Штох победник на првата скокалница од Новогодишната турнеја

Полскиот ски скокач Камил Штох е победник на првата скокалница од Новогодишната турнеја што се одржа денеска во германскиот град Оберсдорф.

Тој освои 279.7 поени со два скока со должини од 126 и 137 метри.

Второто место му припадна на Германецот Рихард Фрајтаг кој освои 275.5 поени (скокови 128.5 и 127 метри).

Третото место му припадна на Давид Кубачки од Полска со 270.1 поени и скокови со должина од 126.5 и 129 метри. Ова за Кубачки е прв пласман на победничкиот пиедестал, додека за Штох ова беше 23-та победа во Светскиот куп.

Денешниот победник Штох е лидер на Новогодишната турнеја „Четири скокалници“, додека во Светскиот куп по осмиот натпревар на водечката позиција е Фрајтаг со 630 бодови, а втор е Андреас Велингер (Германија) со 425.

Следниот натпревар од Новогодишната турнеја ќе се одржи на 1 јануари во Гармиш - партенкирхен. /MИА
притисни ентер