Азар: Сари покажа дека е меѓу најдобрите тренери на светот

Играчот од средниот ред на Челзи, Еден Азар е  задоволен од начинот на кој игра под водство на Маурицио Сари. 

Според белгискиот репрезентативец, Челзи добил многу со доаѓањето на Сари.

- Знаевме дека Сари е фантастичен тренер. Тој покажа дека е меѓу најдобрите во светот. Играме многу добро, постигнуваме многу, создаваме шанси. Кога тој се приклучи на тимот, веднаш ми укажа доверба. Ми рече дека сака да ме направи еден од најдобрите играчи во светот. Секогаш ми кажува дека можам да постигнам по три гола на натпревар. Тешко е, но јас го правам најдоброто што можам, изјави Азар.

Челзи по осум кола во Премиер лигата е на делба на првата позиција заедно со Манчестер Сити и Ливерпул. трите екипи имаат по 20 бода. /МИА

Ѕвездата на Билбао повика 150 навивачи на вечера

Ѕвездата на Атлетик Билбао , Ибаи Гомез , на прекрасен начин го прослави 150. настап за клубот на својот роден град.

По повод јубилејот , Гомез повика 150 навивачи на Атлетико на вечера, одбрани преку Инстаграм. навивачите морале да објават своја навивачка фотографија , со соодветен хаштаг и да напишат кого би повеле со себе на вечрата на Гомез. Играчот потоа одбра 75 меѓу нив и потоа вчеравечер им приреди незаборавна вечера.

Тој се дружеше со навивачите, одговараше на новните прашања и поптпишуваше автограми,а вечерата ја организира во еден од хотелите во Билбао.

Српски фудбалер во најтесен избор за најдобар странец во историјата на Премиер Лигата

Поранешниот капитен на Манчестер Јунајтед, Немања Видиќ се најде на листата на ББЦ за најдобар странски фудбалер во историјата на британската Премиер Лига.

Од 1992 , од кога постои Премиер Лигата, дури 2016 странски играчи настапувале за англиските клубови , а ББЦ ги одбра најдобите 13.

Освен Видиќ , на листата се најдоа и Кристијано Роналдо, Серхио Агуеро, Винсент Компани, Тиери Анри, Давид Силва, Петр Чех, Патрик Виер, Ерика Кантона, Дидие Дрогба и Петар Шмајх.

Откако ја покори Формула 3, синот на Шумахер подготвен за Формула 2

Мик Шумахер се подготвува за својата прва сезона во натпреварите на Фирмула2 , во која ќе биде возач на Ферари.

Синот на седумкратниот шампион во Формула 1, Мајкл Шунахер, минатата година ја опвои шампионската титула во европската Формула 3.

,,Никогаш не ми пречело што ме споредуваат со татко ми. Тоа е едноставно споредба со најдобриот возач на Формула1 и цел што сакате да ја остварите. Чест ми е што ме споредуваат со него. Се обидувам што е можно повеќе да направам и да напредувам.” , вели 19 годишниот Мик Шумахер.

притисни ентер