе Круз.

притисни ентер