Во Сингапур Трамп и Ким Џонг Ун постигнаа договор за 48 минути

Во Сингапур  почна историската средба меѓу претседателот на САД, Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Потпишана е декларација но не се соопштува што точно содржи овој договор.

Откако Трамп и Ким се поздравија двајцата се повлекоа на разговори во четири очи во хотелот капела на островот Сентос.

Претходно тие разменија неколку зборови што до скоро беше незамисливо, јавуваат американски медиуми.

Разговорите се водени за прекинување на севернокроејската нуклеарна програма во замена за укинување санкции врз Пјонгјанг.

twitter ads info and privacyпо средбата во четири очи меѓу американскиот претседател доналд трампи севернокорејскиот лидер ким џонг ун , трамп рече дека била „многу, многу добра“. Тој наведе дека ќе има „одлични односи“ со севернокорејскиот лидер.

– Ќе решиме голем проблем, голема дилема, изјавил Трамп, пренесоа американски медиуми.

По ова тие им се придружија на двете делегации кои имаа заеднички состанок, а на кој се прецизираат детaли за прекинување на севернокорејската нуклеарна програма во замена за укинување санкции врз Пјонгјанг.

Американските медиуми информираат дека Трамп донел одлука да замине од Сингапур денеска наместо утре како што е планирано.

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер