Полска и Норвешка меѓусебно си ги протераа дипломатите

Норвешките власти за ,,персона нон грата” го прогласија полскиот конзул во Осло , соопшти полското МНР и најави дека веднаш ќе врати со иста мерка.

,,Норвешките власти го прогласија конзулот Славомир Ковалски за непожелен и сега не може да ја врши својата должност. “ , објави на Твитер заменикот министер за надворешни работи на Полска , Симон Синковски.

Според портпаролката на норвешкото МНР , Кристин Ернстад , однесувањето на полскиот конзул не доликува на неговата функција и статус.

Ковалски беше вклучен во случајот на полски деца , сместени во норвешки установи и кои поради злоставување им биле одземени на родителите , полски државјани во Норвешка.

За норвешките власти , однесувањето на конзулот било насилно кон државните службеници , кои биле попречувани од него во вршење на работата , а воедно ја попречил и полицијата и ги занемерил нивните наредби.

Кампања за подигање на свеста за миење раце

10 милиони бактерии има на еден метар квадратен во едно училиште,  покажуваат истражувањата во светски рамки.

 Секојдневната животна потреба  миењето раце е половина здравје го применуваат само половина луѓе, а дел од нив рацете ги мијат само со вода. 80 проценти од заболувањата кај децата, но и кај возрасните се предизвикани од немиење раце.

Државниот здравствен и санитарен инспекторат почнуваат со кампања во училиштата за миење раце. Најголем број од здравствените проблеми кај децата е токму поради немиење раце.

58 проценти од децата по употреба на тоалет мијат раце, со сапун 28 проценти девојчињата и осум проценти момчињата.

Како дел од едукацијата ќе биде и како да се чистат тоалетите. Акцијата почнува во општина Центар.Првата едукативна работилница ќе се одржи на 21 декември во ОУ„Киро Глигоров“.

Нормализиран сообраќајот на патот Катланово-Велес, блокиран поради одрони

Сообраќајот на патот А1 Катланово – Велес е нормализиран и се одвива по две коловозни ленти од 14:50 часот, откако беше расчистен одронот на делот од патот кај манастирите, информира Автомотосојузот на Македонија.

Во тек на отстранување на одроните од претпладнето сообраќајот се одвиваше по една коловозна лента. На терен беа активирани екипи на Јавното претпријатие „Македонијапат".

Фетаи и Бубевски поднесоа извештај од МВР за убиствата кај Смилковското езеро

Во судницата се презентираа и материјали кој обвинетиот во Диво Насеље Шефчет Халачи  во јуни оваа година и ги испратил на обвинителката Фетаи. 

Обвинителот Гаврил Бубевски и Фатиме Фетаи преку нови докази и извештаи од МВР ќе ги побиваат верзиите кои излегоа во јавноста за случајот “Монструм” – дека убиството на момчињата се случило на друго место, а потоа биле донесени кај Смилковското езеро, овие докази ќе го побиваат и тврдењето на сведокот Диме Весков дека три години пред масакрот, односно во 2009-тата година, кога бил уапсен за измама алфите го однеле во полициската станица токму со возилото “Опел Омега, поврзано со овој случај.

Новите докази се хронолошки распоредени од моментот на убиството и се читаат во судница.

Одбраната на обвинетите е задоволна од доказите кои се презентираат, а адвокатот Рауфи рече дека извештајот покажува дека предистражната постапка се водела со многу недостатоци.

Адвокатката на оштетените семејства Дафинка Ивановска изјави дека доколку постоле пропусти во увидот може дополнително да се елиминираат.

Во судницата се презентираа и материјали кој обвинетиот во Диво Насеље Шефчет Халачи  во јуни оваа година и ги испратил на обвинителката Фетаи. Тој и се обратил на обвинителката и и кажал дека има 140 гигабајти прислушувани разговори кои ги праќал и на Ел Чека, за кои Фетаи потенцираше дека откако ги добила лично побарала истите да се испратат и до СЈО, а биле доставени и во Судот. Меѓу нив за предметот “Монструм” имало неколку разговори кои се познати во  јавноста, а се воделе меѓу бизнисменот Орце Камчев и новинарката Оливера Трајквска, како и меѓу лидерот на ДУИ Али Ахмети со Н.Н. лице.

притисни ентер