Македонските ракометарки ја совладаа Швајцарија на европското во Скопје

Женска кадетската репрезентација на Македонија забележа победа над соодветната селекцијана на Швајцарија во дуел на Европскиот шампионат за ракометарки до 17 години што се одржува во Скопје.
Во рамки од второто коло на групата А, селекцијата на Македонија ја победи Швајцарија со 24-23, полувреме 13-13.
Во првото полувреме нашите ракометарки во два наврати имаа и по три гола предност (6-3 и 7-4), но гостинките брзо успеаја да ја анулираат па на одмор се замина со израмнет резултат 13-13.
Во вториот дел, Швајцарките беа оние кои први направија два гола позитива откако во 45. минута поведоа со 20-18. Но, избраничките на селекторката Јулијана Дамчевска, не се предадоа и набргу го израмнија резултатот на 21-21 (48. минута). До крајот на мечот се играше со многу грешки, а во таквата игра подобро се снајдоа нашите млади ракометарки кои на крајот заслужено триумфираа со конечни 24-23
Во нашата репрезентација најефикасна беше Марија Тасевска со 6 голови, додека Милица Николиќ и Арлинда Динарица постигнаа по четири.
За Македонските ракометарки ова беше втора победа, по вчерашната со службен резултат против Грција, додека за Швајцарките прв пораз.
На шампионатот утре е ден за одмор, по што в петок нашите ракометарки одново во терминот од 17 часот ќе го играат дуелот против селекцијата на Фарските Острови.

Хенес за Озил: Се радувам дека се повлече, не игра ништо со години

Претседателот на Баерн Минхен, Ули Хенес го нападна халфот на Арсенал, Месут Озил, кој вчера изненадувачки се повлече од репрезентацијата на Германија.

- Многу се радувам дека овој кошмар заврши. Тој не игра ништо со години. Последниот освоен дуел со него е пред Светското првенство во Бразил во 2014 година. А сега се сокри зад оваа слика (со турскиот претседател Ердоган -н.з.) за да ја оправда слабата игра. На Светското првенство во Русија никој не го постави прашањето зошто тој игра толку слабо, изјави Хенес пред „Билд“.

Хенес продолжи со нападите и за неговата презентација на клупско ниво.

- Секогаш кога сме играле против Арсенал, сме напаѓале во неговата зона, бидејќи сме свесни дека тој е нивната најслаба точка, вели претседателот на германскиот шампион.

Ливерпул пропуштил да го земе Алисон за многу помалку пари во 2015 година

 Вицешампионот на Европа, англиски Ливерпул даде 67 милиони фунти за привлекување на голманот Алисон, и логично, навивачите на „црвените“ се многу ентузијастички настроени поради неговото пристигнување.

Но, тие нема да бидат толку среќни кога ќе дознаат дека клубот можел да го привлече Алисон за само четири милиони фунти. Тоа било можно во јули 2015 година кога Ливерпул имал можност да го земе Бразилецот за само 3,1 милион фунти и дополнителни исплати од 900.000 од британската валута.

Тогаш агентот на играчот, Зе Марија Нејш, испратил детални информации за неговиот клиент во Ливерпул и неколку други тимови во Премиер лигата и Чемпионшип првенството.

Во тоа време Алисон веќе остави впечаток со настапите за младинските тимови на Бразил, но се уште немаше покажано што знае во Европа, поради што од Ливерпул се одлучиле да не ризикуваат со неговото привлекување. 

Манчестер Јунајтед со нов нерешен резултат во САД

 Манчестер Јунајтед не успеа да постигне гол против Сан Хозе, а контролата средба во Санта Клара заврши со 0:0.

„Црвените ѓаволи“ беа без голем дел од нивните главни фудбалери кои се на одмор по Мундијалот. Сепак, имиња како Алексис Санчез, Лук Шо и Ентони Марсиал беа на теренот.

Ерик Баи погоди пречка на почетокот на натпреварот, а подоцна Крис Вондоловски од МЛС тимот го направи истото.

Сан Хозе направи 15 замени во мечот, а за Јунајтед најлошиот момент дојде во првата половина кога капитенот Антонио Валенсија го напушти теренот повреден. 

- Тој е повреден и мора да се справиме со тоа. Минатата сезона тој имаше таква ситуација, а во оваа можеби ќе се случува почесто, прокоментира Жозе Мурињо по дуелот.

За Јунајтед, тоа беше втор нерешен резултат на два натпревари во САД, откако првиот заврши 1: 1 против мексиканскиот клуб Америка.

Во наредните денови, Давид де Хеа, Немања Матиќ и новиот додаток Фред, ќе се приклучат на тимот. 

притисни ентер