Има ли владата механизам – што доколку институциите не го почитуваат новото име?

Помалку или повеќе се случува тоа што се очекуваше – не сите го профатија Преспанскиот договор, а со тоа и новото име.

 И една недела по стапување на сила, постојат државни институции, како на пример претседателот на државата, кои се уште не го користат уставното име на земјава. На неговата веб страница се уште стои дека тој е прв човек на Република Македонија. Од кабинетот на Иванов не повикаа сите прашања кои ги имаме за тоа дали и кога шефот на државата ќе почне да го користи новото уставно име да ги доставиме преку мејл, а до почнување на вестите се уште не добивме одговор. За премиерот, очекувано дилеми по ова прање нема...

Тука се отвора прашањето дали постои некој механизам кој може да го надгледува и корегира спроведувањето или не спроведувањето на преспанскиот договор? Истово прашање лигетимно може да се постави и за грчката страна, откако вчера префектот на областа Централна Македонија, Ѕиѕикостас, порача дека нема намера новото име на земјава биде поставено на таблите во областа под негова надлежност. Додека новите гранични табли во земјава ги чува полицијата, портаполката на Нова демократија, Мариа Спираки пак изјави дека проблемот со сообраќајните табли во Грција е ирелевантен, бидејќи сега официјлано име на државава е Северна Македонија.  Грчки министри пак од редовите на сириза,  ветуваат дека Преспанскиот договор ќе биде спроведен навреме.

Инаку, за прашање дали на претстојните претседателски избори во земјава на избирачкото ливче ќе биде напишано дека се бира претседател на Северен Македонија, претседателот на ДИК Дерковски телефонски ни објасни дека ќе биде наведено само дека се  „претседател на државата“.  

Излезноста во повеќето земји на ЕУ сепак е поголема од пред пет години

Според податоците што на социјалните мрежи ги објави организацијата  Europe Elects во поголемиот борј европски држави излезноста е поголема отколку на изборите во 2014.

За 14 држави за кои се објавени податоците, само три држави има помала излезнот отколку пред пет години , како што е Италија со незначително помал број , како и во Португалија и Бугарија.

Во Шпанија , пак до 12 часот излезноста е за 10,15 проценти поголема отколку пред пет години. Зголемена е излезноста во Унгарија (9,01%) , Романија (7,22%) и во ПОлска каде до 12 часот гласале 7,08% повеќе отколку во 2014.

Расте излезноста во Данска , Франција , Естонија и во Хрватска.

СДСМ: Мицкоски да одговори кога ќе понесе одговорност за поразот на изборите и за неуспехот да ја спречи интеграцијата на државата

Нашата земја влегува во НАТО и чекори кон ЕУ, на огромна жал и неуспех на антизападниот Христијан Мицкоски ,се наведува во реакцијата на СДСМ на прес конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.

Наместо да станува промотор на мерките на СДСМ, Мицкоски треба да излезе пред јавноста и да одговори на следните прашања:

Кога ќе понесе одговорност за личниот неуспех и за неуспехот на неговата агенда поддржана од Будимпешта, да го спречи зачленувањето на земјата во НАТО?

Кога ќе понесе одговорност за тоа што Никола Груевски се уште му е ментор и водич во политиката?

Кога ќе понесе одговорност за тоа што неговите пратеници обвинети за криминал се уште не поднеле оставки?

Конечно, кога ќе понесе одговорност за поразот за претседателските избори и на локалните избори во Охрид и Ново Село?

Огромна е разликата помеѓу одговорното работење на СДСМ и одлуката да се влезе во промени за подобрување на служењето на граѓаните и безидејноста и неодговорноста на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ кои се уште се длабоко загазени во нивното криминално и режимско однесување. Затоа ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски ги загубија и претседателските и локалните избори и затоа не успеаја да го спречат напредокот и реформите што носат добро за сите граѓани.

притисни ентер