Турција се оградува од Макрон: Не заземавме ничија страна

Турција соопшти дека не на ничија страна по прашањето за Сирија, реагирајќи на изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за “поделбата на Анкара и Москва“.
„Турската политика во Сирија не е за да биде со некој или против некој. Нашата политика е јасна, станува збор за тоа дека сме на страната на правото и тоа што сметаме дека исправно“ – изјави портпаролот на турската влада, Бекир Боздаг, јавуваат турските медиуми.

Боздаг истакнал дека Турција е против “поддршката на режимот“ (во Сирија) на земјите како Русија, но и против “поддршка на терористичките организации“, вклучувајќи ги и курдските милиции кои ги поддржуваат Вашингтон и другите западни земји во борбата против ИД.

Елисејската палата претходно соопшти дека Макрон сака да ги интензивира “консултациите со Турција со цел постигнување на политичко решение во Сирија“.

Макрон му се заблагодари на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на поддршката на заедничката воена акција против целите на режимот во Сирија.

Западните земји го обвинуваат режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад дека на 7 април во Дума спровел напад со хемиско оружје.

Поради тоа силите на САД, Велика Британија и Франција во саботата спроведоа воздушни напади врз воените постројки во Сирија.

Дали МВР ќе врши претрес и во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ?

МВР и натаму трага по Груевски 

Полицијата вечерва ја продолжи  потрагата по Никола Груевски откако по распишаната потерница не го најде во неговиот дом во два наврати. Последна дестинација каде полицијата вршеше претрес беше околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ и подземната гаража каде беа претресувани возилата кои си заминуваа од палатата Христо Татарчев.

Канал 5 има екипа пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, таму е колегата Михајло Видимлиски.

Столтенберг: Целосно бесмислено е НАТО и ЕУ да бидат противници

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска по повод расправата за формирање на “европска војска“ предупреди дека европската одбрана не смее да се зајакнува на штета на Северноатлантскиот сојуз.

„Задоволни сме поради засилените напори на ЕУ на полето на одбраната....добра работа е доколку европските сојузници имаат поголеми капацитети, доколку подобро соработуваат. Она со што не сме задоволни е тоа дека ЕУ почнува да воспоставува двојни структури“ – изјавил Столтенберг на “Форумот НАТО-индустрија“ во Берлин.

Тој оценил дека НАТО и ЕУ “всушност им е потребен еден силен и стручен команден систем“, пренесуваат хрватските медиуми.

„Не можеме да ги делиме ресурсите на половина...за земја како што е Германија би било целосно бесмислено да допушти НАТО и ЕУ да бидат противници, бидејќи Германија, како и повеќето членки на НАТО е воедно и членка на ЕУ“ – порачал Столтенберг.

Заев: Очекувам дека Груевски нема да си дозволи да бега

Премиерот Зоран Заев вечерва изјави дека не очекува поранешниот премиер Никола Груевски, кој се бара со потерница, да си дозволи да бега.

– Јас очекувам дека нема да си дозволи да се трага по него. Tој велеше дека нема да си дозволи такво нешто, барем такви се моите сознанија од кажаното од Никола Груевски, рече Заев на вечерашното гостување на МТВ.

Тој рече дека за акцијата нема сознанија, и за повеќе информации упати на МВР.

притисни ентер