Симјановска сепак ќе се натпреварува во велеслаломот во Сент Мориц

Македонската скијачка Лидија Симјановска, доби шанса да се натпреварува во велеслаломската трка на Светското првенство во алпски дисциплини што се одржува во Сент Мориц. Согласно правилата секоја земја може да пријави по еден натпреварувач во финалето доколку истиот ја завршил квалификациската трка.16-годишната скијачка од Македонија на вчерашните квалификации го освои 46.место со време 2:24.92 минути или заостанување од 25.14 зад првопласираната.

Велеслаломот ќе се одржи на 16.февруари (четврток), а Симјановска треба да настапи и во квалификациите во слаломот следниот ден.

На Светското првенство Македонија во машките дисциплини ќе ја претставуваат шест скијачи (Антонио Ристевски, Лука Божиновски, Дардан Дехари, Воислав Синадиновски, Марјан Нашоку и Виктор Петров), кои ќе настапат во квалификациите во велеслалом (16.февруари) и во слалом (18.февруари).

Заев од Кисела Вода: На 15 јули избираме напредокот да продолжи уште повеќе

Претседателот Зоран Заев денеска заедно со носителите во изборната единица 1 Никола Димитров и Мила Царовска учествуваше на граѓанска трибина со граѓаните на општина Кисела Вода.

Пред присутните тој порача дека на 15 јули не очекуваат важни избори на кои ќе треба да го потврдиме напредокот, за државата да продолжи по исправниот пат.

- Ќе продолжиме напред само ако вие така одлучите и ако излезете и гласате на 15 јули, на вашето гласачкото место со заокружување на бројот три. Во моментов нема подобра и посигурна опација од СДСМ и Коалицијата „Можеме". Доказ за тоа е фактот што за три години направивме многу и на домашен економски, но и на надворешен план. Затоа денеска со чист образ ја бараме вашата поддршка. Го бараме вашиот глас за уште еден, нов и чист мандат, за да ги продолжиме добрите политики, за да продолжи напредокот уште повеќе, порача претседателот Заев, додавајќи дека гласањето на 15 јули ќе биде безбедно по здравјето на граѓаните.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

„Само Вистина" со Игор Јанушев

Во вечерашната „Само Вистина“ гостуваше Игор Јанушев.

Какво редефинирање на државата, што останува да се редефинира, дали некому му е скратено некое право, праша Јанушев.

ВМРО-ДПМНЕ никогаш не потклекнува на уцени, ако ДУИ сака да биде дел од Владата ќе треба да се врати чекор назад од своите барања, рече Јанушев.

Заев е во состојба ако може и марсовец да земе само да остане на власт. Промена на химна, на грб на знаме нема да се случи дури и Хичкок да го режира тој научно-фантастичен филм, рече Јанушев.

Повеќе детали погледнете во најновото издание на „Само Вистина".

Димитров: Кисела Вода сака да оди напред не назад

Сака надеж наместо темница, затоа на 15 јули заедно, масовно одлучуваме за подобра сегашност и посветло утре!   

Караванот на Коалицијата „Можеме" предводена од СДСМ денес одржа трибина со граѓани на Скопска Кисела Вода. Говореа, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, носителите на ИЕ1, Никола Димитров и Мила Царовска и кандидатот за пратеник и претседател на СДММ, Дарко Каевски.

„Се ближи денот за една од најважните одлуки за нашата заедничка иднина! Коалицијата „Можеме" Ве повикува во среда да се придружите, масовно да излезете и да ја изберете единствената опција која чекори по вистинскиот пат! Придружите ни се на 15 јули, да ги почнеме преговорите со ЕУ, да создадеме европски стандарди дома. НАТО го испорачавме, сега следи ЕУ! Да не се лажеме, од другата страна е здружението кое сака да не врати во темницата, кое сака да го пропуштиме возот за ЕУ, да пропадне оваа златна шанса за нашата генерација. Ние тоа не смееме да им го дозволиме. Сите ние присутни овде, на чело со Зоран Заев, сме гаранција за сигурна иднина!" -истакна Димитров

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

притисни ентер