Македонија -Белгија 0-2, и понатаму без вистинска реализација

Македонската фудбалска репрезентација загуби од Белгија со 2:0 вечерва на „Националната Арена Филип Втори Македонски“ во Скопје пред околу 18 илјади гледачи.

 
Од нашите најдобри фудбалери вечерва на Филип Втори видовме две различни полувремиња, одлично но не ефикасно прво и анемично второ полувреме. 
Вечерашниот дуел во Скопје покажа дека во светото на фудбалот постојат мали и големи репрезетации. Силната Белгија не победи со 2-0 без игра, само за да го потврди непишаното правило дека големите репрезетации знаат да победат и без игра.
.
Нашиот национален тим може да жализошто по само 5 минути игра  не водеше со 2-0.
Во 45 секунди од средбата во премиерната акција се најде очи в очи со Тибо Куртоа , но голманот на Атлетико Мадрид и Белгија излезе како победник од овој дуел. Многу брзо во шанса е и Иван Тричковски, но неговиот удар со глава повторно не завршува на вистинското место во голот.

 Белгијците возвратија преку Бентеке во 10. минута, а потоа и го постигнаа водечкиот гол.
 
Водечкиот гол за Белгија го постигна Кевин де Бруин во 26. минута по киксот на одбранбениот играч Александар Лазевски кој загуби топка во опасната зона и му овозможи на противничкиот играч да влезе во нашиот шеснаесетник и откосо да го совлада Томе Пачовски.
На полувреме незаслужено се замина со минимална предност на гостите од 1-0.
Кога сите очекувавме силен страт на црвено жолтите во второто полувреме неочекувано  веќе ја немаша онаа препознатлива брза игра на избраниците на јаневски од првите 45 минути, во игра меѓу двата шеснаесетника подобро се снајдоа искусните и квалитетни Белгијци.
 
Една акција во 62 минута по левата страна на фудбалерите на Белгија неочекувано заврши со пенал, Азар е побрз од своите дирекни чувари Лазевски прави прекршок во петерецот за пенал , асот на Челзи е прецизенот од 11 метри Белгија води со 2-0.
До крајот на полувремето и покрај јаловата иницијатива не успеавме посериозно да го загрозиме сигурниот Куртоа. Белгија заслужено патува за Брисел со сите три бода.
Во играта на црвено жолтите и понатаму главен проблем е завршниот удар реализацијата на шансите што не смеат да се пропуштат.

 По 5 кола во групата -А македонија со 4 бодови останува на 4 позиција. На првите две места во нашата квалификациска група за пат на Мундијалот во Бразил се фаворитите Белгија и Хрватска со по 13 бодови, селекции кои веќе го напарија првиот голем исчекор кон светскииот шампионат.
 

 
На првиот дуел од оваа рунда во групата А, Хрватска во Загреб ја победи Србија со 2:0.
 
Во тек е последниот дуел од овој круг меѓу Шкотска и Велс.
 
Табела: Белгија 13 бодови, Хрватска 13 бодови, Србија 4, Македонија 4, Велс 3 (натпревар помалку) и Шкотска 2 (натпревар помалку).
притисни ентер