Израелски борбени авиони го бомбардираа Дамаск

Акцијата на Израел дојде само неколку часа по почетокот на повлекувањето на американските воени сили од Сирија.

Ноќеска израелските воени авиони испукаа неколку ракети врз сирискито главен град Дамаск. Сириската против воздушна одбрана успеала да ги урне повеќето ракети, од кои една погодила складиште на меѓународниот аеродром во Дамаск.

Според портпаролот на Министерството за сообраќај , тоа не предизвикало застој во авионскиот сообраќај на аеродромот. Нема извешатаи за жртви или повредени.

притисни ентер