Македонија втора на мотокрос трките „Гран При Македонија 2013“

Репрезентацијата на Македонија го освои второто место во рамките на Источно-Европскиот шампионат во мотокрос кој викендов се одржа на патеката Милци крај Гевгелија.

Натпреварот „Гран При Македонија 2013“, како што информира МИА, се одржа по дождливо време. На калливата патека се појавија вкупно 91 натпреварувачи Македонија, Хрватска, Унгарија, Турција, Албанија, Црна Гора, Романија, Бугарија, Србија и Македонија поделени во шест класи.

Во класата ЕМХ85 убедлива победа во двете возења однесе Роберт Томпа од Романија, пред Лука Црнковиќ од Хрватска и Ивелин Господинов од Бугарија. Македонските претставници Христиан Станковиќ и Андријан Ристевски беа на 11. односно 13. место во конкуренција од 20 натпреварувачи.

Во класата ЕМХ65 победи Димитар Петров од Бугарија. Бертото заврши втор, а Ковач трет во вкупниот пласман од Европскиот и отворениот Источно-Европскиот шампионат. Нашиот Лука Ристевски во втората трка одлично се снајде на тешката патека и заврши на 6.место што му беше доволно за вкупно 8-мо место во конкуренција од 19 натпреварувачи.

Романски претставник, Георг Кабал со атрактивно возење беше најдобар од 22 натпреварувачи во класата МХ2. Тој победи пред Јанко Ташев од Бугарија и Тамаш Чашар од Србија кој настапува со унгарска лиценца.

Чашар се искачи уште еднаш на подиумот беше прв во МХ2 јуниор. Од тројцата наши претставници најуспешен беше Никола Гулевски кој заврши како 13-ти во МХ2, односно 6-ти во МХ2 јуниор.

Во најсилната класа МХ1 победи Тодор Тотев од Бугарија пред Бранко Антиќ од Србија и својот сонародник Георги Гочев. Гоце Томовски беше најдобар македонски натпреварувач освојувајќи го 8-мото место.

Во класата МХ иако се појавија седум Македонци, сепак на подиумот се пласираат само натпреварувачи од Бугарија. Победи Мартин Тодоров, пред Јулиан Раичев и Васил Стојанов. Николче Тодоров победи во македонскиот шампионат пред Мирче Ќорнаков и Борче Костов.

Кај репрезентациите најдобри беа Бугарија, пред Македонија и Романија.

Следниот натпревар од отворениот Европскиот и Источно-Европскиот шампионат ќе се одржи во Зарнешти, Романија на 19 мај.

Десетти парламентарни избори во Хрватска под строги заштитини мерки

Јубилејните десетти парламентарни избори би можеле да бидат најнеизвесни во последните три децении, а формирањето на владата може да потрае некое време.

Нешто помалку од 3,9 милиони гласачи во Хрватска по втор пат годинава излегуваат на гласање - по претседателските избори, тие гласаат и на парламентарните избори.

Околу 7.000 избирачки места се отворија во 7 часот наутро, а гласањето ќе трае до 19 часот, кога ќе бидат објавени првите проценки на резултатите, затоа што трите најголеми телевизии заедно спроведуваат анкети со гласачите на самото избирачко место.

Хрватскиот парламент брои 151 пратеник чиј мандат трае четири години - четиринаесет пратеници се избираат во десет изборни единици во Хрватска, тројца во дијаспората, додека осум пги ретставуваат националните малцинства.

Како што беше најавено, Државната изборна комисија се очекува да започне со објавување на првите изборни резултати од 21 часот.

Изборите се одвиваат за време на епидемијата на коронавирусот, а на крајот на предизборната кампања, Хрватска забележа рекорден број регистрирани заразени лица.

Иако Државната изборна комисија прво донесе одлука дека граѓаните со потврдена дијагноза на вирусот корона нема да можат да гласаат, по одлуката на Уставниот суд, ставот се смени, па дури и оние што се заразени можат да гласаат - но преку „доверлив човек“.

За другите, ќе има строги правила за носење маски на избирачките места, почитување на физичко растојание и дезинфекција на рацете, како и совети за носење на свое пенкало.

Изборната комисија ги советуваше граѓаните да ја измерат температурата на денот на изборите и да се консултираат со лекар доколку е повисока од 37,2 степени.

Правилата ќе се однесуваат и на членовите на избирачкото место, како и на набљудувачите на изборите.

Тие мора да носат маски и им се препорачува да користат ракавици и редовно да ги дезинфицираат рацете и површините на избирачките места што често ги допираат.

Доколку не носат маски, може да се отстранат од избирачкото место.

МојДДВ #МојаНаграда: 15 граѓани кои скенирале сметки во април, мај и јуни, добија по 100.000 денари

Извлечени се 15-те најсреќни добитници на награда од по 100 илјади денари, а кои скенирале сметки во текот на април, мај и јуни.

Валентина Ѓуроска, Нацо Запров, Јуле Тасевска Марков, Наталија Грчева, Сузана Антовска, Слаѓана Јовческа, Виолета Георгиева, Славица Димоска, Сузана Димитрова, Ивица Јаначков, Наталија Велиновска, Влатко Масалковски, Мухамед Мамуди, Јасмина Каранфиловска и Ванчо Ѓорѓевски се граѓаните кои беа извлечени во саботата, во вечерниот термин на Канал 5 ТВ.

Петмина од наградените во петтото коло се од Скопје, по двајца добитници се од Струмица и од Битола и по еден од Прилеп, Гостивар, Охрид, Крива Паланка, Струга и Тетово.

Во останатите кола до крајот на годината, односно од август до декември, месечните награди ќе изнесуваат 20.000 денари и секој месец ќе се доделуваат по 15 награди.

Инаку граѓаните, преку МојДДВ #МојаНаграда, од први јули, скенираат сметки за три пати повеќе дневни награди од порано, односно до крај на годинава секој ден ќе се доделуваат 30 награди од по 1.000 денари.

Извлекувањето на втората премија, ќе се одржи во декември, а истата ќе изнесува 1.000.000 денари, наместо 3.000.000 денари, како што беше првично планирано.

Доделување на повеќе дневни наградни, но во помал износ во овој период ќе претставува мотив за граѓаните да скенираат фискални сметки и да влијаат на намалувањето на сивата економија. Дополнително намалувањето на износите на месечните награди како и главната награда ќе овозможи сепак да продолжи наградната игра со поставените цели, но со помали износи на награди што пак ќе овозможи одвојување на одредени средства за поддршка за Фондот за помош и поддршка за справување со кризата предизвикана од Ковид-19.

При тоа 9,7 милиони денари од наградниот фонд ќе се насочат кон солидарните фондови на Министерството за здравство и Владата за здравствени и социо-економски мерки.

Граѓаните кои скенираат сметки и понатаму ќе имаат трикратна корист - ќе придонесат во борбата против сивата економија, ќе добијат поврат на ДДВ, како и можност за вредна награда.

Во првото полугодие годинава скенирани се над 85 милиони фискални сметки.

МВР санкционира 474 лица за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 474 прекршоци. 

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19, соопшти МВР.

притисни ентер