Фергусон и Раул во друштво на првиот македонски селектор Дончевски

Меѓу легендите кои ќе го следат вечерашниот Супер куп меч во Скопје меѓу Реал и Манчестер, покрај гостите од Англија и Шпанија се и легенди на македонскиот фудбал.
Првиот селектор на фудбалската репрезентација на Македонија, Андон Дончевски кој долги години живее во Австралија, секако не ја пропушти можноста да биде дел од спектакуларниот настан. На покана на Фудбалската федерација на Македонија, Дончевски беше дел од присутните кои присуствуваа на гала вечерта.

Она што за Македонија е популарниот „чичко Дончо“, за Англија е Сер Алекс Фергусон легендарниот тренер на Манчестер Јунајтед. Искусните „лисци“ сигурно имаа што да разменат од своето богато тренерско минато, но и да ги искажат очекувањата за претстојниот меч. Во нивно друштво беше и легендарниот голгетер на „Кралскиот клуб“ Раул Гонзалез кој со својот поранешен соиграч Роберто Карлос се во улога на специјални известувачи за клупската телевизија на Реал Мадрид.

Сите тие вечерва од 20:45 часот ќе бидат присутни меѓу 30-те илјади „среќници“ на арената „Филип Втори“ кои во живо ќе може да го следат мечот меѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед во борба за трофејот на УЕФА Супер купот. /МИА

Хенес за Озил: Се радувам дека се повлече, не игра ништо со години

Претседателот на Баерн Минхен, Ули Хенес го нападна халфот на Арсенал, Месут Озил, кој вчера изненадувачки се повлече од репрезентацијата на Германија.

- Многу се радувам дека овој кошмар заврши. Тој не игра ништо со години. Последниот освоен дуел со него е пред Светското првенство во Бразил во 2014 година. А сега се сокри зад оваа слика (со турскиот претседател Ердоган -н.з.) за да ја оправда слабата игра. На Светското првенство во Русија никој не го постави прашањето зошто тој игра толку слабо, изјави Хенес пред „Билд“.

Хенес продолжи со нападите и за неговата презентација на клупско ниво.

- Секогаш кога сме играле против Арсенал, сме напаѓале во неговата зона, бидејќи сме свесни дека тој е нивната најслаба точка, вели претседателот на германскиот шампион.

Ливерпул пропуштил да го земе Алисон за многу помалку пари во 2015 година

 Вицешампионот на Европа, англиски Ливерпул даде 67 милиони фунти за привлекување на голманот Алисон, и логично, навивачите на „црвените“ се многу ентузијастички настроени поради неговото пристигнување.

Но, тие нема да бидат толку среќни кога ќе дознаат дека клубот можел да го привлече Алисон за само четири милиони фунти. Тоа било можно во јули 2015 година кога Ливерпул имал можност да го земе Бразилецот за само 3,1 милион фунти и дополнителни исплати од 900.000 од британската валута.

Тогаш агентот на играчот, Зе Марија Нејш, испратил детални информации за неговиот клиент во Ливерпул и неколку други тимови во Премиер лигата и Чемпионшип првенството.

Во тоа време Алисон веќе остави впечаток со настапите за младинските тимови на Бразил, но се уште немаше покажано што знае во Европа, поради што од Ливерпул се одлучиле да не ризикуваат со неговото привлекување. 

Манчестер Јунајтед со нов нерешен резултат во САД

 Манчестер Јунајтед не успеа да постигне гол против Сан Хозе, а контролата средба во Санта Клара заврши со 0:0.

„Црвените ѓаволи“ беа без голем дел од нивните главни фудбалери кои се на одмор по Мундијалот. Сепак, имиња како Алексис Санчез, Лук Шо и Ентони Марсиал беа на теренот.

Ерик Баи погоди пречка на почетокот на натпреварот, а подоцна Крис Вондоловски од МЛС тимот го направи истото.

Сан Хозе направи 15 замени во мечот, а за Јунајтед најлошиот момент дојде во првата половина кога капитенот Антонио Валенсија го напушти теренот повреден. 

- Тој е повреден и мора да се справиме со тоа. Минатата сезона тој имаше таква ситуација, а во оваа можеби ќе се случува почесто, прокоментира Жозе Мурињо по дуелот.

За Јунајтед, тоа беше втор нерешен резултат на два натпревари во САД, откако првиот заврши 1: 1 против мексиканскиот клуб Америка.

Во наредните денови, Давид де Хеа, Немања Матиќ и новиот додаток Фред, ќе се приклучат на тимот. 

притисни ентер