Шестата претседателска трка го доби првиот учесник

 ВМРО-ДПМНЕ вчера го избра својот кандидат за претседател на државата – ја номинираше универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова.

Наспроти другите осум кандидати на опозициската партија, таа доби мнозинство (408) од 519 делегати кои гласаа на конвенцијата во Струга, со што изборот беше завршен без потреба од втор круг гласање.

Силјановска-Давкова е професорка на Правниот факултет во Скопје, од каде што ВМРО-ДПМНЕ пред десет години го номинираше и својот претходен кандидат – актуелниот претседател Ѓорге Иванов кому на 12 мај му истекува вториот мандат.

-Мене ми е јасно дека не може да се оди на избори, а камоли да се победи, ако зад вас не застане силна партија, рече Силјановска-Давкова на конвенцијата. Во однос на нејзините ставови посочи дека не е националист, туку е за владеење на правото. – Законите треба да бидат во рамките на Уставот за да бидат добри, истакна таа.

Со нејзиниот избор претседателската трка во април го доби својот прв учесник, а во наредниот период треба да бидат познати и нејзините противкандидати кои ќе се натпреваруваат за шеф на државата.

По точно две седмици, на 3 март, својот кандидат на конгрес ќе го избира и СДСМ. Извршниот одбор на партијата во вторникот го овластил претседателот, генералниот и организацискиот секретар на СДСМ да се консултираат со коалициските партнери, со други парламентарни и вонпарламентарни партии за да се дојде до консензуален кандидат за претседател на државата.

Нивниот колаициски партнер ДУИ на крајот на јануари на седница на Централниот одбор едногласно одлучи самостојно да учествува на претседателските избори, но портпаролот Бујар Османи тогаш изјави дека Претседателството на партијата дало и можност доколку се создадат услови за соработка со други политички партии претседателот на партијата да разговара со албанските политички партии или со партиите на други етнички заедници по концептот консензуален кандидат.

Прв и засега единствен кој поднесе кандидатура за претседател од СДСМ е поранешниот амбасадор Ѓорѓи Филипов. Партискиот оглас трае до 19 февруари. Како можни кандидати од СДСМ во јавноста се спомнуваа премиерот Зоран Заев, министрите Никола Димитров, Радмила Шекеринска и Оливер Спасовски, националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски.

Дел од помалите партии најавија дека во трката за претседател ќе влезат со свои кандидати.

Претседателот на Собранието Талат Џафери на 8 февруари ги распиша шестите претседателски избори. Првиот круг ќе се одржи на 21 април, а вториот изборен круг ќе биде на 5 мај.

Извршниот одбор на СДСМ на седницата во вторникот одлучи да нема предвремени парламентарни избори кои ги бараше ВМРО-ДПМНЕ, образложувајќи дека се обврзале да донесат резултати во економијата.

-Граѓаните бараат резултати во економијата, реформите и интеграциите. Државотворна партија на која на прво место ѝ се интересите на граѓаните и државата, не мисли на предвремени парламентарни избори, дури и кога рејтингот и поддршката кај граѓаните е многу повисока од онаа на опозицијата, соопшти СДСМ по седницата на Извршниот одбор. /МИА

Трамп: Отворете фабрика во својата земја, затворете ги оние во Кина

Претседателот на САД Доналд Трамп го засили денеска притисокот врз автомобилската компанија „Џенерал моторс“ (GM), повикувајќи ја повторно да ја отвори својата фабрика во Охајо.

„Затворете една фабрика во Кина или Мексико, каде толку интензивно вложувавте во периодот пред Трамп и донесете ги новите работни места дома“ – напишал Трамп на Твитер во пораката упатена до „Џенерал Моторс“.

Во твитот објавен изминатиот викенд, Трамп напишал дека официјалните лица под итно треба да почнат преговори со синдикатот на Обединетите работници на автоиндустријата (UAW) со цел повторно да се отвори или продаде фабриката на „Џенерал Моторс“ во Лордстаун.

 

Пронајдена 16-годишната девојка од Кисела Вода што вчера се оддалечи од домот

Вечерва од страна на полициски службеници е пронајдена 16-годишната О.П., за која нејзината мајка Б.П. (47) вчера во 22.00 часот во Полициската станица Кисела Вода пријави дека се оддалечила од домот.

Како што соопшти Министерството за внатрешни работи, во текот на вечерта, О.П. ќе биде предадена на нејзиното семејство. /МИА

Авиони на ДЗС го гаснеа пожарот на Скопска Црна Гора, исфрлени 35 тони вода

Пожарот што денеска избувна во реонот на Скопска Црна Гора и зафати ниска мешана шума, наложи дејствување на воздухоплови на Дирекцијата за заштита и спасување. 

Беше дејствувано вкупно седум пати со два авиона, при што беа исфрлени 35 тони вода. Авионите дејствуваа во рамки на можностите до самиот крај на денот, додека дозволуваа условите и беше направено се што е во нивна моќ, соопштија од Дирекцијата за заштита и спасување.

Со оглед на фактот, посочуваат од ДЗС, дека никаде во светот не е предвидено да се гасне пожар во ноќни услови, акцијата на нивните воздухоплови траела до зајдисонце.

-Бидејќи, авионите се исклучително скап ресурс и се користат само за непристапни високи предели, апелираме земските служби координирано да дејствуваат на терен, а од воздухопловите да се бара помош само кога има навистина потреба, наведуваат од ДЗС.

Дирекцијата за заштита и спасување воедно упатува апел и предупредување до сите кои работат или се движат на отворен простор да не палат огнови.

-Апелот посебно се однесува на земјоделците кои интензивно се подготвуваат за пролетната сеидба и ги чистат и палат отпадоците и стрништата на нивите. Апелот се однесува и за оние кои се движат и работат во шумите, на излетниците, но и на сите граѓани, зашто доволно е само мала искра за да се потпали околната нискостеблеста вегетација, стои во соопштението од ДЗС.

Пожарот избувна денеска околу 13 часот на местото Црн камен, на потегот Липково, Скопска Црна Гора и селото Матејче. /МИА

притисни ентер